Pýtate sa, ako sa zmeniť k lepšiemu? Začnite týmito zmenami

Pozrite sa okolo seba – koľko ľudí si myslíte, že je skutočne spokojných s tým, ako sa ich životy vyformovali? Šanca je veľmi malá. Väčšina z nás je plná ľútosti a úzkosti. Prajeme si, aby sme veci robili inak. Ak by sme sa mohli vrátiť v čase a zmeniť svoje činy alebo reakcie, urobili by sme to. Ale pravdou je, že to, čo je preč, je preč.

To, čo máte, je prítomný okamih a dobrou správou je, že nikdy nie je neskoro na zmenu. My predsa držíme v rukách naše životy a máme moc zmeniť jeho smer.

Takže sa prestaňte sťažovať a pýtať sa: „Ako sa môžem zmeniť k lepšiemu?“, pretože je čas konať.

 

Tu je 11 malých vecí, ktoré môžete začať robiť už dnes a stať sa lepšou verziou samého seba:

 

1. Trénujte svoj mozog na optimizmus

Všetko, čo nám život prinesie, nemáme pod kontrolou. Jediné, čo môžeme ovládať, sú naše myšlienky, postoje a reakcie. Boli by ste radšej cynickí voči svetu alebo by ste si osvojili pozitívne myslenie a namiesto toho žili pokojnejší život?

Prestaňte kŕmiť svoj mozog všetkými nezmyselnými negatívnymi rečami o sebe a nahraďte ich radšej pozitívnymi afirmáciami.

 

2. Sústreďte sa na to, čo funguje

Opýtajte sa ľudí, čo v ich životoch nefunguje a oni neprestanú hovoriť, ale opýtajte sa ich, za čo sú vďační a oni sa pozastavia a začnú premýšľať.

Pýtate sa: „Ako sa tým zmením k lepšiemu?“ Existuje veľa zmien, ktoré môžete dosiahnuť len zmenou pohľadu. Keď sa sústredíme na negatíva a sme posadnutí tým, čo nejde podľa našich predstáv, prichádzame o všetko, za čo musíme byť vďační.

Skúste sa pre zmenu zamerať na to, čo funguje a uvedomíte si, ako toho nakoniec pritiahnete viac.

 

3. Prevezmite zodpovednosť

Keď veci nejdú podľa plánu, rýchlo obviňujeme situáciu, naše okolie a dokonca aj seba, ale ako to niečo zmení?

Držať sa neúspechov a uchyľovať sa k hrám obviňovania je zbytočné. Keď prevezmete zodpovednosť za svoje činy, uvedomíte si, že je oveľa jednoduchšie nechať to ísť a ísť ďalej. Dokážete sa pozrieť za „zlyhania“ a prekonať ich, aby ste mohli začať ďalšiu kapitolu.

 

4. Buďte otvorení učeniu

Neustále sa vyvíjame a učenie by sa nikdy nemalo skončiť. Od kariéry a spoločenského života až po vzťahy – flexibilné a otvorené myslenie je nevyhnutné na to, aby ste prosperovali v každom aspekte vášho života.

Človek s uzavretou mysľou nikdy nemôže vyrásť, pretože koná z miesta arogancie a nadradenosti. Stavajú okolo seba bariéry a majú jednosmerný myšlienkový proces.

 

5. Žite svoj vlastný život

Väčšina našich problémov vzniká, keď porovnávame svoje životy s ľuďmi okolo nás bez toho, aby sme si uvedomovali, ako nepodložené sú tieto porovnania.

Každý má jedinečnú cestu a nikto sa nemá lepšie ako ten druhý. Porovnávanie svojho života so životom iných ľudí vo vás vyvoláva úzkosť a stres. Prijmite, kde v živote ste, prijmite nedokonalosti a sústreďte sa na svoj život, pretože tráva je zelenšia tam, kde je o ňu lepšie postarané. Namiesto toho, aby ste súťažili so svojimi kamarátmi, súťažte sami so sebou a snažte sa každým ďalším dňom rásť a byť lepšími.

Prečítajte si tiež: Milionár Brad Lea: Toto navždy zmení spôsob, akým sa ráno zobúdzate

 

6. Vybudujte si silný vzťah so sebou samým

Byť lepším človekom nie je len o tom byť dobrý k iným ľuďom, ale v prvom rade byť dobrý k sebe. Pracujte na budovaní silného vzťahu so sebou samým. Ak je tento základ pevný, máte tendenciu byť bezpečnejšou osobou a nedovoľte, aby sa myšlienky iných ľudí stali realitou vášho života.

Precvičujte si starostlivosť o seba, naučte sa dávať svoje potreby na prvé miesto a akceptujte sa takí, akí ste. Nikto nie je dokonalý, ale dokonalosť by nikdy nemala byť cieľom.

 

7. Správajte sa k ľuďom s rešpektom

Všetci sme počuli frázu: „správaj sa k druhým tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe.“ Správanie sa k ľuďom s úctou a súcit s nimi zasieva semená zdravého vzťahu. Obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí vás skutočne milujú a rešpektujú – to je to správne prostredie.

 

8. Naučte sa odpúšťať

Odpúšťať ľuďom ich chyby je ťažká práca a pre nikoho nie je ľahká. Ako odpustiť niekomu, kto vám ublížil? Vyžaduje si to obrovské úsilie a odvahu, ale je to dôležité, pretože ak tak nespravíte, budete v sebe držať príliš veľa hnevu a bolesti, čo má vplyv na vaše duševné zdravie. Takže sa osloboďte a naučte sa odpúšťať – budete radi, že ste tak urobili.

 

9. Veďte zdravý život

Zdravá myseľ a zdravé telo vás robia šťastnými a lepšími. Dávajte pozor na to, čo jete, svoje spánkové návyky a cvičenie. Osvojenie si zdravého životného štýlu vedie k lepšej produktivite, menšiemu stresu a dodáva disciplíne do vášho života.

 

10. Nastavte zdravé hranice

Nie všetci okolo nás nám prajú. Sú ľudia, ktorí sú len zdrojom negativity. Necíťte sa vinní za to, že ich držíte mimo svojho života. Pamätajte – nie je vašou povinnosťou, aby vám to fungovalo s každým. Ak je tu niekto, kto vám spôsobuje, že sa cítite hrozne alebo nešťastne, radšej od týchto vzťahov odíďte.

 

11. Neberte život príliš vážne

Mnohí z nás berú život príliš vážne – utápame sa v neúspechoch, odmietnutia považujeme za koniec sveta, bijeme sa nad svojimi chybami a príliš sa nechávame vtiahnuť do driny každodenného života.

Využite deň a užite si prítomný okamih, pretože tieto dni sa už nevrátia.

Život je taký, aký si ho urobíte – výber je vo vašich rukách.

Prečítajte si tiež: Zbytočne strácate čas a energiu na nevyhnutných rozhodnutiach? Skúste niektorú z týchto metód

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Adela Belin

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «