Uvoľnite svoju vnútornú silu. Dopomôžu vám k tomu 3 psychologické fakty

Niektorí ľudia dosiahnu veľké veci, ostatní nie. Ale prečo je to tak? Aký je rozdiel medzi nimi a tými druhými? Dobrá správa je, že nie veľký. Ste rovnako schopní ako oni. Ste rovnako silní a plní potenciálu ako oni. Len oni vedia pár vecí o psychológii a o tom, ako uvoľniť vnútornú silu.

 

Tu sú 3 psychologické fakty, ktoré môžu uvoľniť vašu vnútornú silu:

 

1. Vaše myšlienky samy určujú, ako sa cítite

Počas väčšiny 20. storočia psychológovia využívali behaviorálnu terapiu na liečbu ľudí s úzkosťou, depresiou, poruchami stravovania či závislosťou. Všetci si mysleli, že ak chcete zmeniť niekoho konanie, musíte zmeniť jeho konanie.

Až okolo roku 1960 Albert Ellis navrhol radikálnu myšlienku, že naše hlboko zakorenené presvedčenia o svete (tj. spôsob nášho myslenia), ktorý nazýval „Základné iracionálne predpoklady“, určujú, ako sa cítime a teda ako sa správame. Neskôr sa navrhlo, že ak chcete zmeniť svoje činy alebo správanie, musíte najskôr zmeniť svoje myslenie.

Teraz je tomuto predpokladu venované celé odvetvie psychológie a výsledky sú ohromujúce. Liečba kombinovaná s kognitívnou a behaviorálnou terapiou je účinná na 75% až 90%. Inými slovami, ak chcete zmeniť to, ako sa správate a ako sa cítite, zmeňte spôsob myslenia.

 

2. Vaša myseľ nedokáže rozlišovať medzi predstavivosťou a realitou

Už ste niekedy premýšľali nad niečím vtipným, čo sa stalo, a potom ste sa pristihli, ako sa na verejnosti skutočne usmievate alebo smejete? Samozrejme, že áno. Všetci sme to už zažili. Ale prečo je to tak? Je to tak preto, lebo vaša myseľ nedokáže rozlišovať medzi predstavivosťou a realitou.

Ak si predstavíte, že sa deje niečo dobré, zažijete všetky pozitívne pocity, ktoré sa vám s touto dobrou vecou spájajú – akoby sa to skutočne stala. To isté platí pre negatívne skúsenosti.

Prečo je to teda dôležité? Pretože to znamená, že môžete „preprogramovať“ mozog tak, aby si spojil bolesť alebo potešenie s akýmikoľvek činnosťami, ktoré si vyberiete. Predstavovaním si budúcich následkov vášho zlého správania a dlhodobých výhod dobrého správania môžete vytvoriť skutočnú motiváciu k zmenám a urobiť prvý krok k vytvoreniu života, po ktorom túžite.

 

3. Vytvorenie nového návyku vám pôjde oveľa lepšie ako vypustenie zlozvyku

Nemôžete prestať so zlozvykom – prinajmenšom nie ľahko. Cesta zvyku vo vašom mozgu je už vytvorená a v súčasnosti nie je známy spôsob, ako túto cestu úplne zahladiť. Môžete však túto cestu zmeniť.

To je dôvod, prečo ľudia, ktorí sa snažia prestať fajčiť, žujú žuvačky a alkoholici pijú nealkoholické nápoje – pretože tieto veci nahrádzajú zlozvyk.

Ak chcete prestať niečo robiť – prejedať sa, fajčiť, piť atď. – nerozmýšľajte nad tým, že by ste prestali, myslite na to, čím môžete zlozvyk nahradiť. Často vás premýšľanie o odvykaní prinúti viac sa zaoberať zlozvykom, pretože o ňom premýšľate. Nahraďte však zlozvyk niečím rovnako prospešným, niečím, čo je pre vás dobré a rýchlo dokážete zmeniť akékoľvek negatívne správanie.

Prečítajte si tiež: Buďte si vlastnou motiváciou. Stačí vám tento návod

 

Zdroj: addicted2success.com, Autor: Mike Blankenship

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «