Hľadáte mentora? Položte si najprv týchto 8 otázok

Či už ste začínajúci podnikateľ alebo nastupujete do nového zamestnania, je dobré spojiť sa s niekým, kto sa do vašej oblasti rozumie viac, ako vy. Ak váš šéf nemá čas alebo chuť vás mentorovať, budete musieť hľadať niekde inde.

 

Tu je 8 otázok, ktoré by ste si mali položiť predtým, ako si budete hľadať mentora:

 

1. Čo sa chcete naučiť alebo dosiahnuť?

Možno, že sa chcete dozvedieť určitý aspekt svojho podnikania, alebo chcete dosiahnuť určitý cieľ. Ak neviete, čo chcete alebo neviete, čo chcete dosiahnuť, bude ťažké nájsť toho správneho mentora. Stanovte si cieľ a nájdite si niekoho, kto má v danej oblasti skúsenosti a odborné znalosti, ktoré hľadáte.

Prečítajte si tiež: 3 veci, ktorým Brian Tracy v živote verí a ako vám pomôžu uspieť

 

2. Ako úspešný tento človek bol?

Po identifikácii potenciálneho mentora sa pozrite na to, ako si tento človek vo svojej oblasti alebo kariére viedol. V prípade, že je táto osoba v danej oblasti 20 rokov, bude zrejmé, že má v danej oblasti bohaté skúsenosti, ktoré by mohli byť pre vás cenné a užitočné.

 

3. Prečo chcete byť mentorovaný touto osobou?

Čo vám o nej vaša intuícia hovorí? Občas sa stretávame s ľuďmi a máme jednoducho pocit, že sa od nej môžeme niečo naučiť. Veríte, že vám môže pomôcť? Aká silná je vaša túžba byť touto osobou mentorovaný?

 

4. Mentorovala už táto osoba niekoho predtým?

Pokúste sa zistiť od ostatných, či už táto osoba niekedy niekoho mentorovala. Porozprávajte sa s nimi o ich skúsenostiach. Spýtajte sa ich, či im táto osoba bola nápomocná a či jej rady boli užitočné.

Prečítajte si tiež: Chcete dosiahnuť svoj cieľ? Najprv si položte tieto 3 otázky od Larryho Wingeta

 

5. Aké komunikačné zručnosti táto osoba má? 

Ideálny mentor je priamy, trpezlivý a ochotný poskytnúť príklady toho, ako zdokonaliť vaše schopnosti. Vie klásť otázky, ktoré vás dovedú k sebareflexii a tým zvýšia vaše povedomie o tom, čo je potrebné zlepšiť.

 

6. Urobí vás táto osoba zodpovedným?

Spýtajte sa sami seba, či je to niekto, kto vám povie: „Tu je to, čo potrebuješ urobiť. Teraz choď a urob to. Potom sa ku mne vráť a povedz mi, ako to šlo.“ Váš mentor by mal byť úprimný a mal by vám vedieť poskytnúť užitočnú spätnú väzbu.

 

7. Bude vás táto osoba podporovať v tom, aby ste boli najlepší, aký len môžete byť?

Chcete pracovať s niekým, kto má s vami tie najlepšie záujmy. Chcete niekoho, kto vás bude povzbudzovať a hovoriť vám: „Viem, že to dokážeš., Ak máš nejaké otázky, príď ku mne a spýtaj sa ma, rád ti na nich odpoviem.“ Musíte si byť vedomý, že sa táto osoba zaviazala k tomu, aby ste uspeli.

 

8. Má táto osoba čas, energiu a túžbu vás mentorovať?

Opýtajte sa priamo svojho potenciálneho mentora: „Budeš mojím mentorom?“ Keď bude odpoveď áno, opýtajte sa: „Máš na to čas a energiu?“ Ak váha, pravdepodobne nie. Okrem toho by ste mali tiež preskúmať a zdieľať vaše očakávania, aby ste sa obaja uistili, že máte jasno v tom, čo môžete od seba očakávať.

Prečítajte si tiež: 8 vecí, na ktoré úspešní ľudia nikdy nestrácajú čas

 

Zdroj: entrepreneur.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «