Stále si spisujete to-do zoznamy? Steve Jobs sa sústredil na iný zoznam

Už ste si niekedy spisovali zoznamy vecí, ktoré musíte urobiť a bolo pre vás vždy ťažké vyškrtnúť všetko, čo bolo na zozname? Všimli ste si niekedy, že zakaždým, keď ste dokázali vyškrtnúť niektorú z úloh v zozname, bolo potrebné do zoznamu pridať ďalšiu úlohu?

Je to len nekonečný proces pridávania a odstraňovania. Časom zistíte, že zoznam sa zameriava iba na to, čo musíte urobiť, ale nie na to, čo nemusíte robiť.

Nestačí však len vedieť, čo treba urobiť. Potrebujeme tiež poznať veci, ktoré nemusíme robiť, aby sme mohli sústrediť našu pozornosť a úsilie na tie veci, ktoré treba urobiť.

Lepšie ako mať „to-do list“ je mať „stop-doing list“, resp. zoznam vecí, ktoré treba prestať robiť. Steve Jobs povedal, že Apple je Apple kvôli veciam, ktoré urobili, ale tiež kvôli veciam, ktoré ignorovali a neurobili. So zoznamom vecí, ktoré treba prestať robiť, môžete uprednostniť veci, ktoré je potrebné urobiť tým, že nebudete robiť to, čo nie je dôležité. Čas je drahocenný, takže by sme ho nemali veľa venovať niečomu, čo sa nemusí urobiť.

Podstatou toho je, že nie sme len produktmi toho, čo sa rozhodneme robiť. To, čo sa rozhodneme nerobiť, tiež veľmi ovplyvňuje to, ako dopadnú naše plány a či dosiahneme výsledky, ktoré chceme. Na ceste za úspechom preto využite oba typy zoznamov.

Prečítajte si tiež: Vidíte pohár poloprázdny alebo poloplný? To, ako veci vnímate, určí veľkosť (ne)šťastia vo vašom živote

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Nina Bonander

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «