O ich úspechoch počujeme stále, no nemali to vždy ľahké. Predtým, ako uspeli, museli všetci prejsť dlhou a náročnou cestou. Nie je to však o tom, kde v živote začnete, ale kde skončíte. Vaše okolnosti nie sú dôvodom, prečo nie ste tam, kde chcete byť.
Tu je 6 inšpiratívnych miliardárov, ktorí začali z ničoho a stali sa boháčmi:
Howard Schultz (3,3 miliardy dolárov)
Vo veku 7 rokov jeho otec prišiel o prácu vodiča nákladného auta, ktorý doručoval plienky. Dôsledkom toho bola jeho rodina nútená žiť v byte pre nízkopríjmové rodiny v Brooklyne. Aby mohol Howard študovať, musel si zobrať študentskú pôžičku a pracovať ako barman.
Po škole začal Howard pracovať ako predajca kávovarov, kde sa prvýkrát stretol so Starbucksom. V tom čase mala kaviareň v Seattli len 3 obchodné domy a upútala jeho pozornosť, keď si u nich objednali veľké množstvo kávovarov. Letel preto do Seattlu, aby sa stretol s majiteľom Starbucks, Geraldom Baldwinom, kde sa zamiloval do kaviarní a presvedčil ho, aby ho najal ako riaditeľa prevádzky a marketingu.
Shultz chcel priniesť do kaviarní viac talianskeho cítenia, ale jeho myšlienka bola zakladateľmi zamietnutá.
Odišiel, aby založil svoju vlastnú spoločnosť – kaviareň Il Giornale, ktorá replikovala taliansku kultúru kávy. Kaviareň bola veľkým úspechom a o 2 roky neskôr Il Giornale dokázala odkúpiť Starbucks za 3,8 milióna dolárov a Schultz sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti Starbucks. Teraz je Starbucks celosvetovo známym menom a spoločnosť má viac ako 23 000 obchodov.
Úspešný návyk: „Vždy som bol hnaný a hladný. Dlho potom, čo ostatní prestali, aby si odpočinuli a zotavili sa, ja som stále bežal a naháňal sa za niečím, čo by nikto iný nemohol vidieť.“
Prečítajte si tiež: Grant Cardone: Z odvykačky milionárom vo veku 30 rokov. Toto je tá vec, ktorú pre to musíte urobiť
Lloyd Blankfein (1,1 miliardy dolárov)
Lloyd Blankfein bol synom poštára z New Yorku, ktorý vyrastal v malom byte v Brooklynskom Linden House, chudobnom bytovom komplexe postavenom v roku 1957.
Keď Lloyd vyrastal, musel zdieľať spálňu so svojou babičkou. Počas štúdia na strednej škole predával hot dogy a sódu na štadióne Yankee, čím získaval 3 centy za predaj. Videl, že jeho otec prišiel o prácu a to mu dalo motiváciu sa v škole dobre učiť.
Škola mu to oplatila a poskytla mu plné štipendium na Harvard. Odtiaľ sa dostal na Harvardskú školu práv, po ktorej si našiel prácu na Wall Street.
Spoločnosť, pre ktorú pracoval, získala spoločnosť Goldman Sachs a odtiaľ sa vypracoval až na generálneho riaditeľa spoločnosti Goldman Sachs.
Úspešný návyk: Jedna z vecí, ktoré mu najviac pomohli, bolo čítanie historických biografií.
Oprah Winfrey (3 miliardy dolárov)
Oprah sa narodila dospievajúcej matke. Jej chudobná babička ju vychovala v Mississippi, ale to jej nebránilo v škole tvrdo makať a nakoniec vyhrať štipendium na Tennessee State University.
Vo veku iba 19 rokov bola najatá ako prvá africko-americká televízna korešpondentka štátu. Darilo sa jej tak dobre, že v roku 1983 bola požiadaná o hosťovanie talk show v Chicagu s názvom AM. Show sa stala tak populárnou, že sa dostala z posledného miesta prvé priečky hodnotiacich tabuliek.
Tento úspech ju priviedol k národnej sláve a show bola neskôr premenovaná na The Oprah Winfrey Show.
Úspešný návyk: „Veľmi dobre fungujem na päť a pol hodinovom spánku. Ak by som však spala menej, všimla by som si nedostatok pozornosti, ubúdajúcej energie a nie tak ostrého myslenia.“
John Paul DeJoria (3,2 miliardy dolárov)
Ešte predtým, ako mal John 10 rokov, predával noviny, aby pomohol jeho rodine prežiť. V jednej chvíli ale jeho matka nebola schopná sa oňho finančne postarať, takže bol poslaný žiť v pestúnskom dome. Tam si John našiel zlých priateľov a dokonca vstúpil do gangu v Los Angeles.
Musel nájsť veľa príležitostných zamestnaní – od školníka po vodiča odťahového vozidla. Dokonca sa stal niekoľkokrát bezdomovcom.
Jeho bod zmeny prišiel, keď dostal prácu ako obchodník pre laboratóriu vlasových výrobkov RedKen. Vyhodený za kritiku obchodnej stratégie spoločnosti si požičal 700$ a rozbehol svoju vlastnú značku vlasových výrobkov – John Paul Mitchell Systems.
V najbližších niekoľkých rokoch chodil od dverí k dverám predávajúc jeho vlasové výrobky. Nakoniec začal spolupracovať s kaderníkmi, čo jeho firme zabezpečilo obrovský úspech. Neskôr založil spoločnosť Patron Tequila a začal rozdeľovať svoje bohatstvo do rôznych odvetví.
Úspešný návyk: John Paul DeJoria miluje prebúdzanie sa skoro ráno. Trávi 5 minút v posteli bytím úplne prítomným, bez premýšľania o vonkajšom svete.
Prečítajte si tiež: Máte správnu rannú rutinu? Pozrite sa, ako začína svoj deň týchto 15 najbohatších ľudí sveta
Do Won Chang (2,7 miliardy dolárov)
V roku 1981 prišiel Do Won Chang a jeho žena Jin Sook do Spojených štátov z Južnej Kórei so skoro prázdnymi rukami. Do Won musel pracovať ako obsluha čerpacej stanice, v kaviarni a ako domovník zároveň.
Pár sa neskôr stal fascinovaným americkým módnym priemyslom, ktorý ich nakoniec priviedol k otvoreniu obchodu s oblečením menom Fashion 21 v Los Angeles. Neprestajné zameranie páru na kvalitu a výber za dobrú cenu vyústilo do predajov v hodnote 700,000$ v prvom roku. Využili zisk, aby otvorili ešte viac obchodov. Názov spoločnosti sa neskôr zmenil na Forever 21. Spoločnosť má teraz viac ako 500 obchodov v Spojených štátoch a viac ako 100 obchodov medzinárodne s ročným obratom 4,4 miliardy dolárov. Dokonca aj s obrovským rastom spoločnosti zostáva rodinným podnikom.
Úspešný návyk: „Vždy je pre mňa všetko výzvou. Vášeň ma vždy poháňa. Ako podnikateľ sa musíte vždy meniť.“
Larry Ellison (55,4 miliardy dolárov)
Larry sa narodil za nešťastných okolností slobodnej matke. Jeho matka nemala prostriedky pre dieťa, takže musela požiadať príbuzných, aby ho vychovali. Po smrti svojej adoptívnej matky musel Larry neskôr odísť z vysokej školy. Bol vtedy nútený pracovať vo veľa rôznych zamestnaniach.
Neskôr bol prijatý na univerzitu v Chicagu, no po uplynutí prvého semestra bol kvôli zlým známkam vylúčený.
Nakoniec si našiel prácu ako programátor pre Ampex Corporation. Ako povedal: „Nikdy som nebol na hodine informatiky a dostal som prácu ako programátor – jednoducho som zobral knihu a začal som programovať. Vo veľkej miere som sa to naučil sám.“
V spoločnosti Ampex začal pracovať na podnikovom softvéri, ktorý sa neskôr stal multimiliardovým gigantom pre správu databáz – Oracle.
Úspešný návyk: „Najdôležitejším aspektom mojej osobnosti, pokiaľ ide o môj úspech, bola moja spochybňujúca konvenčná múdrosť, spochybňovanie odborníkov a spochybňovanie autority. Hoci to môže byť bolestivé vo vašich vzťahoch s rodičmi a učiteľmi, je to v živote nesmierne užitočné.“
Prečítajte si tiež: Will Smith: Prečo by ste sa mali usilovať o zlyhanie
Zdroj: goalcast.com, Obrázky: flickr.com, flickr.com, flickr.com, obamawhitehouse.archives.gov, commons.wikimedia.org, goalcast.com, flickr.com
Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?
» Kliknite SEM «