Čo je Pravidlo 80/20 a ako vám pomôže maximalizovať vašu produktivitu a výsledky?

V práci a živote potrebujete každú štipku mentálnej a fyzickej energie na to, aby ste uspeli.

Problém je, že množstvo informácií, ktoré musíte preletieť a aktivity, ktoré musíte vykonať, vám môžu často prerásť cez hlavu. Potom je tu túžba po dokonalosti, ktorá vám dýcha na krk, vytvorená vplyvom spoločnosti.

Prečítajte si tiež: 1-minútový japonský princíp, ktorý môže zmeniť váš život a pomôcť vám prekonať lenivosť

Tu nastupuje sila Pravidla 80/20, nazývaného aj Paretovo pravidlo. Sústredením sa na dôležité aktivity, ktoré produkujú najviac výsledkov, môžete maximalizovať svoj výkon, produktivitu a výsledky.

Takže, čo je princípom Pravidla 80/20?

Vytvorený Josephom M. Juranom a pomenovaný po talianskom sociológovi a ekonómovi Vilfredovi Paretovi, Pravidlo 80/20 hovorí, že vo väčšine prípadov, približne 80% dôsledkov pochádza z 20% príčin.

Vo svojej knihe, The 80/20 Principle, autor Richard Koch ilustruje niekoľko konkrétnych aplikácií tohto pravidla, ako napríklad skutočnosť, že v podnikaní 80% predajov zvyčajne pochádza od 20% klientov.

Príklady sú neobmedzené, rovnako ako prínos Pravidla 80/20 a jeho uplatnenie v rôznych situáciách vášho života.

Použitím tohto pravidla sa môžete sústrediť na to, čo vám funguje najlepšie, pričom posuniete vašu efektívnosť na inú úroveň.

To všetko znie skvele, ale ako vám môže pomôcť Pravidlo 80/20 uspieť?

Aby ste optimálne využili pravidlo 80/20, musíte zistiť, ktoré z vašich aktivít spadajú pod týchto 20% a ktoré úsilie produkuje 80% vašich výsledkov.

Ak to dokážete, zvyšok je jednoduchý: snažte sa zdvojnásobiť toto úsilie a ak máte čas na čokoľvek iné, investujte do aktivít, ktoré vám získajú zostávajúcich 20% vašich výsledkov.

Prečítajte si tiež: Andy Frisella: Vstávate a necítite sa tak, ako by ste chceli? Je to len vaša vina

 

Zdroj: goalcast.com, Autor: Matt Valentine

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «