Zbytočne strácate čas a energiu na nevyhnutných rozhodnutiach? Skúste niektorú z týchto metód

Každý deň trávime neprimerane veľa času a energie výberom medzi rovnako atraktívnymi možnosťami. No napriek tomu, že sa nám zdajú byť rovnako dôležité, každá z nich nás svojím spôsobom priťahuje, čo nás núti ku kompromisom, aj keď sa rozhodujeme len medzi šalátom (jednoduchým a zdravým), lososom (ťažšie stráviteľné bielkoviny) a ravioli (chutné, ale s vysokým obsahom sacharidov).

Prečítajte si tiež: Buďte sebaistí aj v náročnejších situáciách. Táto technika je riešením

Keď nám takéto všedné rozhodnutia berú toľko času a energie, čo môžeme povedať o vážnejších situáciách, ktorým v živote čelíme každý deň? Ako sa môžeme naučiť efektívnejšie zvládať všetky druhy ťažkých rozhodnutí? Tu sú 3 metódy:

 

1. metóda – zníženie asociácií

Prvou metódou je využitie sily zvyku na výrazné zníženie únavy spojenej s rutinnými záležitosťami. Základom je, že ak si zvyknete mať napríklad vždy na obed šalát, tak už o tejto otázke nemusíte rozhodovať vôbec. Takto ušetríte energiu na iné aktivity. Je to účinná metóda, pokiaľ ide o predvídateľné a rutinné rozhodnutia.

Čo však s neštandardnými situáciami?

 

2. metóda – Algoritmus ak/potom

Druhá metóda zahŕňa použitie algoritmu „ak/potom“ na zjednodušenie spontánnych rozhodnutí. Predstavte si napríklad situáciu, že vás niekto neustále vyrušuje a vy neviete, ako na to reagovať. V tomto prípade by pravidlo znelo takto: Ak ma niekto dvakrát preruší v rozhovore, potom ho napomeniem.

Zostáva však problém veľkých strategických rozhodnutí, ktoré sa nedajú predvídať, ani sa z nich nestáva zvyk.

 

3. metóda – použite časovač

Niektoré rozhodnutia sa môžu ťahať týždne, mesiace či dokonca roky a brzdiť vás. Nemožno ich zmeniť na zvyk alebo vyriešiť pomocou algoritmu „ak/potom“ a čo je najdôležitejšie, sú to otázky, na ktoré neexistujú jednoznačné a nutne správne odpovede.

Čo ak si však za základ vezmeme fakt, že odpoveď jednoducho neexistuje? Urýchli to rozhodovací proces?

Použite časovač. Ak sú výzvy, ktorým čelíte, dostatočne preskúmané, možnosti sú rovnako atraktívne a odpoveď sa nenašla, uznajte, že nie je možné určiť jednoznačne správny smer a skrátka urobte rozhodnutie.

Čas, ktorý ušetríte skrátením neplodných vyhodnocovaní a diskusií, bude pre vás obrovským prínosom z hľadiska produktivity.

 

Rozhodnite sa a choďte ďalej

Vyskúšajte túto metódu teraz. Vyberte si rozhodnutie, ktoré ste dlho odkladali, dajte si tri minúty a uspejete. Ak vás zaplavujú nevyriešené otázky, vezmite si kus papiera a urobte si ich zoznam. Vopred si stanovte čas a postupne, jeden po druhom, urobte v danej chvíli najlepšie možné rozhodnutie. Rozhodnutia – akékoľvek rozhodnutia – vám poskytnú úľavu a možnosť pohnúť sa ďalej.

Prečítajte si tiež: Milionár Brad Lea: Toto navždy zmení spôsob, akým sa ráno zobúdzate

 

Zdroj: addicted2success.com, Autor: Rachel Burnham

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «