10 spôsobov, ako si vybudovať silnú každodennú disciplínu

Ako si udržať disciplínu? Kombináciou automatizovaného programu mozgu – urobiť to, čo je potrebné urobiť s neuveriteľným záväzkom k cieľu. Disciplína je rozdiel medzi kontrolou nad svojou budúcnosťou a dovolením diktovať si svoj osud okolím.

Disciplína znamená slobodu a šťastie. To vám dáva možnosť robiť to, čo chcete, pretože viete, že sa môžete naučiť, ako dosiahnuť akýkoľvek sen alebo cieľ, na ktorý si nastavíte myseľ.

Ktokoľvek si môže rozvinúť disciplínu. Je to schopnosť a nie je zložitá –  vyžaduje len seba tréning.

 

Tu je 10 spôsobov, ako si môžete vybudovať každodennú sebadisciplínu aj vy:

 

1. Stanovte si veľké ciele

Keď si dáte za úlohu dosiahnuť veľké ciele, skutočne sa zaviažete k tomu, čo robíte. Čím viac času strávite touto činnosťou, tým ťažšie je prestať. Keď ste do toho dali toľko potu, času a úsilia a skončili by ste, bolo by to k ničomu. Čím väčší je cieľ, tým viac sa do toho vložíte.

Prečítajte si tiež: 3 cesty k zlyhaniu, 1 cesta k úspechu od multimilionára Granta Cardoneho

 

2. Stanovte si jasné ciele

Jasne si definujte, čo pre vás váš cieľ znamená a čo konkrétne urobíte, aby ste ho dosiahli. Ak si napríklad stanovíte za cieľ žiť zdravšie, začnete každý deň behať? Kedy a ako dlho? Budete jesť zdravo? Ak nemáte žiadny jasný cieľ, neexistuje možnosť vytvoriť konkrétne kroky pre jeho dosiahnutie.

 

3. Vedzte, že záleží na každom jednom dni

Keď sa ráno zobúdzate, viete, čo je pre vás v ten deň najdôležitejšie dosiahnuť? Každý cieľ, každá priorita, ktorú ste si stanovili, musí byť vykonaná – to rozhodne, či váš sen bude žiť alebo zomrie. Športovci vedia, že ak vynechajú čo i len jeden tréning, budú pozadu – vedia, že proti ich konkurencii prehrajú, keď neurobia to, čo povedali, že urobia a keď nepôjdu podľa svojho plánu – keď nebudú disciplinovaní.

 

4. Nehádajte sa s plánom

Ak chcete ísť na olympiádu, na každom tréningu záleží – neexistuje jeden viac dôležitý ako iný. Takto je to so všetkým vo vašom živote. Pri začatí procesu ho už nemôžete spochybňovať, nemôžete váhať – musíte každodenne a plnou silou tvrdo pracovať na dosiahnutí svojho sna.

Prečítajte si tiež: Multimilionár Andy Frisella: Toto je dôvod č.1, prečo ľudia neuspejú, prečo sa v živote nikam neposunú a prečo zostanú frustrovaní a na dne

 

5. Vybudujte si „bez-ohľadu-na-všetko“ typ myslenia

Vybudujte si taký typ myslenia, že bez ohľadu na všetko, urobíte veci, ktoré ste povedali, že urobíte. Musíte na seba vyvinúť tlak, inak sa nič nestane. Existuje dobrý stres a zlý stres a musíte sa uistiť, že fungujete pod tým dobrým stresom – motýle v bruchu a ovládateľný adrenalín, ktorý vás stimuluje.

 

6. Naplánujte si rutinu

Vytvorte rutinu, ktorá sa stane druhou prirodzenosťou, automatickou, normálnou. Športovci napríklad vedia, v aké hodiny trénujú, kedy budú mať prestávku na obed a večeru a kedy si odpočinúť. Tým, že nasledujú rovnakú rutinu, stane sa ich druhou prirodzenosťou – disciplína ich pripraví na výhru. Plánovanie svojej vlastnej – a držanie sa jej, pokiaľ sa nestane automatickou – vás taktiež pripraví na úspech.

 

7. Pochopte proces transformácie

Vaše telo a mozog bude robiť všetko, čo je v ich silách, aby bránili zmene a rastu. Musíte vedieť, že je prirodzené cítiť sa lenivý a nedisciplinovaný, ale je tiež nutné vedieť, že máte všetku silu na to, aby ste proti tomu bojovali. Začnite so svojimi myšlienkami.

Prečítajte si tiež: 6 malých zmien, ktoré urobia veľkú zmenu vo vašom živote

 

8. Choďte nad vaše pocity

Najťažšia časť na disciplíne je udržiavať priebeh úkonov potrebných na dosiahnutie vášho sna alebo stavu šťastia. Vyžaduje si to neustálu a tvrdú prácu a boj proti komfortu a chvíľkovým potešeniam. Aby ste tak mohli urobiť, musíte sa oddeliť od pocitov, ktoré vám v tom bránia – či už to je únava, lenivosť alebo sebaľútosť. Musíte sa nad nimi povzniesť, aj keď vám hovoria, že ste unavený, vystresovaný a sami v tomto boji.

 

9. Odolávajte mozgu

Všetci ľudia sú leniví – a to aj najúspešnejší biznismeni, najlepší športovci alebo tí najtalentovanejší herci. Nie je to však jednoducho lenivosť – je to váš mozog, ktorý pre vás šetrí energiou. Akýkoľvek pohyb vyžaduje energiu a mozog robí všetko preto, aby vás zastavil tým, že pošle telu signály o tom, aké ťažké je sa pohybovať a myšlienky o tom, aké desivé by bolo, keby sa vám to nepodarilo.

Môžete však svoj mozog oklamať: Predstavte si, že je vaše telo krásny stroj a vy ho vyššou silou ovládate – presne ako vo videohre.  Vy ste ten, kto prikazuje svojmu telu plniť úlohy.

 

10. Nájdite potešenie v tvrdej práci

Sústreďte sa na dokončenie svojej práce stále rýchlejšie a lepšie. Toľko ľudí to vzdá príliš skoro. Úspech je o vytrvalosti a disciplína je to, čo vás dostane do cieľa. Čím lepším sa stanete v tom, čo robíte a začnete vidieť to, ako sa zlepšujete, tým viac budete hladnými. Sebazdokonaľovanie je úžasná droga.

Disciplína nie je nudná – je to sloboda dať všetku našu energiu do vytvárania niečoho zmysluplného a krásneho. Je len na nás, či si vyberieme život s disciplínou alebo bez nej, život s cieľom alebo bez neho, život so snom alebo bez neho.

Prečítajte si tiež: 5 posilňujúcich prehlásení, ktoré vám pomôžu zbaviť sa strachov raz a navždy

 

Zdroj: success.com, Autor: Inga Stasiulionyte

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «