Viete si efektívne stanovovať priority? Toto sú 3 najpopulárnejšie a najosvedčenejšie metódy

Existujú 3 základné prístupy k stanovovaniu priorít, z ktorých každý pravdepodobne vyhovuje rôznym druhom osobností:

 

1. Zjedzte žabu

Existuje staré príslovie, že ak sa ráno zobudíte a zjete živú žabu, môžete dňom prejsť s vedomím, že najhoršia vec, ktorá sa vám v ten deň môže stať, je už za vami. Inými slovami, deň môže byť len lepší!

Táto myšlienka je populárna v knihe Najprv zjedzte žabu od Briana Tracyho. Ide o to, že každý deň vyriešite ako prvú tú najväčšiu, najťažšiu a najmenej príťažlivú úlohu, aby ste mohli prežiť zvyšok dňa s vedomím, že to najhoršie už máte za sebou.

Ďalšie staré príslovie hovorí, že keď musíte zjesť žabu, netrávte tým príliš veľa času. V opačnom prípade sa od toho odhovoríte a vôbec nič neurobíte.

Prečítajte si tiež: Zámery vs. Ciele. Aký je medzi nimi rozdiel?

 

2. Metóda veľkých kameňov

Stále ste zaneprázdnení, ale zdá sa, že nikdy nič nespravíte. Poznáte to? Potrebujete múdrosť nakladacej nádoby. Vezmite nakladaciu nádobu a naplňte ju pieskom. Teraz sa tam pokúste dať za hrsť kamenia. Nemôžete, však? Nie je tam miesto.

Ak je dôležité do nádoby vložiť kamene, musíte ich tam vložiť ako prvé. Naplňte nádobu kameňmi, teraz skúste pridať nejaké kamienky. Vidíte, ako tam zapadli a zaplňujú dostupné miesto? Teraz tam hoďte pár hrstí štrku. Opäť sa dostáva priamo do trhlín. Nakoniec nasypte trochu piesku.

Metaforicky je nádoba na nakladanie čas, ktorý máte po celý deň. Môžete ho naplniť nezmyselnými malými úlohami a nenechať miesto pre veľké veci, alebo môžete najprv urobiť veľké veci, potom menšie veci a nakoniec vyplniť voľné chvíle zbytočnými vecami.

 

3. Covey-ove kvadranty

Ak si jednoducho nemôžete oddýchnuť, pokiaľ si nie ste istí, že vždy pracujete na najdôležitejšej veci, na ktorej by ste mohli pracovať, kvadrantový systém Stephena Coveyho je pre vás ako stvorený.

Covey navrhuje rozdeliť kúsok papiera na 4 časti, nakresliť čiaru naprieč a líniu zhora nadol. Do každého z týchto kvadrantov dáte svoje úlohy podľa toho, či sú:

  1. Dôležité a naliehavé
  2. Dôležité a nenaliehavé
  3. Nedôležité, ale naliehavé
  4. Nedôležité a nenaliehavé

III. a IV. kvadrant veci sú miesta, kde zapadnete v triviálnych veciach: telefónne hovory, stretnutia (III.), ďalšia práca, plytvanie časom (IV.). Aj keď niektoré z týchto vecí môžu mať určitú spoločenskú hodnotu, ak narúšajú vašu schopnosť robiť veci, ktoré sú pre vás dôležité, musia ísť.

I. a II kvadrant je pre vás dôležitý. I. kvadrant sú krízy, blížiace sa termíny a ďalšia práca, ktorú je potrebné urobiť hneď teraz, pretože sa stanú hrozné veci. Ak ste skutočne na vrchole riadenia svojho času, môžete minimalizovať tieto úlohy, ale nikdy ich nemôžete úplne eliminovať – dopravná nehoda, ochorenie, prírodná katastrofa, to všetko vyžaduje okamžitú akciu a málokedy sa plánujú.

V II. kvadrante by ste chceli stráviť čo najviac času a zapojiť sa do úloh, ktoré sú dôležité, s dostatkom času, aby ste sa k nim skutočne dostali. Toto sú veci, z ktorých III. a IV. kvadrant vysáva váš čas, takže po tom, čo ste načrtli svoje úlohy v Covey-ovej kvadrantovej mriežke, podľa vášho vlastného uváženia pre to, čo je dôležité a čo nie, pracujte v maximálnej možnej miere na činnostiach z II. kvadrantu (a na úlohách z I. kvadrantu, pokiaľ vzniknú).

Skúste vyskúšať každý z týchto prístupov. Je ťažké povedať, čo by vám mohlo najlepšie fungovať, pretože každému vyhovuje niečo iné. Nakoniec, stanovenie priorít je cvičenie v sebapoznávaní. Potrebujete vedieť, aké úlohy budete považovať za potešenie a ktoré ako mučenie; ktoré úlohy vedú k vašim cieľom a ktoré vás vedú na scestie.

Prečítajte si tiež: Pýtate sa, prečo máte smolu? V skutočnosti totiž nič také neexistuje

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Dustin Wax

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «