Keď pochopíte toto psychologické pravidlo, zdvojnásobíte šancu, že sa vám podarí vybudovať si nový návyk

Koľkokrát ste začali pracovať na novom návyku s cieľom v mysli a odhodlaním to dotiahnuť do konca, a potom ste s tým všetkým po pár dňoch sekli? Začali ste niečo veľmi vzrušujúceho, ale nedostatok disciplíny bol väčší a dostatočný na to, aby ste sa vzdali celej myšlienky.

Ako sa teda môžete sami viac motivovať, aj keď si myslíte, že nie ste disciplinovaný človek?

Ak chcete v sebe udržať túžbu dosiahnuť svoje ciele, musíte cítiť bolesť, že ich nedosiahnete.

Znie to mätúco? Je to vlastne celkom jednoduché. Bolesť je najsilnejším ukazovateľom toho, že sa naše správanie potrebuje zmeniť a naše mozgy sú stavané tak, aby na ňu boli vysoko reaktívne.

Keď sa snažíme uniknúť bolesti, mozog spúšťa psychologické procesy, ktorých cieľom je zmeniť situáciu, vyhnúť sa zdroju bolesti a aktivovať kreatívne a rozhodovacie procesy.

Takže namiesto toho, aby ste len nespúšťali oči z cieľa, je dôležité posúdiť aj vplyv potenciálnych strát, ktoré utŕžite, keď nedosiahnete to, o čo sa snažíte.

Bolesť týchto potenciálnych strát bude silným motívom, ktorý vás udrží na ceste za vašim cieľom – dokonca ešte silnejším, než túžba, ktorú máte.

Averzia voči strate a myšlienka, že „straty sa zdajú byť väčšie ako zisky“, vysvetľuje, prečo bolesť zo straty je psychologicky asi 2-krát tak silná, ako radosť zo získania.

Koncept averzie voči strate, ktorý zaviedol Kahneman a Tversky v roku 1979, vysvetľuje, prečo, napríklad, ak stratíte 10 eur, cítite sa 2-krát viac naštvanými, ako keď získate 10 eur. A práve to je dôvod, prečo sú niekedy pre motivovanie ľudí viac efektívnejšie tresty ako odmeny.

Prečítajte si tiež: Nedarí sa vám dosiahnuť svoj cieľ? Tu je 10 právd, prečo sa nikam neposúvate

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Ana Sofia Batista

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «