Strach zohráva vo vašom raste dôležitú úlohu. Tu je niekoľko vecí, ktoré prehliadame

Strach je niečo, čo nás všetkých v určitom okamihu života zasiahlo a pre mnohých naďalej hrá veľkú úlohu. Bojíme sa veľa rôznych vecí – od vecí a nápadov až po ľudí, s ktorými sa stretávame každý deň. Mnoho ľudí sa rozhodne žiť v strachu bez toho, aby si všimli, aký význam má strach pre ich rast.

 

Toto sú 4 veci súvisiacich so strachom, ktoré často prehliadame:

 

1. Strach nemusí byť trvalý

Môže sa zdať, že veci alebo ľudia, ktorých sa bojíme, sú iba malými vecami, z ktorých si nič nerobíme, pokiaľ zostanú „mimo dohľadu“, ale nemali by sme si zvykať umožniť našim strachom natrvalo sa usadiť v našich životoch. Vyrovnanie sa s myšlienkou, že vždy budú existovať strachy, je seba-zničujúca.

Strach zostáva trvalým rezidentom jednoducho preto, že ste sa nerozhodli byť pripravení na jeho vysťahovanie. Krásna vec na strachu je, že nemusí byť trvalý, pokiaľ to nedovolíte.

Prečítajte si tiež: To, že tam ešte nie ste, neznamená, že ste si vybrali zlý cieľ

 

2. Strach často funguje ako choroba

Rovnako ako choroby vo vašom tele, aj strach má potenciál ochromiť váš rast a zabrániť vám byť najlepšou verziou vás. Neignorovali by ste chorobu, ktorá preberá kontrolu nad vašim telom a je tiež dôležité vyhnúť sa ignorovaniu strachu, ktorý bráni vášmu napredovaniu v živote. Obe veci majú potenciál vymknúť sa kontrole, čo nás v mnohých ohľadoch obmedzuje.

Najlepším spôsobom, ako sa vysporiadať so strachom, je najprv pripustiť, že strach existuje, pretože aby sme mohli začať liečbu, potrebujeme sa vyrovnať s tým, že máme chorobu. Poukázanie na strachy, ktoré máte, je jedinou cestou, ako ich prekonať.

 

3. Strach je často maskovaný ako nezáujem

Niektoré z vecí, o ktorých vždy tvrdíme, že nás jednoducho nezaujímajú, a preto sa im nechceme venovať, sú v skutočnosti veci, ktorých sa bojíme. Je ľahké odmietnuť čokoľvek, čo nám navodzuje nepríjemný pocit nepohodlia a ospravedlniť to nezáujmom. Pravdou je, že nezáujem často pramení z myšlienok, že nie sme dosť dobrí, že budeme zosmiešňovaní alebo zo strachu z ublíženia si. Ak sa kvôli takýmto pocitom čomukoľvek vyhýbate, konáte zo strachu z tej samej veci.

To neznamená, že je to vždy zlá vec. Existujú zdravé strachy, ktoré nám v skutočnosti napomáhajú, aby sme boli v bezpečí a robili chytré rozhodnutia. Je však dôležité, aby ste sa nedovolili naďalej maskovať strachy, ktoré bránia vášmu rastu, ako nedostatok záujmu.

 

4. Strach je zóna pohodlia

Pravda je taká, že strach je zvyčajne zónou pohodlia a zmýšľania, ktoré sme si vytvorili, aby sme sa vyhli vystúpeniu z našich bezpečných sietí a konfrontovali to, čo nám môže navodiť nepríjemný pocit.

Byť vaším najlepším ja nie je možné, keď žijete v zóne pohodlia, pretože tam pokrok jednoducho nežije. Bez vášho súhlasu s podniknutím krokov na prekonanie vecí, ktoré vzbudili strach vo vašom srdci a mysli, sa nemôže udiať vo vašom živote žiadny skutočný rast.

Je dôležité porozumieť úlohe, ktorú zohrávajú vo vašom živote strachy a ako vás priamo a nepriamo ovplyvňujú. Keď to pochopíte, môžete prísť na to, ako vám tie isté strachy môžu brániť dosiahnuť váš potenciál. Je čas prestať prehliadať tie „malé veci“ vo vašom živote, ktoré vás ochromujú v dosahovaní vášho najlepšieho života.

Prečítajte si tiež: Urobte najprv to, z čoho máte strach a začnite sa báť až potom. Tu sú 3 pravdy o tom, ako to v konečnom dôsledku zlepší váš život

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Karlicia Lewis

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «