V škole kvôli dyslexii dosahoval podpriemerné výsledky. Dnes vlastní viac ako 400 spoločností

Podnikateľský príbeh tohto svetoznámeho Brita začal v skorej mladosti vo veku 11 rokov aj napriek tomu, že mu vtedy diagnostikovali dyslexiu a dosahoval podpriemerné akademické výsledky. Od mala však preukazoval obchodného ducha.

Prečítajte si tiež: Začínal ako poslíček, ktorý nedokončil ani strednú školu. Dnes to je 2. najbohatší človek na svete

Dnes už 66-ročný dobrodruh a majiteľ viac ako 400 spoločností je zaujímavý aj tým, že zo svojho raja uprostred Panenských ostrovov plánuje cesty do kozmu a hľadá alternatívne zdroje energie. Navyše si k tomu občas strihne pokus o nejaký svetový rekord alebo si zalieta na teplovzdušnom balóne.

richardbranson

Richard Branson sa narodil v Londýne ako najstarší z troch súrodencov. K prvým podnikateľským nápadom ho doviedla jeho mama, ktorá v ňom prebudila túžbu začať s podnikaním.

„Ako prvý impulz prišiel od mojej matky, ktorá ma vďaka jej neobmedzenej fantázii zásobovala stále novými podnikateľskými nápadmi,“ povedal.

Keď mal 11 rokov, rozhodol sa začať „podnikať“. So svojim najlepším kamarátom, Nickom Powellom, sa pustili do predaja anduliek. Videli, ako sú tieto vtáčiky v škole medzi deťmi obľúbené.

Aby sa deti o ne mohli starať, začali ich predávať cez školské prázdniny. Objednávok mali toľko, že andulky nestíhali predávať. Keď však museli odísť do internátnej školy, ich malé „podnikanie“ museli nechať tak.

Neskôr sa Richard rozhodol predávať vianočné stromčeky. Najprv nakúpil malé sadenice a dúfal, že do Vianoc vyrastú. Než však stihli vyrásť, zožrali ich králiky.

„Keď sme neskôr prehodnocovali náš prvý biznis, povedali sme si, že andulky neboli veľmi dobrým začiatkom. Čo však bolo na tomto začiatku pozitívne je, že som zistil, že mám rád zvieratá a myšlienka na ich záchranu sa niesla celým mojím životom. Teraz sa napríklad v rámci našej dobročinnej činnosti venujeme ohrozeným lemurom na ostrove Necker Island a vďaka podporným programom z Virgin Unite sa staráme aj o ďalšie ohrozené druhy zvierat – o žralokov a nosorožcov,“ hovorí Richard Branson.

Jeho podnikateľský príbeh však ani zďaleka neskončil.

Ako 16-ročný založil študentský časopis – Student. Ten si veľmi rýchlo získal svoju popularitu a už onedlho vychádzal v náklade 50-tisíc výtlačkov. Pre študentov bol vďaka reklame úplne zadarmo. Keďže sa mu darilo a nebol dobrým študentom, o rok na to so školskou dochádzkou skoncoval.

Prečítajte si tiež: Nespravil skúšky a neprijali ho ani do KFC. Napriek tomu je dnes Jack Ma 2. najbohatší Číňan

V dvadsiatich rokoch založil značku Virgin. Názov údajne vymyslela jeho kamarátka a znamenal, že sú všetci v obchode noví, tzv. panny a panicovia. Začal s predajom dosiek na dobierku. Keďže sa mu darilo, otvoril si v Londýne obchod. O dva roky neskôr už založil nahrávaciu spoločnosť a vydavateľstvo Virgin Records.

Vydavateľstvo nahrávalo so slávnymi umelcami ako Sex Pistols, Rolling Stones, Genesis či Mike Oldfield, vďaka čomu Branson zarobil veľa peňazí a mohol značku Virgin úspešne rozvíjať.

Ďalším podnikom zo série Virgin boli vlastné letecké aerolínie Virgin Atlantic Airways, ktoré sa postupne stali 2. najväčšou leteckou spoločnosťou v Británii, hneď po slávnych British Airways.

richard

Pustil sa aj do železničnej prepravy, do sektora nápojov, vďaka čomu vznikli značky Virgin Cola a Virgin Vodka, chladným ho nenechala ani komunikácia, vďaka čomu dnes poznáme Virgin Mobile.

Pod názvom Virgin funguje približne 400 firiem vo viac ako 30 krajinách sveta, ktoré pritom ostávajú prevažne v sektore malých a stredných podnikov. Richard to vysvetľuje tým, že malé podniky sú lepšie adaptabilné na nové situácie a nehrozí im taký rýchly pád, ako tomu býva u tých väčších.

Richard Branson je 361. najbohatší muž na svete s majetkom 3,9 miliardy dolárov a jeho firma Virgin Group celkovo zamestnáva viac ako 71 000 ľudí po celom svete.

Richard Branson sa nevyprofiloval len ako úspešný podnikateľ, ale aj ako filantrop, dobrodruh, ekológ, spisovateľ a aj pre celkový postoj k životu, ktorý sa riadi heslom:  „Ži naplno a počúvaj svoje srdce.“

Prečítajte si tiež: 8 vecí, ktoré musíte nechať ísť, aby ste našli úspech, ktorý hľadáte

 

Obrázky: flickr.comcommons.wikimedia.orgflickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «