Ako vytrvať a nestratiť motiváciu pri dosahovaní cieľov? Začnite si stanovovať procesné ciele

Čo je to procesný cieľ?

Procesný cieľ nie je cieľ, je to cesta, ktorou sa plánujete vydať. Napríklad, ak sa chcete zdokonaliť v písaní, vaším cieľom procesu by bolo napísať jeden článok týždenne a poučiť sa zo spätnej väzby, ktorú dostanete. Destinácia je cieľ 12 článkov za mesiac.

Toto rozlíšenie je dôležité, pretože je ľahké stratiť zo zreteľa skutočnosť, že tieto typy cieľov nie sú „všetko alebo nič“. Zamyslite sa nad tým. Počuli ste, ako sa hovorí: nejde o to pracovať tvrdo, ale pracovať chytro.

Procesný cieľ je cieľ s kritériami, ktoré nazývame SMART: špecifický, merateľný, dosiahnuteľný v určitom časovom rámci a realistický.

Čo je to cieľová destinácia?

Je to bod v čase, keď plánujete byť v konkrétnom cieli. Napríklad, ak je vaším cieľom reprezentovať svoju krajinu na letných olympijských hrách v roku 2025, musíte sa správne zamerať na menšie prírastky, aby ste dosiahli tento úspech.

Na ceste k tomuto cieľu sa musíte zamerať na menšie destinácie. Ak sa pokúsite dostať na olympiádu od úplného začiatku bez míľnikov, bolo by to príliš skľučujúce. Na druhej strane, ak sa zameriate na každý míľnik ako konečný cieľ, všetko sa vám bude zdať možné a dosiahnuteľné.

Povedzme, že sa chcete stať lepším kuchárom. Tu je jeden spôsob, ako definovať procesný cieľ: „Ušetrím 100€ týždenne varením všetkých jedál doma počas 12 týždňov.“ Toto by bola vaša destinácia (mesačná) a kroky potrebné na dosiahnutie tohto cieľa (týždenné) by boli:

 • Stráviť v nedeľu hodinu plánovaním jedla na týždeň.
 • Nákup potravín po práci v pondelok a utorok večer.
 • Všetky jedlá variť doma od stredy do nedele.
 • V pondelok a utorok si zabaliť obed do práce.
 • Ušetriť 100€ týždenne varením doma.

Tento procesný cieľ vám pomôže stať sa lepším kuchárom tým, že vás naučí šetriť peniaze, plánovať, nakupovať, variť, baliť vlastný obed a skúšať nové recepty. Zahŕňa aj týždennú odmenu (úspora 100€), ktorá vám pomôže zostať motivovanými.

Procesné ciele vás povzbudzujú k dosiahnutiu vašich konečných cieľov. Keď máte pocit, že môžete na ceste dosiahnuť menšie ciele, získate udržateľnosť a sebadôveru, aby ste sa posunuli vpred.

V mnohých ohľadoch sa procesné ciele podobajú viere. Každý úspech vás privedie bližšie k tomu, aby ste videli plnosť života, po ktorom túžite – prerazí hmlu a vyjasní veci.

Keď už chápete dôležitosť procesných cieľov, začnime s niekoľkými príkladmi, ktoré môžete využiť tento týždeň:

 • Prihláste sa do nového kurzu.
 • Do štvrtka dokončite jednu časť svojho projektu.
 • Začnite s prechádzkami okolo vášho bloku namiesto zabehnutia niekoľkých kilometrov.
 • Zlepšite svoje písanie tým, že strávite 30 minút každodenným písaním denníka.
 • Precvičte si svoje zručnosti pre pohovor.
 • Prečítajte si tento týždeň aspoň jednu knihu.
 • Každý deň pred odchodom do práce urobte 10 klikov.

Podstatu chápete. Tieto procesné ciele nemusia byť zložité. Chcete rozbiť svoje plány do tej miery, že sa budú zdať jednoduché alebo aspoň uskutočniteľné bez potreby týždňovej dovolenky. Rozdelením cieľov na menšie časti môžete dosiahnuť oveľa viac za kratší čas. Budete sa tiež cítiť istejšie, že v danom momente niečo dokážete.

Prečítajte si tiež: Identifikujte malé zmeny v správaní a urýchlite váš rast. Pomôže vám v tom Pravidlo 10-80-10

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Dr. Colleen Batchelder

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «