Táto technika rozhodovania najbohatšieho človeka sveta môže zmeniť aj váš život

Počas vzácneho rozhovoru sa Jeff Bezos podelil o svoju filozofiu – rozhodovací prístup, ktorý nazýva rámec minimalizácie ľútosti.

„Chcel som si predstaviť, že mám 80 rokov a povedať: „Dobre, teraz sa pozerám späť na svoj život a chcem minimalizovať počet výčitiek, ktoré by som ľutoval,‘“ opísal Bezos.

„Vedel som, že keď budem mať 80, nebudem ľutovať, že som to skúsil. Nebudem ľutovať, že som sa pokúsil zapojiť sa do tej veci zvanej internet, o ktorej som si myslel, že bude naozaj veľká vec. Vedel som, že ak zlyhám, nebudem to ľutovať, ale vedel som, že jediná vec, ktorú by som mohol ľutovať, je, že som sa o to nikdy nepokúsil. Vedel som, že ma to bude prenasledovať každý deň, a tak, keď som nad tým tak premýšľal, bolo to neuveriteľne ľahké rozhodnutie,“ tvrdí Bezos.

Netreba dodávať, že Bezosova stávka sa vyplatila. V priebehu dvoch desaťročí prešiel zakladateľ od osobného označovania prepravných škatúľ po dohľad nad podnikom, ktorého tržby sa pohybujú na 321 miliardách dolárov.

Jeff Bezos videl príležitosť, cítil inšpiráciu, riskoval a získal odmenu. Jeho rámec minimalizácie ľútosti mu umožnil prekonať strach z neúspechu a vážne pochybnosti, aby vytvoril potenciál na dosiahnutie obrovského úspechu.

„Musíme sa vždy opierať o budúcnosť; keď sa svet zmení okolo vás a keď sa zmení proti vám – to, čo bol predtým zadný vietor, je teraz čelný vietor – musíte sa do toho oprieť a prísť na to, čo robiť, pretože sťažovanie sa nie je stratégia,“ tvrdí Bezos

Minimalizácia ľútosti je o odstránení otázky: „Prečo som to aspoň neskúsil/-a?“ Kto sa chce postaviť tejto otázke, či už v profesijnej oblasti alebo osobných záležitostí?

Precvičovanie minimalizácie ľútosti nie je o pýtaní sa: „Kedy uspejem?“ Namiesto toho je to o živote so sebou samým a o tom vedieť, že ste to skúsili. Je o tom hovoriť svojim vnúčatám, ako ste sa cítili a žili v tomto období tektonických zmien.

Kto sa chce pozrieť späť a pripustiť, že bol tak ochromený neistotou a strachom, že sa nepokúsil využiť to, čo bolo zjavným budúcim trendom?

„Všetky moje najlepšie rozhodnutia v podnikaní aj v živote boli urobené so srdcom, intuíciou a odvahou, nie analýzou,“ tvrdí Bezos.

Úspech je v konečnom dôsledku irelevantný. Ide o zapojenie sa a skúšanie – bez ohľadu na výsledky. Nakoniec ide o posúdenie toho, kde ležia najväčšie ľútosti – v potencionálnom zlyhaní alebo v zlyhaní v procese skúšania?

Prečítajte si tiež: Čo robiť, keď nechcete nič robiť? Rozhýbu vás tieto neobvyklé metódy

 

Zdroj: addicted2success.com, Autor: Jeff Greenstein, Obrázok: flickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «