Ako Jack Ma, čínsky miliardár, prekonal jeho 7 najväčších zlyhaní

Dnes má Jack Ma majetok vo výške 22,8 miliardy dolárov, no boli časy, keď pracoval ako učiteľ angličtiny za 12$ na mesiac. Jeho úspechy sú prakticky neuveriteľné, s ohľadom na jeho chudobné a skromné začiatky. Na jeho ceste ho však stretlo viac zlyhaní a prekážok, ako by mnohí z nás v živote vôbec uniesli.

 

Tu je 7 spôsobov, ako Jack Ma pocítil dych berúce zlyhanie, no pritom si vedel stále udržať optimizmus:

 

1. Nevzdal sa ani po neúspešnom absolvovaní mnohých predmetov v škole

Jack Ma nebol dobrý študent. V skutočnosti sa skoro ani nedostal na strednú školu.

2-krát som neurobil monitor, 3-krát som neurobil testy na strednú školu a 2x som neurobil prijímacie skúšky na vysokú školu.

Ouch, to sú veci, o ktorých by ste nechceli povedať svojim rodičom. Ale prekvapivo, Jack Ma nie je sám. Podobne dopadli veľké mysle, ako Albert Einstein, Winston Churchill a Abraham Lincoln, ktorí v mladom veku zápasili s akademickým vzdelaním, no neskôr dokázali veľké veci.

 

2. Získal 1 z 120 bodov na matematickej časti jeho prijímacích skúšok na vysokú školu

Neúspešné absolvovanie skúšky je jedna vec, získanie menej ako 1% na prijímacích skúškach druhá. A nebolo to kvôli tomu, že nemal čas na prípravu. Do dnešného dňa má Jack Ma problém s matematikou a to napriek skutočnosti, že jeho firma, Alibaba, je technologická spoločnosť.

Nie som dobrý v matematike, nikdy som neštudoval manažment a stále sa nevyznám v účtovníctve.

Ako sa ale ukázalo, na to, aby sa stal miliardárom sa nemusel stať dobrým v matematike. Snáď ešte pôsobivejšie je, že v jeho detstve nikdy nepočul slovo „počítač“.

Prečítajte si tiež: Nedokončil ani vysokú školu. Dnes si však väčšina ľudí nevie predstaviť život bez jeho výtvoru

 

3. Nenechal sa odradiť ani po tom, čo ho 10-krát nezobrali na Harvard

Nezáleží ani tak na tom, že ho Harvard odmietol 10-krát, prekvapujúce je skôr to, že to 10-krát skúsil! Čo nám Jack Ma ukazuje, je paradigma vytrvalosti.

Veľmi dôležitá vec, ktorú by ste mali mať, je trpezlivosť.

Nakoniec išiel na Hangzhou Normal University, kde chcel študovať angličtinu. Ako neskôr uviedol, vyštudoval tú najhoršiu vysokú školu v kraji.

 

4. Zostal optimistický po tom, čo bol odmietnutý z 30 zamestnaní, do ktorých sa hlásil

Po absolvovaní vysokej školy sa hlásil do 30 rôznych zamestnaní, do žiadneho ho však neprijali. Dokonca sa hlásil aj za policajta. Odmietli ho však 3 jednoduchými slovami: „Ste k ničomu.“ Rovnako ako jeho obľúbený filmový hrdina, Forest Gump, však neprestal utekať.

Dnešok je krutý, zajtrajšok bude krutejší, pozajtrajšok bude krásny.

 

5. Bol jediným absolventom, ktorého nevzali ani do KFC

Z 24 ľudí, ktorí sa hlásili do KFC, 23 bolo prijatých. Jack Ma bol jediným, ktorého neprijali. Jack to pripisuje jeho „nie veľmi krásnemu vzhľadu“ a malému vzrastu. Jeho žene, Zhang Ying, ktorá si ho vzala ešte predtým, ako zbohatol, jeho vzhľad nevadí.

Ma Yun (Jack Ma) nie je pohľadný muž, ale zamilovala som sa doňho, pretože dokáže urobiť veľa vecí, ktoré pekní muži nevedia urobiť.

Prečítajte si tiež: Milionár Brad Lea: Toto sú 3 kľúčové veci, ktoré mi umožnili vybudovať 50-miliónovú firmu

 

6. Nemohol presvedčiť Silicon Valley, aby financovali Alibabu

Dokonca aj po tom, čo založil Alibabu, utrpel veľa zlyhaní. Prvé 3 roky mu vôbec nevynášala. V jednom momente bola Alibaba iba 18 mesiacov od bankrotu. Ako Jack Ma pokorne poznamenal: „Hovorím Alibabe 1001 chýb.“

 

7. Povedal jeho 18 Alibaba partnerom, že žiadny z nich nebude môcť byť riaditeľom

V jednom z najhorších finančných a motivačných rozhodnutí, ktoré CEO môže urobiť, Jack Ma povedal svojim 18 partnerom, ktorí prispeli kapitálom v celkovej výške 60 000$, že nikto z nich nebude môcť byť v pozícii vyššej, ako na pozícii manažéra. Jeho plánom bolo najímanie manažérov zvnútra. To považuje za najväčšiu chybu vôbec.

Lekcie, ktoré som sa naučil z temných dní Alibaby sú, že váš tím musí mať hodnotu, zmysel pre inováciu a víziu.

Jak Ma je žijúcim dôkazom toho, že žiadna séria neúspechov človeku nemôže brániť dosiahnuť jeho sny. Ako hovorí Jack: „Ak sa nevzdáte, stále máte šancu. Vzdať to je ten najväčší neúspech.“

Prečítajte si tiež: Multimilionár Andy Frisella: Čo zapríčiňuje vaše nešťastie? Jedno slovo, ktoré sa bojíte vysloviť

 

Zdroj: entrepreneur.com, Obrázok: flickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «