Pýcha nemusí byť zlá vlastnosť. Takto dokáže v živote slúžiť ako pozitívna hnacia sila

Nikto nemá rád predvádzanie. Pýcha je dvojsečná zbraň. Ak nie ste dosť hrdí, máte problém cítiť sa úspešní. Ak ste príliš hrdí, ľudia vás majú za narcistu.

Všetkého veľa škodí – to platí aj o pocite hrdosti. Pýcha je často negatívna, pretože kladie dôraz na ego a seba na úkor skupiny.

Pýcha však nemusí byť taká zlá. Je zdravé dávať a dostávať chválu, keď je zaslúžená. Je dôležité oceniť, keď niekto robí niečo dobre a rovnako dôležité je ocenenie dostať. Pokiaľ ľudia prijímajú chválu s rovnováhou hrdosti a pokory, nie je nič zlé na uznaní z dobrej práce.

 

Tu je 5 dôvodov, prečo si vychutnať pozitívnu stránku pýchy:

 

1. Udržíte si vysoké štandardy

Jednotlivci, ktorí sú hrdí na svoju prácu, majú vyššiu kvalitu výsledkov.

Prečítajte si tiež: To, že tam ešte nie ste, neznamená, že ste si vybrali zlý cieľ

 

2. Dokážete potlačiť negativitu

Keď niečo nefunguje tak, ako chcete, potrebujete určitú dávku hrdosti, aby ste pokračovali. Pýcha vás robí nezlomnými.

 

3. Je to znamenie, že vám na tom záleží

Ak nie ste na to, čo robíte, pyšní, pravdepodobne vám na tom nezáleží.

 

4. Pýcha podnecuje vodcovstvo

Keď sa o niečo skutočne zaujímate, ste za to ochotní bojovať. Ak je projekt, podnik alebo miesto ohrozené, hrdá osoba sa stane vodcom, ktorý ju bude chrániť.

 

5. Pyšní ľudia sa starajú o svoje rodiny

Keď ste na svoju rodinu hrdí, urobíte pre nich všetko. Snažíte sa im dať to najlepšie v živote a nedovolíte im trpieť v zlých podmienkach.

 

Ako využiť pýchu vo svoj prospech?

 

Pokiaľ živíte pozitívne aspekty pýchy a udržujete svoje ego pod kontrolou, môže byť pýcha skutočným prínosom. Pamätajte, že hrdosť spočíva v stanovení vysokých štandardov, ich dodržiavaní a vyhýbaní sa narcizmu:

  • Trávte čas so správnymi ľuďmi – hovorí sa, že ste súčtom piatich ľudí, s ktorými trávite najviac času.
  • Zostaňte pokorní – môžete mať pocit pýchy a stále prejaviť pokoru.
  • Skúšajte nové veci – toto vám pripomenie, aké to je byť začiatočníkom a keď zvládnete novú zručnosť, budete cítiť pýchu, že ste dosiahli niečo nové.
  • Robte to, čo milujete – práca nemusí byť vždy zábavná, ale mali by ste z nej čerpať určité uspokojenie bez toho, aby ste sa museli chváliť a stále vyhľadávať odmeny.
  • Vyhraďte si čas na sebareflexiu –  nájdite si čas na popremýšľanie o tom, ako sa cítite. Všimli ste si tendencie, ktoré naznačujú, že vaša úroveň hrdosti sa stala sebeckou?
  • Urobte niečo mimo seba – využite svoje zručnosti na pomoc ostatným. Aj keď nemáte veľa času, môžete svet urobiť lepším miestom malými činmi.
  • Je v poriadku cítiť sa úspešne – veriť svojim schopnostiam a cítiť sa dobre, keď sa vám niečo podarilo, na tom nie je nič zlé. Ako však postupujete, nezabudnite zostať pri zemi.

Prečítajte si tiež: Strach zohráva vo vašom raste dôležitú úlohu. Tu je niekoľko vecí, ktoré prehliadame

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Anna Chui

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «