Jeho začiatky začínali úspechom a končili krachom. Dnes učí ľudí, ako zbohatnúť

Určite vám jeho meno niečo hovorí, alebo ste možno čítali jeho knihu. Reč je o svetoznámom podnikateľovi, investorovi, autorovi množstva vzdelávacích kníh, rečníkovi a koučovi Robertovi Kiyosakim.

Robert sa narodil na Havajských ostrovoch a pochádzal z prevažne chudobnej učiteľskej rodiny. Ako malý chlapec sa zoznámil so svojim celoživotným priateľom Mikeom, ktorého otec, úspešný podnikateľ, ich oboch zasvecoval do tajomstiev podnikania a investícií.

Prečítajte si tiež: Od predaja fliaš Coca-Coly k vybudovaniu impéria. Toto je cesta Warrena Buffetta k miliardám

To, že Robert vyrastal v prostredí dvoch otcov, mu dalo možnosť sledovať a učiť sa od obidvoch z nich. Tu sa začal príbeh jeho najväčšieho knižného bestselleru Bohatý otec, chudobný otec.

Kým bohatý otec Roberta učil zásadám a mysleniu úspešného podnikateľa a investora, chudobný otec mu stále vravel, aby sa dobre učil a mohol si nájsť dobrú prácu, kde si môže vybudovať kariéru. Netrvalo dlho a vybral si, od koho sa bude učiť naplno.

Bohatý otec ich s Mikeom často vzal k sebe, aby mohli sledovať, ako rokuje so svojimi obchodnými partnermi. Robert a Mike spolu pracovali v obchode, ktorého majiteľ bol bohatý otec. Za svoju prácu dostávali zaplatené len veľmi málo a neskôr pracovali úplne zadarmo. Cieľom bolo naučiť ich, aby neboli otrokmi peňazí, ale aby pracovali preto, aby sa učili a naberali skúsenosti.

Prečítajte si tiež: Milionár Daniel Ally: Toto uvedomenie mi pomohlo pochopiť zmysel mojej práce a úsilia

Po strednej škole Robert nastúpil na námornú obchodnú akadémiu v New Yorku a po promócii vstúpil do námornej pechoty a odišiel do Vietnamu ako dôstojník a pilot vrtuľníka. Jeho obchodná kariéra začala až po návrate z vojny. Najprv pracoval ako predavač kopíriek vo firme Xerox.

Vo veku 30 rokov založil spoločnosť, ktorá zaviedla na trh prvú velcronylonovú peňaženku pre surferov. Aj keď bola zo začiatku firma úspešná a produkt zarobil viac ako milión dolárov, za krátky čas skrachovala.

Po prvotnom neúspechu si Robert zohnal licenciu na výrobu peňaženiek s logami známych heavy metalových hudobných skupín, ako napríklad Iron Maiden, Judas Priest, a pod. Produkt bol opäť úspešný, ale firma nedokázala dlhodobo konkurovať a nakoniec bol Robert nútený spojiť svoj podnik s konkurenciou a poskytnúť jej licenciu.

Po skúsenostiach, ktoré získal, založil úspešnú medzinárodnú spoločnosť Rich Dad Company, Inc., ktorá predáva vzdelávacie produkty a knihy na tému „ako zbohatnúť“ po celom svete. Medzi jeho koníčky patrí napríklad obchodovanie s nehnuteľnosťami, rozvoj menších spoločností a hlavne vyučovanie.

Je autorom stolnej hry Cashflow, ktorá pomáha ľuďom porozumieť funkcii peňazí v ich živote a vychádza z týchto poznatkov:

  • keď človek číta, zapamätá si 10-20% obsahu
  • keď človek počúva, zapamätá si 20-30% obsahu
  • keď človek niečo aktívne vykonáva, zapamätá si 60-80% obsahu

Robert spoločne so svojou manželkou Kim odišiel vo veku 47 rokov do dôchodku s pasívnym príjmom 3x väčším, ako boli jeho výdaje. Dnes vlastní Robert majetok vo výške viac ako 80 miliónov dolárov.

„Nepracujte pre peniaze, nechajte peniaze pracovať pre vás.“ – krédo Roberta Kiyosakiho

Prečítajte si tiež: Máte správnu rannú rutinu? Pozrite sa, ako začína svoj deň týchto 15 najbohatších ľudí sveta

 

Ak vás príbeh Roberta Kiyosakiho zaujal, nižšie si môžete pozrieť videorozhovor, v ktorom vysvetľuje, prečo vznikla jeho kniha či jeho postoj k peniazom.

Obrázok: flickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať stovky tisíce aj vy?

» Kliknite SEM «