10 overených spôsobov, ako byť šťastnejší

Šťastie je veľmi zaujímavé, pretože každý máme rozličné predstavy o tom, čo to je a ako ho dostať. Ak chcete byť výkonnejší v práci alebo v osobnom živote, najľahšou cestou, ako naplniť tento cieľ, je byť šťastnejším.

 

Tu je 10 spôsobov, ako byť šťastnejší:

 

1. Cvičte viac – 7 minút by malo stačiť

Podľa štúdie citovanej v knihe Shawna Achora: The Happiness Advantage, boli 3 skupiny pacientov liečených na depresiu troma rôznymi spôsobmi. Prvá skupina liekmi, druhá cvičením a tretia kombináciou prvých dvoch. Výsledok štúdie bol prekvapujúci. Hoci všetky 3 skupiny dosiahli podobné zlepšenia zdravotného stavu, značne odlišné sa ukázalo ich následné zhodnotenie.

Po opätovnom preskúmaní ich zdravotného stavu s odstupom 6 mesiacov sa ukázalo, že 38% pacientov užívajúcich len lieky upadlo opäť do depresie a 31% pacientov liečených kombináciou oboch opatrení skončilo podobne. Šokujúce však bolo zistenie, že z pacientov, ktorí sa liečili len cvičením, sa do pôvodného stavu vrátilo len 9%.

Dôvod týchto výsledkov je pritom pomerne jednoduchý. Pri cvičení sa nám totiž do mozgu uvoľňujú proteíny a endorfíny, ktoré nás robia šťastnejšími.

Prečítajte si tiež: Ako svoj deň doslova vyžmýkať? Dre Baldwin a jeho 3 rady, ako byť produktívnejší a využiť deň naplno

 

2. Spite viac – budete menej citlivý na negatívne emócie

Podľa vedeckých zistení sa ukazuje, že ľudia s nedostatkom spánku si vedia vybaviť skôr negatívne ako pozitívne spomienky. Preto aby ste sa cítili šťastnejší, je potrebné nechať telu dostatočný priestor na regeneráciu síl počas spánku.

 

3. Presťahujte sa bližšie k práci – menej času na prípravu zaváži viac, ako veľký dom

Možno to znie paradoxne, ale čím bližšie máte k práci, tým lepšie je to pre váš šťastný pocit. Náročné cestovanie do a z práce nás totiž natoľko vyčerpáva, že z nás akokoľvek dostane pocit šťastia. A pritom nezáleží na tom, či idete do práce autom alebo hromadnou dopravou.

 

4. Venujte viac svojho času rodine a priateľom

Toto konštatovanie patrí medzi najväčšie ľútosti umierajúcich. Chvíle strávené s rodinou a priateľmi sú vzácne dokonca aj pre tých najväčších introvertov túžiacich po pocite šťastia. Preto zmeňte svoj postoj a venujte sa svojej rodine a priateľom práve teraz. Zajtra už môže byť neskoro.

George Vailant, spoluautor 72-ročnej štúdie života 268 ľudí, v roku 2008 na otázku, čo mu táto štúdia dala, odpovedal: „Jedinou vecou, na ktorej v živote záleží, sú vzťahy s inými ľuďmi.“

Prečítajte si tiež: 13 vecí, ktoré mentálne silní ľudia nikdy nerobia

 

5. Neseďte doma – choďte von

Shawn Achor, autor knihy The Happiness Advantage, odporúča viac času tráviť na čerstvom vzduchu. Odvoláva sa pritom na štúdiu, podľa ktorej 20 minút vonku pri dobrom počasí naštartuje pozitívnu náladu a tiež zlepší myslenie a pracovnú pamäť.

 

6. Pomáhajte iným – 100 hodín ročne je magické číslo

Čo môže urobiť človeka šťastnejším, ako to, keď urobí šťastným iného? A najlepšie, keď tomu venujete 100 hodín ročne alebo teda 2 hodiny týždenne. Podľa Shawna Achora sa návšteve koncertu, či večeri s priateľmi nevyrovná ani nakupovanie. Iba ak by ste nákupnú horúčku „venovali“ niekomu inému.

 

7. Usmievajte sa – zmenšuje to bolesť a zlepšuje náladu

Kto by to povedal, že taký malý pohyb v tvári, môže vykonať tak veľa dobrého. A to nehovoriac o tom, keď úsmev sprevádza aj pozitívne myslenie. Podľa štúdie americkej Michigan State University, pracovníci, ktorí musia úsmev len predstierať, majú horšiu náladu a ovplyvňuje to aj ich produktivitu.

Prečítajte si tiež: 6 afirmácií, ktoré zmenia váš život ešte dnes

 

8. Naplánujte si výlet – ale neuskutočnite ho

Snívať s otvorenými očami sa môže tiež vyplatiť. Ak aj práve nemáte dostatok financií, aby ste sa vybrali na dovolenku snov, skúste si ju pripraviť aspoň na papieri. Štúdia v magazíne Applied Research in Quality of Life ukázala, že práve počas plánovania cesty sa dostavuje najväčší pocit šťastia.

Tento pocit počas prípravy vydrží údajne až 8 týždňov, zatiaľ čo po návrate z reálnej dovolenky sa rýchlo vrátime k bežnej rutine.

 

9. Meditujte – prepojí to váš rozum so šťastím

Meditácia je často považovaná za dôležitý činiteľ pri zlepšení sústredenia sa, jasného uvažovania, či navodenia pocitu pokoja. Ukazuje sa však, že je nápomocná aj pri navodení pocitu šťastia.

 

10. Precvičujte sa vo vďačnosti – zvyšuje to pocit šťastia

Je mnoho spôsobov, ako si precvičovať vďačnosť. Môžete si písať do zápisníka, za čo ste vďačný, vyrozprávať partnerovi 3 dobré veci, čo sa vám cez deň prihodili, či jednoducho dať najavo svoju vďačnosť, keď vám niekto podá pomocnú ruku. Takýto pocit blaha či požehnania má podľa jedného experimentu veľký dosah na emocionálne a medziľudské benefity.

Prečítajte si tiež: Chcete myslieť ako bohatí? Toto jediné slovo do vášho života prinesie bohatstvo a hojnosť

 

Zdroj: huffingtonpost.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «