Americký priekopník, ktorého kniha je absolútnym základom motivačnej literatúry od roku 1937

Motivačná literatúra by nemala chýbať vo vašej knižnici, ak sa chcete stať úspešnou osobnosťou. Či už sú to knihy od nových alebo starých a overených spisovateľov, majú jedno spoločné – motivovať vás.

Avšak viete, kto sa považuje za zakladateľa motivačnej literatúry? Je to Napoleon Hill. Americký priekopník, autor knihy Mysli a zbohatni sa celý život zaoberal myšlienkou, že človek dosiahne to, čomu naozaj verí. Svoje poznatky sformuloval do už spomínaj knihy Mysli a zbohatni, ktorá je na trhu neuveriteľných 80 rokov a stále je dostupná. Toto je príbeh zakladateľa motivačnej literatúry, od ktorého čerpajú myšlienky milióny ľudí.

Prečítajte si tiež: Z úplnej chudoby až na hviezdu televíznych obrazoviek. Toto je príbeh Oprah Winfrey

Príbeh sa začína v roku 1908, keď Napoleon Hill pracoval ako reportér pre istý časopis. V tej dobe to bol iba obyčajný mladý muž so začínajúcou kariérou. Napoleon dostal za úlohu napísať sériu článkov o najúspešnejších biznismenoch Ameriky. Prvé interview robil s oceliarskym magnátom, ktorý bol zároveň aj v tej dobe najbohatší muž v Amerike. Jeho meno bolo Andrew Carnegie. Hill netušil, že hneď prvé interview zmení jeho celkový pohľad na život.

Pri rozhovore Carnegie hovoril s Napoleonom Hillom o akejsi metóde, návode alebo vzorci na úspech. Na základe tohto rozhovoru sa Hill rozhodol venovať tejto nezodpovedanej otázke všetok svoj voľný čas.

Nakoniec sa z toho stalo je celoživotné dielo. V roku 1910 sa oženil s istou Florence Elizabeth Hornor. S dvoma deťmi a ženou musel Hill prispôsobiť svoj čas, aby si našiel čas aj na rodinu, aj na svoju prácu. Vystriedal množstvo zamestnaní, medzi ktoré patrili napríklad predajca áut, pisateľ reklamných inzerátov, asistent plynárenskej spoločnosti a mnoho iných povolaní.

Hill však vedel, že jeho poslaním je písanie a prednášanie, a preto sa rozhodol, že ho táto oblasť bude raz živiť. V roku 1919 sa po dlhom hľadaní podarilo Hillovi nájsť investora – majiteľa tlačiarne Georga Williamsa v Chicagu, ktorého presvedčil, aby sa vydával nový časopis Hill’s Golder Rulues. Po rokoch sa konečne pohyboval v oblasti, v ktorej mal najlepšie predpoklady.

Časopis sa stal v Amerike hitom, prišla sláva a uznanie. O rok neskôr sa Hill vydal na prednáškové turné po krajine. Po rokoch bol Napoleon Hill vnútorne naplnený. Netrvalo však dlho a objavili sa prvé problémy. Časté konflikty medzi Hillom a majiteľom tlačiarne rozhodli v prospech Georga Williamsa, ktorý získal plnú kontrolu nad Hill’s Golder Rulues.

To prinútilo Hilla začať úplne od začiatku. Už ako známa osobnosť nemal také problémy nájsť investora ani kapitál. Založil nový mesačný magazín, ktorý niesol názov Napoleon Hill‘s Magazine zaoberajúci sa filozofiou biznisu, úspechu a motivácie. Magazín mal prekvapujúco ešte väčší úspech, ako jeho prvý Hill’s Golder Rulues.

Osud však Napoleona naozaj nešetril. Investičné prešľapy spoločníkov poškodili dobré renomé magazínu, sponzori odmietali spoluprácu a Napoleon Hill‘s Magazine sa dostal do finančnej krízy, čo malo za následok rýchleho bankrotu.

Hill sa snažil začať opäť odznova v Západnej Virgínii. Hill bol z toľkých nezdarených pokusov na dne a roky bojoval s depresiami a ani po finančnej stránke na tom nebol najlepšie. No jeho cieľ dokončiť knihu bol väčší a tak sa naplno pustil do práce. Výsledkom bola kniha s názvom Zákon úspechu, ktorá vyšla v roku 1928. Ako iste tušíte, kniha bola zameraná na návod, ako byť úspešný.

Zákon úspechu sa stal senzáciou a pre Hilla to bola odmena za roky práce. Kniha sa nadpriemerne predávala, čím zaručila Hillovi bohatstvo a slávu. S rodinou sa presťahoval do vidieckeho sídla na okraji New Yorku.

Kto si myslí, že sa jeho príbeh končí, je na omyle. V tomto období zasiahla krajinu Veľká hospodárska kríza, čo malo za dôsledok pokles ziskov knihy.

Hill musel sídlo predať a začať opäť odznova. Avšak vtedajšiemu prezidentovi nebol ľahostajný. Naskytla sa mu nová príležitosť, ktorej sa s veľkým nadšením chytil. Prezident Roosevelt ho najal ako jeho poradcu. Napoleon Hill bol z toho tak nadšený, že dva roky odmietal peniaze za svoju prácu. To však malo za následok rozvod manželstva s Florence.

Peniaze si požičiaval od syna, u ktorého aj spával. V roku 1937 sa v Atlante stretol s istou ženou menom Rosa Lee Beeland, ktorá sa onedlho stala jeho manželkou. Pomohla mu pri editovaní rukopisu jeho ďalšej knihy, ktorá sa stala legendou.

Mysli a zbohatni bola tak prevratná kniha v oblasti motivačnej literatúry, že sa označuje za jej absolútny základ. Viac než milión predaných kusov, preložená do väčšiny svetových jazykov a tridsať miliónov výtlačkov. Kniha Mysli a zbohatni ovplyvnila generácie ľudí po celom svete a ukazuje tú najdokonalejšiu formu, ako sa vypracovať až na vrchol.

Prečítajte si tiež: Viete si efektívne stanovovať priority? Toto sú 3 najpopulárnejšie a najosvedčenejšie metódy

 


O autorovi:

Lukáš Sabo

Lukáš Sabo rád sleduje finančnú situáciu jednotlivých spoločností za posledné obdobie – či už zisky, výnosy, tržby, prípadne straty. Chce ľuďom ukázať, že práve dnes sú tie najlepšie podmienky na to stať sa bohatým, úspešným a vplyvným človekom.

Verí, že svet je otvorený pre tých, ktorí chcú.

 

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «