Stojíte pred ťažkým rozhodnutím? Použite Pravidlo 10/10/10

Dostanete fantastickú pracovnú príležitosť. Znamená to povýšenie a viac peňazí. Možno sa vám už nikdy taká príležitosť nenaskytne. Vaša prvá reakcia je ísť do toho a prijať ponuku. Bohužiaľ, musíte sa presťahovať do iného štátu. Myšlienka, že opustíte svoj stávajúci život, vám láme srdce. Takáto šanca sa naskytne raz za život, ale ako môžete opustiť svojich rodičov, priateľov a všetko, čo poznáte, len aby ste posunuli svoju kariéru na novú úroveň? Možno máte vlastnú rodinu a voľba, ktorú urobíte, naruší nielen váš život, ale aj ich. Nové školy, noví lekári, nový dom. Je to ťažké rozhodnutie, ktoré vám nedá spávať. Zostať alebo ísť? Zvážili ste výhody a nevýhody a stále si neviete vybrať.

Prečítajte si tiež: Nedarí sa vám dosiahnuť svoj cieľ? Tu je 10 právd, prečo sa nikam neposúvate

Podľa článku Fast Company, rozhodnutia, ktoré väčšina ľudí ľutuje, boli vykonané surovými emóciami: unáhlením a bez rozvahy. V Las Vegas je určite niekoľko svadobných kaplniek, ktoré by tomu dali za pravdu.

Keď sa stretnete s veľkým, ťažkým rozhodnutím, je najlepšie stlačiť tlačidlo „pauzy“ a použiť „Pravidlo 10/10/10“, ktoré vám pomôže pripraviť cestu k jasnejšiemu mysleniu počas týchto ťažkých situácií.

Novinárka, bývalá redaktorka Harvard Business Review, Suzy Welch, prišla s myšlienkou Pravidla 10/10/10, ktoré jej pomohlo vyvážiť jej hektický život s podnikaním a rodinou. Využila ho na vyriešenie dilem, ktoré jej život dal do cesty.

Keď stála pred rozhodnutím, pozastavila sa a položila si tieto 3 otázky:

Aký budem mať pocit z následkov tejto voľby o 10 minút?
Aký budem mať pocit z následkov tejto voľby o 10 mesiacov?
Aký budem mať pocit z následkov tejto voľby o 10 rokov?

Suzy Welch zistila, že na základe odpovedí na tieto 3 otázky dokáže robiť lepšie rozhodnutia, než keby ich mala robiť hneď a pod vplyvom silných emócií.

Ako aplikovať Pravidlo 10/10/10 vo vašom živote?

Môžete ho využiť na riešenie celého radu výziev, veľkých i malých:

Použite pravidlo na vykonanie dôležitých rozhodnutí, ako napríklad manželstvo. Veríte, že ste konečne našli svoju spriaznenú dušu? Možno ste bláznivo zamilovanými, píšete si celé dni. Žijete v neustálej blaženosti. Skutočná láska prichádza iba raz, nie? Chcete sa oženiť či vydať.

Stop! Nenechajte sa zmiasť hormónmi ovplyvnenými vášňami. Predtým, ako urobíte životnú zmenu ako je táto, aplikujte pravidlo 10/10/10. Položte si otázku, ako bude váš vzťah vyzerať za 10 minút – pravdepodobne nie veľmi odlišne. Potom si ho predstavte o 10 mesiacov. Teraz o 10 rokov. Dokážete sa vidieť kráčať túto diaľku s vašim partnerom ruka v ruke? Stále si myslíte, že sú tie maličkosti rozkošné alebo sa stali otravnými? Vydrží váš vzťah aj po fáze medových týždňov?

Použite Pravidlo 10/10/10 ako nástroj pre život. Premýšľate všetko predať a precestovať svet? Po desiatich minútach ste stále touto myšlienkou celý bez seba. Po desiatich mesiacoch sa možno vidíte na Bali, s laptopom na kolenách, ovocným nápojom v ruke a tmavým opálením. Desať rokov odteraz? Stále cestujete? Chcete si založiť rodinu? Ľutujete, že ste odišli zo školy? Každý má svoje vlastné priority. Aké sú tie vaše?

Pravidlo 10/10/10 vám pomôže čeliť tomu, čo je vo vašom živote skutočne dôležité. Čo je dôležité dnes, nemusí byť dôležité o desať rokov.

Použite toto pravidlo pri náročných životných výzvach. Premýšľajte chytro. Buďte chytrými. Buďte múdrymi. Zvážte budúcnosť svojich krokov.

Prečítajte si tiež: Keď pochopíte toto psychologické pravidlo, zdvojnásobíte šancu, že sa vám podarí vybudovať si nový návyk

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Sally White

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «