Zámery vs. Ciele. Aký je medzi nimi rozdiel?

Poznanie vzťahu a rozdielov medzi zámermi a cieľmi vám umožní lepšie identifikovať, čo pre vás znamenajú. Ich porozumenie vám navyše umožní lepšie ich využiť na vašej ceste k väčšiemu úspechu.

Iba jeden z nich vám však pomôže vidieť skutočnú zmenu vo vašom živote – a to sú vaše ciele.

Prečítajte si tiež: Vidíte pohár poloprázdny alebo poloplný? To, ako veci vnímate, určí veľkosť (ne)šťastia vo vašom živote

Ciele možno najlepšie opísať ako výsledky, ktoré hľadáte. Je to výsledok niečoho, čo ste dali dohromady na základe vášho myšlienkového procesu. Zámery sú energiou, ktorú vložíte na samý začiatok niečoho. Nie je to ako motivácia, ale vaša celková ochota niečo urobiť.

Zámer môže znamenať povedať: „Chcem schudnúť“ alebo „Budem lepší partner pre svoju polovičku.“ Ciele sú konkrétne kroky, ktoré podniknete, aby ste schudli a nadviazali lepší vzťah s partnerom.

Ďalším kľúčovým rozdielom medzi týmito dvoma je čas, v ktorých hovoria. Zámery sa sústreďujú do súčasného okamihu vášho života. Hovoria o tom, ako sa cítite teraz. Ciele sú budúce prognózy. To sú veci, ktoré chcete v určitom okamihu dosiahnuť.

Tretím rozdielom je to, na čom každému záleží a umožňuje vám určiť priority. Keď si stanovujete cieľ, dôraz sa kladie na výsledok a cestu. Zameriate sa na míľniky, ktoré ste si stanovili a vyhodnotíte konečné výsledky.

Štvrtým a posledným rozdielom, je rozsah týchto dvoch aspektov. Pokiaľ ide o zámery, existujú rozsiahle aspekty a ich formovanie sa líši v závislosti od osoby. Vo všeobecnosti sú zámery navrhnuté tak, aby boli neurčité. Sú to frázy, ktoré uvádzajú všeobecný výsledok alebo možno je to jediné slovo. Príklady nájdeme vyššie alebo to môžu byť kľúčové slová ako „rast“, „láska“ alebo „trpezlivosť“. Ciele sú akcie, očakávania a výsledky, ktoré chcete dosiahnuť. Preto sú presné. Ak chcete byť trpezlivejší, cieľom by bolo niečo ako určitú dobu meditovať alebo snaha neprerušovať ľudí.

Ktorý z nich je teda pre úspech lepší?

Pokiaľ sa na nich pozrieme, je tu jasný víťaz, ktorý vás vedie k úspechu, a tým je stanovovanie cieľov.

Ďalším spôsobom, ako sa pozerať na ciele, je manifestácia vašich zámerov do konkrétnejšieho plánu. S cieľmi chcete dosiahnuť veci a budete do nich investovať viac pozornosti. Budete hovoriť o tom, ako sa tam dostať a ako merať výsledky.

Zámery sú neurčité, okamžité a krátkodobé. Je ľahké mať vo svojom živote zámery, ale to nevedie k činom – a ak áno, stratíte motiváciu.

Zámery však nie sú zlé – sú silné na emocionálnej úrovni, pretože môžu priniesť väčšiu spokojnosť pri plnení cieľov. S ohľadom na to je logické, že namiesto zamerania sa na jeden z nich by stálo za zváženie nájdenie rovnováhy medzi nimi.

Prečítajte si tiež: Stále si spisujete to-do zoznamy? Steve Jobs sa sústredil na iný zoznam

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Leon Ho

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «