Stanovujete si ciele? „Pravidlo dvoch zoznamov“ miliardára Warrena Buffetta možno zmení váš život

Warren Buffett je pravdepodobne najväčším investorom všetkých čias. Vytvoril toľko bohatstva, že je takmer ťažké tomu pochopiť. Mimo jeho neuveriteľné skúsenosti s investovaním má tiež zaujímavú každodennú rutinu. Každý deň číta 5 hodín, každé ráno sa zastaví v McDonald’s a pije Coca-Colu.

Prečítajte si tiež: Inverzia – geniálna technika, ktorá hrá rolu v masívnom úspechu miliardárov Buffetta či Mungera

Za jeho šialenstvom je určitá metóda a keď sa pozriete na väčšinu jeho návykov, nie je žiadnym prekvapením, že je dnes taký úspešný. Má nástroj, ktorý vám pomôže stanoviť si ciele, aby ste aj vy mohli dosiahnuť obrovský úspech. Tento nástroj je známy ako „Pravidlo dvoch zoznamov.“

Mike Flint, 10-ročný Warrenov osobný pilot, sa rozprával s Warrenom o procese stanovovania cieľov. Mike mal veľa cieľov a hľadal mentora, ktorý by mu pomohol ich dosiahnuť.

 

Krok č. 1:

Mike si pre svoju kariéru zapísal svojich 25 najdôležitejších cieľov. Začnite tým, že si spíšete 25 cieľov, ktoré chcete dosiahnuť tento mesiac, nasledujúce mesiace, alebo za celý svoj život.

 

Krok č. 2:

Buffett požiadal Flinta, aby skontroloval jeho zoznam a našiel tých 5, ktoré boli pre neho najdôležitejšie. Po mnohých úvahách si zo zoznamu vybral 5 najlepších. Taktiež si zapíšte svojich 5 najhlavnejších.

 

Krok č. 3:

Po druhom kroku mal teraz Flint 2 zoznamy. Prvý zoznam mal svojich 5 najhlavnejších cieľov a druhý zoznam bolo jeho ďalších 20, menej dôležitých cieľov.

 

Flint povedal, že si dal záväzok začať najskôr s najdôležitejšími cieľmi. Buffett sa ho spýtal na druhý zoznam a či by s ním urobil to isté. Mike povedal, že boli dôležité, ale mal by sa sústrediť na tých najdôležitejších 5 a pracovať na ďalších, keď bude mať čas.

Buffett odpovedal: „Nie. Nepochopil si to, Mike. Všetko, čo si nezakrúžkoval, sa stalo tvojím zoznamom vecí, ktorým sa vyhni za každú cenu. Bez ohľadu na všetko, týmto veciam sa od teba nedostane žiadnej pozornosti, kým sa ti nepodarí dosiahnuť tvojich vybraných 5.“

Ako používať „Pravidlo dvoch zoznamov“ vo vašom živote?

Ak ste niekto, kto si chce stanoviť a dosiahnuť svoje ciele, určite ste už predtým mali tento problém – máte príliš veľa cieľov a nie dosť času alebo ľudí na to, aby vám ich pomohli dosiahnuť.

Je dobré mať tento problém vzhľadom na to, že väčšina ľudí si ani nestanovuje ciele. Príliš veľa ambícií by však mohlo viesť k tomu, že sa neurobí nič – čo je to isté, ako si nestanoviť ciele.

Toto pravidlo je skvelé, pretože vás núti vybrať si svojich 5 najdôležitejších cieľov a jeden z nich má často taký veľký vplyv na váš život, že vám pomôže postarať sa o ostatné alebo ich eliminovať.

Prečítajte si tiež: 7 lekcií od Nikola Teslu, ktoré vám pomôžu žiť kreatívnejší a cieľavedomejší život

 

Zdroj: fearlessmotivation.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «