Odmala miloval techniku a počítače. Dnes je majiteľom najväčšieho internetového obchodu na svete

Reč je o svetoznámom podnikateľovi – Jeffovi Bezosovi. Jeff sa narodil v Albuquerque v Novom Mexiku. Odmalička bol veľmi zručný – už ako batoľa rozkladal pomocou skrutkovača vlastnú postieľku, miloval počítače a všetky technické hračky. Do svojej izby si vraj inštaloval alarm, aby mu do nej nechodili starší súrodenci.

Keď nastupoval na Princetonskú univerzitu, chcel pôvodne študovať fyziku, ale láska k počítačom zvíťazila a tak s vyznamenaním absolvoval odbory počítačová veda a elektrické inžinierstvo.

Po škole sa vydal do New Yorku, kde začal pracovať vo svete veľkých financií. Vylepšoval počítačové programy Bankers Trust Company, spoločnosti, ktorá spravovala aktíva rádovo v stovkách miliárd dolárov. Vo firme urobil raketovú kariéru, už v 26 rokoch sa dostal na post viceprezidenta. Po krátkej anabáze vo firme D.E. Shaw, špecializujúcej sa na počítačové systémy, rozpoznal svoju šancu v internete.

Prečítajte si tiež: Nedokončil ani vysokú školu. Dnes si však väčšina ľudí nevie predstaviť život bez jeho výtvoru

Po dlhom zvažovaní, kedy napríklad porovnával katalógy firiem, zvolil knihy. Konkurencia neexistovala ani v klasických katalógoch, ani na webe. Ten navyše poskytoval prakticky neobmedzený priestor pre tisíce kníh. A tak sa zrodil fenomén Amazon.com, pomenovaný podľa latinskoamerickej rieky s veľkým počtom prítokov.

Bezos sa odsťahoval do Seattlu, kde mohol mať k dispozícii dostatok programátorov. Plán svojho obchodovania údajne naťukal do laptopu, zatiaľ čo manželka šoférovala cez pol Spojených štátov do Texasu. 

Po príchode do Seattlu sa vybalili a hneď začali pracovať na Amazone. Jeff spustil testovaciu stránku a oslovil 300 svojich priateľov, aby mu pomohli otestovať ju. Stránka fungovala bez problémov a dňa 16. júla 1995 bola sprístupnená aj verejnosti.

Ako však stránku dostať do povedomia verejnosti?

jeff

Nuž jednoducho – 300 beta testerov o stránke povedalo svojim známym a do mesiaca Amazon predal knihy vo všetkých 50 amerických štátoch a navyše aj v 45 zahraničných krajinách.

Do septembra 1995 mal Amazon obrat 20 000$ za týždeň. Bezos vymýšľal všetky možné inovácie, s ktorými Amazon prichádzal, od jednoduchej možnosti hodnotiť produkty, cez maily upozorňujúce na novinky, po postupné rozširovanie ponuky o nový tovar, ako sú CD, DVD či hračky a hry.

Prečítajte si tiež: Začínal ako poslíček, ktorý nedokončil ani strednú školu. Dnes to je 2. najbohatší človek na svete

Na burzu v roku 1997 však Amazon vstupoval ešte ako čisto internetové kníhkupectvo. Jeho súperi stále neverili, že by internetový obchod mohol zložiť na lopatky tradičné kníhkupecké domy.

Čas im ale ukázal, že sa hlboko mýlili.

Prestížny magazín Time, Bezosa už v roku 1999 odmenil titulom „Muž roka“, aby ocenil jeho prínos ku stále populárnejšiemu obchodovaniu po internete. V rovnakom roku sa dostal do dvadsiatky najbohatších ľudí sveta podľa časopisu Forbes – len 4 roky od začiatku podnikania!

„Je jedno, kedy začnete. Hlavne, že začnete.“  Jeff Bezos

Expanzia Amazonu bola dych berúca – Bezos neustále pridával nové produkty – oblečenie, šperky, ale aj nábytok. Z pôvodného on-line obchodu s knihami sa tak stal skôr hypermarket.

Prvé ziskové obdobie pre Amazon zaznamenal až na konci roka 2002, kedy firma konečne začala vytvárať zisk. 5 miliónov zisku oproti miliardovému obratu za kvartál nebolo veľa, ale malo to symbolickú hodnotu. Od roku 2004 sa zisky Amazonu pohybujú rádovo v stovkách miliónov dolárov.

Medzi rokmi 2005 a 2006 vzrástol predaj o 28% a prekonal hranicu 10 miliárd dolárov. Dnes má Amazon.com trhovú hodnotu 469.8 miliárd dolárov. Zamestnáva tiež viac ako 1 608 000 ľudí. Jeff Bezos je v rebríčku najbohatších ľudí časopisu Forbes na 2. mieste s majetkom vo výške 171,1 miliárd dolárov.

 „Sny sa plnia len optimistom. Pesimista neprejde hneď prvý most, pretože je presvedčený, že spadne.“
Jeff Bezos

Okrem Amazonu však Bezos v súčasnosti vedie aj iné projekty. Tým najvýraznejším je spoločnosť Blue Origin.

Podobne ako Richard Branson, excentrický Brit a vlastník Virgin Galactic, by rád lietal do vesmíru. Na rozdiel od Bransona, ktorý si za letenku v rezervácii povie o zhruba 165 000$ viac, by však Bezos zo svojej spoločnosti urobil „low-costového“ dopravcu a lietal skutočne pre každého. Teraz na tom usilovne pracuje.

Prečítajte si tiež: V detstve bol šikanovaný a v 17-tich odišiel z domu. Dnes je miliardárom, ktorý chce osídľovať Mars

 

Obrázok: flickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «