Ako Ingvar Kamprad, chudobný Švéd, vybudoval miliardové impérium s názvom IKEA

Ak si spojíte jeho iniciály (I a K) so začiatočnými písmenami jeho rodnej farmy (E) a rodnej obce (A), dostanete názov jednej z najznámejších značiek – IKEA. Ingvar Kamprad sa narodil na farme menom Elmtaryd pri obci Agunnaryd vo Švédsku.

Keďže bol jeho kraj chudobný, rozhodol sa svoj osud zmeniť. Keď mal 6 rokov, uskutočnil svoj prvý obchod. Predával ryby, vianočné ozdoby, semienka a neskôr aj guľôčkové perá a ceruzky. Cieľom jeho obchodovania bolo lacno kúpiť a predať so ziskom.

Prečítajte si tiež: Od predaja fliaš Coca-Coly k vybudovaniu impéria. Toto je cesta Warrena Buffetta k miliardám

Mladý Ingvar, hoci trpel dyslexiou, zvládol vyštudovať aj strednú školu. Za ukončenie a úspechy v jeho štúdiu dostal od otca peňažnú odmenu, ktorú Ingvar hneď aj investoval.

V roku 1943 založil na kuchynskom stole svojho strýka firmu IKEA. Mladý Švéd v rámci tejto novej značky pokračoval v starom biznise. Jeho rad produktov sa rozšíril o ďalšie produkty, ako šperky či hodinky.

Väčšinu zisku zabezpečovali objednávky cez katalóg, ktoré rozvážal po meste na starom mliekárenskom aute.

O 4 roky neskôr sa Ingvar vo veku 21 rokov rozhodol, že do svojho katalógu zaradí nábytok. Nábytok sa stal taký obľúbený, že o 4 roky Ingvar vyhadzuje z ponuky všetky ostatné produkty a predáva už len nábytok.

V roku 1953 bol otvorený 1. obchodný dom IKEA a o 2 roky na to začína Ingvar riešiť dizajn aj výrobu in-house.

ikea

Už to bolo ploché balenie v jednoduchých škatuliach, ktoré uľahčovalo prepravu. V obchodných domoch IKEA platilo pravidlo „odvez si sám“. Aj vďaka montáži vo vlastnej réžii mohla značka priniesť na trh kvalitné produkty za nízke ceny. Inovatívnosť firmy priniesla rýchly rast a dlho na seba nenechala čakať ani expanzia do zahraničia.

Prečítajte si tiež: Nedokončil ani vysokú školu. Dnes si však väčšina ľudí nevie predstaviť život bez jeho výtvoru

Značka IKEA dnes oficiálne patrí pod krídla nadácie Stichting INGKA Foundation a INGKA Holding, ktoré stále patria väčšinovo Kampradovej rodine. Firma nikdy nevstúpila na burzu a tak je dodnes jednou z najväčších svetových spoločností vlastnených súkromnými osobami.

V júni 2013, Ingvar Kamprad odstúpil z predstavenstva Inter IKEA Holding SA a jeho najmladší syn Mathias Kamprad je dnes predseda holdingovej spoločnosti.

ingvarkamprad

IKEA má dnes po celom svete viac ako 389 obchodov v 47 krajinách, ročný obrat cca 3,3 miliárd a jej hodnota je 44,7 miliardy dolárov. Zamestnáva viac ako 172 000 ľudí a tiež sa dnes aktívne podieľa na mnohých environmentálnych snahách a pomáha aj organizácii UNICEF.

Dnes už 91-ročný Ingvar Kamprad, ktorého majetok má hodnotu 3,4 miliardy dolárov, je povestný aj vďaka jeho neformálnemu vystupovaniu. Pravidelne obchádza svoje obchodné domy a hovorí s rádovými zamestnancami.

„Naďalej budem zdieľať svoje nápady a názory a navštevovať obchody a továrne,“ uviedol.

Ingvara taktiež preslávila sporivosť a skromnosť. Cez 20 rokov riadi Volvo 240 GL a luxus ho vôbec nezaujíma. Vďaka úspechu jeho firmy v istom období od magazínu Forbes získal titul „najbohatší Európan“.

Prečítajte si tiež: Gary Vaynerchuk: Čo je mojím najväčším motivátorom úspechu? Je to toto jednoduché slovíčko, ktoré by ste si mali aj vy zapísať do pamäti

 

Obrázky: flickr.comcommons.wikimedia.orgcommons.wikimedia.org

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «