Z vysokej školy bol 2x vylúčený a nevedel si udržať ani prácu. Potom dostal miliardový nápad

Len málo ľudí sa môže pochváliť tým, že v jednej chvíli boli najbohatšími na celej planéte. Zakladateľ spoločnosti Oracle, Larry Ellison, môže. V roku 2000 nakrátko získal postavenie lídra v rebríčku svetových boháčov. Dnes už 78-ročný miliardár obsadzuje 7. priečku s majetkom 101,8 miliárd dolárov a jeho spoločnosť, Oracle, patrí medzi najväčšie na svete.

Prečítajte si tiež: Začínal ako poslíček, ktorý nedokončil ani strednú školu. Dnes to je 2. najbohatší človek na svete

Larry Ellison vyrastal u svojej tety a strýka v Chicagu, kam ho poslala jeho 19-ročná slobodná matka. Až do svojich 12 rokov nevedel, že je adoptovaný.

Počas veľkej hospodárskej krízy prišiel jeho strýko o majetok a tak sa jeho rodina musela uskromniť. Ako chlapec prejavil Larry svoju nezávislú a rebelujúcu povahu a často mali so strýkom konflikty.

Na strednej škole nepatril Larry k nijako vynikajúcim študentom. Na vysokej škole toho potom veľa neodštudoval. Prvýkrát skončil po 2. roku po smrti tety Lillian, druhýkrát nevydržal ani semester.

Napriek tomu sa Larry v Chicagu naučil základy počítačového programovania a tieto znalosti si vzal zo sebou do Kalifornie, kam dorazil len s peniazmi, ktoré mu vystačili tak na hamburger a pár nádrží benzínu.

Prečítajte si tiež: Nespravil skúšky a neprijali ho ani do KFC. Napriek tomu je dnes Jack Ma 2. najbohatší Číňan

Ďalších 8 rokov často striedal zamestnania, kým nezačal pracovať v spoločnosti Ampex ako programátor. Práve tam vytvoril veľkú databázu pre CIA s kódovým označením Oracle.

Všetko začalo jedného dňa roku 1977, keď si Larry listoval jedným číslom časopisu IBM Journal of Research and Development. Zaujal ho totiž článok popisujúci prototyp relačného databázového systému (RDBMS) a zoznámil s ním svojich kolegov, Boba Minera a Eda Oatesa, ktorí s ním pracovali vo firme Ampex.

Títo traja programátori si uvedomili, že sa ešte žiadna spoločnosť nezaviazala túto technológiu komerčne ponúkať a spoločne založili novú softvérovú firmu System Development Laboratories, ktorá sa stala predchodcom dnešného gigantu Oracle. Jej výkonným riaditeľom sa stal Larry.

oracle
Základňa spoločnosti Oracle v Redwood Shores v Kalifornii

 

 

 

Polovica 80. rokov bola v znamení veľmi rýchleho rastu. Spoločnosť využívala nielen svoje technologické a inovatívne reputácie, ale tiež agresívneho marketingu, kedy v reklamách neváhala priamo pomenovávať konkurenciu.

Príjmy sa v tomto období každoročne zdvojnásobovali, takže zatiaľ čo v roku 1985 predstavovali 23 miliónov dolárov, o rok neskôr to už bolo 55,4 miliónov.

Keď sme v roku 1986 išli na burzu, bolo to pre všetkých okolo Oraclu naozaj vzrušujúce. Predovšetkým pre tých z nás, ktorí sa nikdy ani nepozreli do Wall Street Journal. Mnoho vecí v podnikaní sa zrazu stalo oveľa dôležitejších.“ – Ed Oates, spoluzakladateľ

Začiatkom roka 1991, aj cez vysoký rast predajov, vykázala spoločnosť stratu vo výške 6,7 miliónov dolárov. To bol ďalší šok pre Wall Street. Ellison v rozhovore pre magazín Forbes pripustil, že za neúmerný rast je potrebné platiť vysokú cenu.“

Finančným riaditeľom sa preto stal Jeffrey O. Henley, ktorý zahájil rozsiahlu revíziu predchádzajúcich finančných výsledkov. Vo fiškálnom roku 1991 pokorilo Oracle v tržbách magickú hranicu 1 miliardy dolárov pri strate 12 miliónov.

Ak sa internet neukáže ako budúcnosť práce s počítačom, sme stratení. Ak však áno, vyhrali sme.“ – Larry Ellison

Temné obdobie však Ellison dokázal zvládnuť a potvrdil svoje výborné manažérske schopnosti. Stanovil si jasnú a jednoduchú koncepciu, zahŕňajúcu 3 teoretické tézy:

1. je potrebné podstatne zosilniť využívanie internetu
2. integrovať a urýchliť obchodné procesy
3. transparentnejšie vytvárať hodnoty pre zákazníkov

V roku 2014 Larry oznámil, že v Oracle opúšťa post výkonného riaditeľa a v dnešnej dobe zastáva funkciu výkonného predsedu. Dnes má spoločnosť Oracle viac ako 140 000 zamestnancov po celom svete a je jednou z najväčších spoločností sveta.

Prečítajte si tiež: 8 slávnych ľudí, ktorí sa v živote odrazili od dna či bankrotu a neskôr dobyli svet

 

Zdroj: flickr.comflickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «