Ako priemerný študent sa raz rozhodol byť najlepším. Dnes je najbohatším človekom na svete

Určite vám to meno niečo hovorí. S jeho výtvorom prichádzame do styku každý deň. V práci, na prezentáciách, alebo vo voľnom čase. Windows je výtvorom tohto vynálezcu, programátora, filantropa, investora a podnikateľa.

William Henry Gates III sa narodil do rodiny právnika a učiteľky, ako druhý z troch detí. Už v jeho detstve sa prejavilo jeho silné zameranie na cieľ.

Po dokončení šiestej triedy základnej školy Bill prestúpil na exkluzívnu súkromnú strednú školu Lakeside School, kde mal možnosť prvýkrát pracovať s počítačom a začal sa učiť programovať.

Prečítajte si tiež: Z vysokej školy bol 2x vylúčený a nevedel si udržať ani prácu. Potom dostal miliardový nápad

V rodine mali zaužívaný systém odmeny za víťazstvo a trestu za prehru. V 8. triede sa dovtedy, ako priemerný žiak rozhodol, že bude domov zo školy nosiť iba jednotky. A tak sa aj stalo. Rodičia v ňom pestovali návyk čítať knihy, dokonca tak tvrdo, že mal zakazovanú večernú televíziu.

Vo svojich 13 rokoch naprogramoval prvý softvér s názvom Tic-Tac-Toe (po našom Piškvorky), ktorý umožňoval hráčom hrať proti počítaču. Bill bol vtedy veľmi fascinovaný.

„Na tom stroji bolo niečo pôvabné,“ povedal.

Ako 17-ročný, získal Gates za svoj program na tvorbu školských rozvrhov 4 200$.  V roku 1972 pustila spoločnosť Intel na trh prvý mikroprocesor. Bill spolu s najlepším kamarátom Paulom chceli preň napísať program – BASIC.

Medzičasom začal Bill študovať na Harvarde ekonomiku. Počas týchto štúdií sa naskytla ďalšia skvelá príležitosť od spoločnosti Intel. Predstavili nový mikroprocesor, ktorý zvládol program BASIC a Bill spolu s Paulom začali vytvárať prvé programy pre počítač Altair 8800 (prvý komerčne úspešný osobný počítač).

Úspech tohto produktu bol základom ich ďalšieho rozvoja. V 3. ročníku sa preto Bill rozhodol školu opustiť a venovať sa  podnikaniu. Veľkej expanzii spoločnosti pomohli Billom získané zákazky od spoločností ako Apple, Commodore a Radio Shack. Najväčším vstupom na trh pre spoločnosť Microsoft bola zmluva so spoločnosťou IBM. Microsoft dostal požiadavku na vytvorenie operačného systému do PC. Jeho názov bol  MS-DOS.

Prečítajte si tiež: Z chudobného chlapca z Indie až na riaditeľa spoločnosti Google. Toto je Sundar Pichai

Tu nastal prevrat v kúpnej sile počítačov. Každý jeden z nich samozrejme obsahoval MS-DOS, ktorý bol ďalej rozvíjaný. Bill vytvoril systém aj pre počítač Macintosh od Apple. Na jeho platforme vznikla dnešná podoba Windows, čím si podmanil skoro celý trh a vytlačil Macintosh.

Do roku 1993 predával Microsoft 1 000 000 kópií mesačne a Bill Gates sa stal vo veku 31 rokov miliardárom.

V 90-tych rokoch chcel Bill prísť v niečím novým. Naplno využil potenciál internetu a predstavil Windows 95. Iba v prvých 6 týždňoch sa predalo 7 000 000 kópií. Medzi rokmi 2009 až 2014 sa jeho majetok viac ako zdvojnásobil zo 40 na 82 miliárd dolárov.

S titulom najbohatší muž sveta sa mohol pochváliť celkom pätnásťkrát. Na nižšie priečky sa vtedy dostal vďaka charitatívnej činnosti, keď venoval približne 6 miliárd dolárov výskum lieku proti malárii, AIDS a podobne.

V roku 2000 sa Gates vzdal funkcie generálneho riaditeľa v prospech svojho dlhoročného priateľa Steva Ballmera a sám prevzal novovytvorenú pozíciu „hlavného softvérového architekta“.

Firma Microsoft dnes zamestnáva viac ako 140 000 ľudí po celom svete a má trhovú hodnotu viac ako 93 miliárd dolárov. Dnes je Bill Gates najbohatším človekom na svete a jeho majetok má hodnotu 87,6 miliárd dolárov.

Je otcom troch detí, ktoré má s Melindou Frenchovou a s ktorou založil nadáciu The Bill & Melinda Gates Foundation, ktorej sa Bill dnes naplno venuje. Bill Gates je taktiež nadšený vyznávač myšlienok Warrena Buffetta a vášnivým milovníkom automobilov.

Prečítajte si tiež: Multimilionár Andy Frisella: Toto je dôvod č.1, prečo ľudia neuspejú, prečo sa v živote nikam neposunú a prečo zostanú frustrovaní a na dne

 

Obrázok: google.sk

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «