Inverzia – geniálna technika, ktorá hrá rolu v masívnom úspechu miliardárov Buffetta či Mungera

Inverzia. Technika, ktorú spopulárnil obchodný partner Warrena Buffetta, Charlie Munger.

„Je pozoruhodné, koľko dlhodobých výhod ľudia ako my nadobudli tým, že sa neustále snažili nebyť hlúpi a namiesto toho sa snažili byť veľmi inteligentní.“ Charlie Munger

Čo je presne „inverzia“?

„Spôsob, akým funguje inverzia je, že si vezmete to, čo chcete dosiahnuť a predstavíte si opak. Myslite na to, aký by bol scenár. Čo teda môžete urobiť, aby ste tomu zabránili?“, hovorí James Clear, autor knihy Atomic Habits.

Čo presne robí tento princíp tak silným, že hraje rolu v masívnom úspechu miliardárov ako Warren Buffett a Charlie Munger?

Prečítajte si tiež: Trávenie času s týmto typom ľudí vám prinesie úspech, tvrdí miliardár Warren Buffett

Otázka, ktorú si treba položiť pri uplatnení inverzie na konkrétny cieľ, je táto: „Akým hlúpym chybám sa musím vyhnúť, ak chcem dosiahnuť svoj cieľ?“

Tu je niekoľko príkladov na získanie predstavy o tom, ako vás inverzia posunie smerom k úspechu.

Zoberme si príklad sporenia. Ak by bolo vaším cieľom ušetriť 100 000€ do veku 35 rokov, opak by bol v tom čase neušetriť 100 000€ – alebo, presnejšie povedané, nedostať sa blízko k vášmu cieľu.

Pomocou inverzie by ste sa pýtali, aké hlúpe chyby by ste nemali urobiť, aby ste dosiahli tento cieľ.

Po prvé, pravdepodobne sa budete chcieť vyhnúť priveľkým výdavkom, pravidelné týždenné výdavky ich v dlhodobom horizonte zvyšujú: potraviny, stravovanie a podobne. Okrem toho by ste si chceli dávať pozor na veľké nákupy, ktoré môžu spôsobiť väčšie chybné kroky, napríklad nákup druhého auta alebo auta vôbec.

Ide o to, aby ste analyzovali váš cieľ a identifikovali potenciálne úskalia, takže dokážete navrhnúť štruktúry ako predísť chybným krokom – alebo vám to prinajmenšom uľahčí zotaviť sa z nich.

Ak je vaším cieľom zhodiť 20 kíl, vytvorte si zoznam svojich „slabých stránok“ a počas týždňa ich držte čo najďalej od vás. Urobte si zoznam výhovoriek, ktoré bežne hovoríte, prečo nemôžete alebo nechcete cvičiť a vopred si pripravte protiargument.

Menej spôsobu tvorby cieľov a viac herného plánu na ich dosiahnutie. Clear navrhuje praktizovať inverziu na konzistentnej báze, len aby ste skúsili zistiť, čo je na druhej strane, čo by bolo hlúpe rozhodnutie, ktoré by viedlo k chybe, ktorú nechcete urobiť a ako sa môžeme v súčasnosti na to pripraviť a zabrániť tomu.

Prečítajte si tiež: Z úplnej chudoby až na hviezdu televíznych obrazoviek. Toto je príbeh Oprah Winfrey

 

Zdroj: goalcast.com, Autor: Matt Valentine

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «