[VAŠE PRÍBEHY] Bavila ma technika, práca s počítačmi a mobilmi. Dnes o mne už vedia v celom kraji

Volám sa Michal, mám 27 rokov a toto je príbeh o tom, ako som si vybudoval svoj úspešný biznis od základov. Možno tu nájdete radu alebo motiváciu, aby ste svoj príbeh mohli začať písať aj vy.

Ako malého chlapca ma vždy fascinovala mágia, čary, kúzla… Nie však v tom slova zmysle, že kdesi v lese za mestom sa skrýva perníková chalúpka, v ktorej žije stará zlá bosorka. Veril som však, že ak by som sa jedno ráno prebudil s neobmedzenou schopnosťou čarovať, namiesto vody by z kohútika tiekol sladký kakaový nápoj, aby som už nikdy nemusel piť to priesvitné čudo bez chuti.

Vyčaroval by som pre rodičov to najnovšie auto, aby sa môj ocko mohol prevážať po okolí a brať nás na výlety a dovolenky, ktoré by sme si inak nemohli dovoliť. Vyčaroval by som krásny, obrovský dom, kde by sme mohli bývať so všetkými našimi najbližšími, sesternicami, tetami, s celou našou rodinou. Pomohol by som každému vyčarovať úsmev na tvári, naplniť všetky potreby, ktoré ľuďom chýbali. Stal by som sa superhrdinom, ktorý by každému splnil aj tie najtajnejšie želania.

Pretože to by sa predsa odo mňa očakávalo. V tej dobe som netúžil po bohatstve, vreci plnom bankoviek, či miliónoch na účte. Prial som si len to, čo by malo patriť každému jednému z nás. Šťastie. Bez ohľadu na to čo kto študoval, akú mal hlavu, ani kde pracoval.

Môj pohľad na svet sa však zmenil, ako na mojom účte života pribúdali roky. Ľudia sa odrazu zdali iní. Zlí, závistliví, zatrpknutí a nenávistní, bez kúska empatie. Vlastná rodina ťa začne súdiť len pre jeden papier, ktorý postupom času sám začneš naháňať ako šialený. Je to nekonečný beh bez cieľa, pretože si chytený v slučke. Si uväznený v kolobehu vlastného života, kde tvoja jediná motivácia pokračovať ďalej sú peniaze, ktoré nikdy týmto spôsobom nezískaš. Tak to nefunguje!

Uvedomil som si, že peniaze nie sú dôležité. Sú len ilúziou. Ilúziou podsúvanou médiami, hercami, celebritami a inými kúzelníkmi, ktorí len hrajú to spokojné divadlo.

Dobrým príkladom je kryptomena Bitcoin… Je to fiktívna mena, je to len číslo na obrazovke telefónu či počítača. Jeho cena môže byť 1 euro, ale aj 60.000 eur. Je len na nás akú hodnotu mu pripíšeme. Ďalším príkladom môže byť pracovník, ktorý vám príde vymaľovať byt. Milan z Hornej Dolnej vám vie vymaľovať garsónku za 1.000 eur, zatiaľ čo Andrej z Turca tú istú garsónku, s tými istými materiálmi vymaľuje za 3.000 eur.

V čom je teda ten skutočný rozdiel? V ničom. Peniaze nemajú žiadnu skutočnú hodnotu, sú to len zdrapy papiera, či nezmyselné čísla na účte. Je len na nás, akú hodnotu im prisudzujeme.

Čo z toho vyplýva? Keďže sa jedná len o ilúziu vytvorenú silným marketingom, treba to využiť vo svoj prospech. Musíte sa naučiť všetky pravidlá hry, aby ste ju vedeli hrať lepšie, inak sa z nekonečnej slučky naháňania nemožného nikdy nedostanete. Musíte trénovať, aby ste boli majstrom remesla.

Od ranného veku som bol rebelom, pohŕdal som systémom v ktorom žijeme. Prišlo mi to takmer ako matrix, v ktorom spíme, zatiaľ čo sa skutočný svet skrýva kdesi za oponou.

Je možné sa z neho prebudiť? Nebyť len ďalšou bezvýznamnou bodkou v už tak zničenom systéme?

Najlepším rozhodnutím ktoré som učinil a stále v ňom pokračujem, je zamestnať sa najlepšie ako predavač (prípadne zamestnania striedať). Využiť všetky školenia, každú možnosť ktorá obohatí vaše skúsenosti, zlepší vaše zručnosti so zákazníkmi a klientami. Časť príjmu si odkladať na rozbeh svojho vlastného podnikania.

Najväčšia chyba, ktorú veľa ľudí robí, je založenie S.R.O., branie úverov, platenie za drahú stránku, logo, prenájom kancelárie a to všetko bez základných znalostí podnikania. To vedie k stagnovaniu, začnú rýchlo upadať, tržby sú minimálne. Zrazu nič nejde podľa predstáv.

Sú len dve možnosti vstupu do biznisu:

  • Strmhlav vpred – Veľká počiatočná investícia do reklamy, marketingu, zamestnancov a iných nákladov spojených s otvorením.
  • Postupne malými krôčikmi získavať klientelu vďaka príbehu, referenciám, odporúčaniam, miernemu marketingu.

V druhej fáze som sa rozhodol, že ma baví technika, práca s počítačmi a mobilmi a mám k tomu vzťah. Nakúpil som náradie a začal som oslovovať známych, s ponukou opravy mobilov. Založil som si stránku na Facebooku, pozval som priateľov, každý servis som si zdokumentoval v príspevkoch s fotkami a zdieľal som ich po všetkých bazárových skupinách. Išlo síce o spam, je to však reklama zdarma.

Za menej ako pol roka som získal viac ako 500 followerov a vybudoval som si stabilnú klientelu. Dnes o mne už vedia v celom kraji, dokonca ma začali odporúčať v komentároch pod príspevkami aj v iných krajoch.

Základ je robiť to čo vás baví, mať stabilný príjem, ktorý vás podrží pri počiatočných výdavkoch a odvodoch, niesť následky za svoje chyby a v každom smere byť ohľaduplný ku klientom. Udržať klientov si viete nejakým esom v rukáve, napríklad pridať nejaký bonus alebo darček (reklamné predmety, či napríklad fľaša vína). Všetko záleží od situácie.

Ak chcete sledovať pokračovanie môjho príbehu v reálnom čase, alebo len načerpať inšpiráciu, môžete sa ku mne pridať na mojom Facebooku: @vittek.eu, Instagrame: pan.vittek, či TikToku: pan.vittek.

Prečítajte si tiež: Milionár Brad Lea: Nikto sa nedostal na vrchol sám. Všetci sa spoliehame na pomoc a spoluprácu iných

 

Máte tiež inšpiratívny príbeh, ktorý chcete zdieľať so svetom?

» Zašlite nám ho «