Bol označovaný za apoštola mieru a nenásilia. Toto sú najsilnejšie lekcie, ktoré nás učil Thich Nhat Hanh

Thich Nhat Hanh bol jedným z najvplyvnejších duchovných vodcov na planéte. Uctievaný za presadzovanie mieru a prinášanie všímavosti na západ. Dokonca aj Dr. Martin Luther King, Jr. ho nazval „apoštolom mieru a nenásilia“.

Niet divu, že po nedávnom úmrtí Thicha Nhat Hanha sú po celom svete smútiaci ľudia. Útecha prichádza cez silné lekcie, ktoré za sebou zanecháva:

 

1. Žiť tu a teraz

Všetci vieme, že by sme tak mali žiť, ale len málo z nás skutočne rozumie všímavosti, nieto ešte, že ju dokáže kultivovať. Hanhov jemný prístup k všímavosti nám pripomína, že pokoj je vždy dostupný.

Ako povedal, „pocity prichádzajú a odchádzajú ako oblaky na nebi. Vedomé dýchanie je mojou kotvou.“

Keď o svojich pocitoch a myšlienkach uvažujeme ako o prechádzajúcich oblakoch, vidíme ich inak. Už nemusíme veriť každej myšlienke, ani dovoliť, aby sme sa dostali do pasce obsedantného myslenia. Namiesto toho získame silu a perspektívu, keď sa oddelíme od svojich pocitov a necháme ich prísť a odísť.

Prečítajte si tiež: Naháňanie sa za šťastím vám v skutočnosti prinesie len nešťastie. Tu je 24 dôvodov

 

2. Zbavte sa utrpenia: začnite žiť

Aby sme naozaj žili vedome, Thich Nhat Hanh povedal, že musíme nechať ísť naše utrpenie. Žiaľ, mnohí z nás by radšej pokračovali v utrpení, ako by mali vykročiť do neznáma.

A Hanh vedel niečo o utrpení. Potom, čo cestoval z rodnej krajiny Vietnamu do USA a Európy, aby sa postavil proti vojne, (niečo, čo ho viedlo k nominácii na Nobelovu cenu za mier), bol Hanh na 39 rokov vyhnaný z Vietnamu. Namiesto toho, aby zatrpkol, zostal pokojný a pokračoval vo svojej práci po celom svete.

„Ľudia majú problém zbaviť sa svojho utrpenia,“ povedal Hanh, „zo strachu z neznámeho uprednostňujú utrpenie, ktoré je im známe.“

Naše starosti, obavy, strachy a výčitky sa môžu zdať známe – a teda bezpečné – ale aby sme sa oslobodili a žili v prítomnom okamihu, musíme ich nechať ísť. Znamená to byť silní sami so sebou. Keď sa objavia negatívne myšlienky, musíme im dovoliť odplávať a jemne sa vrátiť do prítomného okamihu.

 

3. Užívajte si každý deň

V našom súčasnom svete obmedzení, počtov prípadov a variantov prirodzene vznikajú obavy. Užívať si každý deň sa môže zdať ťažké v časoch, ako sú tieto. Bez ohľadu na to je Hanh pevne presvedčený, že by sme si mali užívať nielen každý deň, ale aj každú minútu.

„Sľubujem si, že si užijem každú minútu dňa, ktorú mám prežiť,“ povedal.

Stojí za to pamätať, že naše dni nie sú zaručené. Dôležité je, že šťastie je vlastne voľba, ktorú robíme každý deň. Toto vedieť má neuveriteľnú silu. Rovnako ako môžeme nechať myšlienky prechádzať okolo nás, môžeme sa rozhodnúť užívať si každý deň bez ohľadu na okolnosti.

 

4. Ticho je mocné

Náš svet je hlučný. Ak obsedantne neťukáme do našich telefónov, odpovedáme na e-maily, telefonujeme alebo pozeráme rôzne shows. Notifikácie prichádzajú z viacerých zdrojov každú hodinu každého dňa. Vypnutie je niečo, čo je čoraz ťažšie. No ticho môže byť len kľúčom k zlepšeniu nášho života.

Hanh tak pevne veril v silu ticha, že o ňom napísal knihu. „Ticho je nevyhnutné,“ povedal. „Potrebujeme ticho, rovnako ako vzduch, rovnako ako rastliny potrebujú svetlo. Ak je naša myseľ preplnená slovami a myšlienkami, nie je tu pre nás miesto.“

Praktizovanie ticha nám umožňuje počuť náš vnútorný svet. Namiesto toho, aby sme sa rozptyľovali neustálym hlukom, ticho má silu poskytnúť nám vnútorný pokoj a poznanie.

Môže posilniť naše rozhodovanie, zlepšiť naše sústredenie a možno má dokonca pozitívny vplyv na naše duševné zdravie. Podľa Hanha, keďže ticho prichádza zvnútra, si ho môžeme kultivovať aj na tých najchaotickejších miestach.

 

5. Vráťte sa k svojmu dychu

Ak viete niečo o všímavosti, nepochybne ste už počuli o návrate k svojmu dychu. Pre Hanha to bolo oveľa viac ako len meditačná technika. Spojenie s naším dychom je spôsob života a kotva, aby sme skutočne žili v prítomnom okamihu.

„Dych je most, ktorý spája život s vedomím, ktorý spája vaše telo s vašimi myšlienkami. Kedykoľvek sa vaša myseľ rozptýli, použite svoj dych ako prostriedok na opätovné zadržanie mysle,“ povedal.

 

6. V pominutí je pohoda

Po tom, čo Thich Nhat Hanhov zomrel, sa pohľad na smrť zdá relevantnejší ako kedykoľvek predtým. V jednej zo svojich kníh Žiadna smrť, žiadny strach podrobne uvádza, že keď jeho matka zomrela, trpel rok. Potom, jedného večera, po intenzívnom sne o svojej matke, sa rozhodol ísť von a prejsť sa v mesačnom svite. Ako kráčal, uvedomil si, že ho nikdy skutočne neopustila – to bol koncept, ktorý vytvorila jeho myseľ.

„Od tej chvíle už myšlienka, že som stratil svoju matku, neexistovala. Jediné, čo som musel urobiť, bolo cítiť vánok na mojej tvári alebo zem pod nohami, aby som si spomenul, že moja matka je vždy so mnou, kedykoľvek k dispozícii.“, povedal.

Vo svete, ktorý sa bojí smrti, sú Hanhove myšlienky upokojujúce. Možno ani jeden z najväčších učiteľov všímavosti a mieru nás vôbec neopustil.

Prečítajte si tiež: Jediný zvyk, ktorý vám môže priniesť úspech, ako ho priniesol aj jednému z najbohatších Američanov v histórii

 

Zdroj: addicted2success.com, Autor: Chloe Garnham, Obrázok: flickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «