Identifikujte malé zmeny v správaní a urýchlite váš rast. Pomôže vám v tom Pravidlo 10-80-10

Pravidlo 10-80-10 je rozšírením Paretovho pravidla, ktorý hovorí, že 80 % produktivity/bohatstva vytvára/vlastní 20% populácie. Tento pomer je často pozorovateľný v rôznych štatistikách a štúdiách.

Pravidlo 10-80-10 preberá tento princíp a konkrétnejšie ho aplikuje na ľudské správanie. Je tiež tvárny a umožňuje ľuďom pohybovať sa medzi kategóriami.

Ako však platí pre nás jednotlivcov? Čo sa z neho môžeme naučiť a ako ho využiť v každodennom živote?

Tu je príklad: Povedzme, že ste spisovateľ a ste veľmi úspešní. Žiada sa od vás, aby ste napísali články pre množstvo skvelých, špičkových webov, alebo možno píšete knihu či scenár. V písaní ste ako doma, je to vašich 10% a miesto, kde ponúkate najväčšiu hodnotu.

Pravdepodobne to nie je ani tak písanie, ako skôr kreativita, nápady a talent, ktoré môžete využiť vo svojom písaní. Skutočné písanie – sadnúť si k počítaču, vyťukávať ho, robiť korektúry a vychytávať pravopisné/gramatické chyby – to je vašich 80%. Iste, ste v tom dobrí. Ste kompetentní a zvládnete to. Nie je to však miesto, kde ste najsilnejší a zvyčajne vám niekedy počas dňa dôjde para.

Potom je tu vašich spodných 10%. Pravdepodobne ide o vaše prevádzkové úlohy, ako je manažment času, účtovníctvo, fakturácia, korešpondencia, daňové priznania atď.

Kde teda môžete najúčinnejšie podniknúť kroky, ktoré vás podporia v zrýchlení vášho rastu?

Začnite s 80%. Skúste nájsť spôsoby, ako zlepšiť zážitok z písania. Možno sa pozorujte počas bežného dňa a všimnite si, kedy robíte svoju prácu najlepšie. Je možné, že hneď po druhej káve zostanete pri stole dlhšie a budete písať s najväčšou jasnosťou. Začnite teda organizovať svoj deň podľa toho.

Čo vás to stálo? Nič. Bol to jednoducho prípad reorganizácie vášho dňa, kde spravíte viac zo svojej najlepšej práce za kratší čas. Čoskoro, potom, čo lepšie uchopíte váš deň, aby ste dosiahli maximálnu produktivitu, zistíte, že máte viac času a zdrojov.

Keď budete mať lepšie zdroje a získate stále väčšie a väčšie zákazky, budete sa môcť postarať o tých otravných spodných 10%. Môže sa stať, že ich odstránite tak, že prácu zadáte niekomu inému. Teraz, keď zarábate viac za menej času, prečo nie? Stačí ich úplne vypustiť z rovnice.

Pravidlo 10-80-10 nie je o pridávaní štruktúr alebo dodržiavaní prísnych pravidiel. Je to jednoducho šošovka, cez ktorú sa môžete pozerať na ľudské správanie vrátane vášho vlastného. Dôvod, prečo je (alebo by mohlo byť) kľúčom k vášmu úspechu, je ten, že vám umožňuje identifikovať tie malé zmeny, ktoré môžete urobiť a ktoré budú mať najväčší vplyv a najrýchlejšie urýchlia váš rast.

Prečítajte si tiež: Milionár Brad Lea: Nikto sa nedostal na vrchol sám. Všetci sa spoliehame na pomoc a spoluprácu iných

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Daniel Mangena

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «