Najdôležitejšia lekcia, ktorú vás vysoko kreatívni ľudia, ako Steven Spielberg, Walt Disney, J. K. Rowling a ďalší, môžu naučiť o dosahovaní cieľov

Poznáte ich veľmi dobre. J.K Rowlingová, Stephen King, Steven Spielberg, Walt Disney, Michael Faraday… Ich knihy, filmy, nápady a objavy pozná celý svet. Ale čo možno neviete, je, ako sa k nemu dopracovali.

Možno sa zdá, že ich kreativita bola očividná od prvého momentu každému. Ale nebolo to tak. V skutočnosti to od toho malo dosť ďaleko. Väčšina ľudí vidí len cieľ a konečný výsledok. Nanešťastie, nevidia cestu, ktorá tam viedla.

A práve tá vám odhalí dôležitú lekciu, ktorú by ste pri dosahovaní svojich cieľov stále mali mať na pamäti.

Čo ňou je?

Nevzdať sa hneď na začiatku. Nikto nedosahuje svoje ciele bez problémov. To je nereálny sen. Problémy a prekážky prídu. Tým si buďte istý. Nikto sa im nevyhne. Neveríte?

 

Pozrite si, že ani nižšie spomenutí slávni ľudia to nemali ľahké:

 

1. Steven Spielberg

Táto filmová ikona má na svojom konte troch Oscarov a jeho filmy zarobili viac ako 9 miliárd amerických dolárov. Úspech ako z rozprávky, je tak? Ani nie.

3-krát sa hlásil na University of Southern California’s School of Cinematic Arts. Trikrát ho odmietli kvôli zlým známkam. Keby sa tým nechal odradiť, nikto by nevedel o filmoch Čeľuste, Indiana Jones alebo E.T. mimozemšťan.

Prečítajte si tiež: Nespravil skúšky a neprijali ho ani do KFC. Napriek tomu je dnes Jack Ma 2. najbohatší Číňan

 

2. Walt Disney

Už je to takmer storočie, čo rozprávky a postavy Walta Disneyho robia radosť deťom po celom svete. Generácie do 90. rokov 20. storočia si svoje detstvo bez nich ani nevedia predstaviť. Ale ďaleko to od toho nemalo, ak by sa nechal odradiť editorom miestnych novín, kde pracoval. Vraj nemal dostatok predstavivosť ani dobrých nápadov.

 

3. Michael Faraday

Tento génius fyziky a chémie prišiel s objavmi, ktorých princípy sa využívajú dodnes a významným spôsobom prispel k štúdiu elektromagnetizmu a elektrochémie. Nemal formálne vzdelanie ani neštudoval na univerzite. Čo bolo v jeho dobe veľkou prekážkou, ak ste sa chceli stať v Británií vedcom.

Keď napísal v roku 1812 významnému chemikovi Humprymu Davyovi, či by mohol byť jeho asistentom, odmietol ho. Trvalo to rok, kým sa mu to nakoniec podarilo a otvorilo mu to cestu k vedeckej elite Európy.

 

4. J.K. Rowling

Harry Potter. Kto by nepoznal jeho príbeh a jeho autorku. So svojimi knihami vytvorila také šialenstvo, že ľudia boli ochotní čakať v davoch pred kníhkupectvami, aby si mohli prečítať nový diel medzi prvými. Lenže takéto šťastie Rowlingovej nepadlo z neba samo od seba. Predtým, ako sa stala známou spisovateľkou, si prešla rozvodom, sama vychovávala svoje dieťa a žila na sociálnej podpore, zatiaľ čo tvorila Harryho Pottera.

Prečítajte si jej príbeh: Nevzdala to ani po tom, čo ju odmietlo 12 vydavateľstiev. Dnes jej bestseller pozná celý svet

 

5. Theodore Geisel

Pod umeleckým menom známy tiež ako Dr. Seuss. Je to asi najpopulárnejší autor detských kníh v anglicky hovoriacom svete. Lenže jeho prvú knihu odmietlo dvadsať sedem vydavateľstiev. No dopadlo to tak, že po celom svete sa predalo cez šesťsto miliónov výtlačkov jeho kníh.

 

6. Stephen King

Pri spisovateľoch ešte ostaneme. Vydavatelia majú často zvláštne spôsoby rozhodovania, pretože prvú knihu tohto svetoznámeho majstra hororu odmietlo až 30 vydavateľstiev.

Deprimovaný King potom knihu zahodil do koša. Nebyť jeho ženy, ktorá ho prosila, aby to ešte skúsil s iným vydavateľstvom, dnes by možno nebol žiadny svetoznámy spisovateľ, Stephen King, ako ho poznáme.

Ale nenechajte sa oklamať. Neznamená to, že pri vytrvalosti dosiahnete to isté, čo títo ľudia. Ale viete sa ich príbehmi poučiť. Nech už chcete dosiahnuť čokoľvek, vaše šance dosiahnuť to stúpajú, ak pôjdete vpred po prvom, druhom či treťom nezdare.

Prečítajte si tiež: Multimilionár Andy Frisella: Toto je rozdiel, ktorý rozhodne o tom, či úspech dosiahnete alebo nie – a nie je to motivácia

 


O autorovi:

Miroslav Beňo je na misii zistiť, ako presne funguje kreatívne myslenie a prebudiť v ľuďoch kreatívny potenciál, ktorý v sebe majú. Viac o tom, ako môžete rozvíjať svoju tvorivosť, sa dozviete na www.umeniekreativity.sk

 

Obrázok: flickr.com