Mark Zuckerberg, pozná ho skoro každý. Ak nie jeho, tak určite jeho sociálnu sieť, ktorá zmenila pojem komunikovanie na úplne iný level. Mark Zuckerberg patrí k najmladším miliardárom na svete. Nečakajte však nič veľkolepé. Napríklad jeho dom v Palo Alto má približne 460 m².
V porovnaní s Billom Gatesom, ktorý vlastní 6 130 m² svojej nehnuteľnosti, je to naozaj obrovský rozdiel. Vie sa o ňom, že nosí výlučne bavlnené tričká a rifle a je aj veľký trémista.
Prečítajte si tiež: Začínal ako poslíček, ktorý nedokončil ani strednú školu. Dnes to je 2. najbohatší človek na svete
To môžu ľudia vidieť už zďaleka, keď vystupuje na pódium, ako ho oblieva pot. Hovorí sa, že bohatí ľudia majú veľkú knižnicu a chudobní veľkú televíziu. V prípade Marka Zuckerberga to platí dvojnásobne, pretože žiadnu televíziu nemá. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa práve Zuckerberg rozhodol, že logo Facebooku bude práve v modrobielom prevedení?
Dôvod je jednoduchý – čiastočná farbosleposť. Pre neschopnosť rozlíšiť zelenú a červenú farbu sa rozhodol práve pre modrú. No okrem Zuckerbergovej čiastočnej farbosleposti je to ešte jeden dôvod, prečo práve modrá farba. Najlepšie vie rozoznať modrú farbu, ako tvrdí sám Zuckerberg.
Z marketingového hľadiska sa modrá farba používa hlavne preto, že vyvoláva pocit bezpečia a ľudí ubezpečuje, že ide o niečo dôveryhodné. Čo je vlastne Facebook zač?
Prvá sociálna sieť menom Facebook, ktorá existuje už 12 rokov, používa podľa informácii z tohto roku neuveriteľných 1,71 miliardy aktívnych používateľov každý mesiac a číslo sa ďalej zvyšuje.
Prečítajte si tiež: Odmala miloval techniku a počítače. Dnes je majiteľom najväčšieho internetového obchodu na svete
Mark Zuckerberg sa narodil ako druhé zo štyroch detí v štáte New York do vzdelanej rodiny. Jeho otec, Edward Zuckerberg, bol zubár a jeho mama, Karen, bola psychiatričkou. Zuckerberg už počas detstva preukazoval veľký záujem o programovanie. V 12 rokoch vynašiel svoj prvý program na písanie správ, ktorý pomenoval ZuckNet.
Tento program využíval Mark Zuckerberg pri komunikovaní s jeho a otcovým počítačom v jeho zubnej ambulancii, ktorú mal vo vlastnom dome. Už v tej dobe mal jeho program Zucknet znaky súčasného Facebooku, aj keď v tej dobe o ňom netušil ani sám Zuckerberg. Okrem tohto programu zostavoval aj niekoľko počítačových hier. Na strednej škole vyhral niekoľko cien v oblasti astronómie, fyziky a matematiky.
Po strednej škole bol prijatý na Harvard, kde sa zrodila myšlienka Facebooku. Počas štúdia na univerzite ovládal jazyky ako je latinčina, francúzština, hebrejčina či gréčtina, ale jeho prvoradé zameranie bolo programovanie, ktorému sa venoval už roky predtým.
Študenti univerzity, ktorí bývali na internáte, boli evidovaní v knihách s názvom „Facebooks“. Tieto knižky rozhodli o budúcnosti Zuckerberga. Na základe „tvárových knižiek“ vytvoril webovú stránku, ktorá náhodne generovala fotografie dvoch mužov a žien.
Ľudia, ktorí stránku navštívili, mali za úlohu rozhodnúť, ktorý z dvojice je viac sympatickejší. Išlo teda o prvú podobu Facebooku, ktorý niesol podobný názov – FaceMash. Vďaka úspechu web stránky FaceMash sa Zuckerberg rozhodol, že to začne brať vážne. Spolu so svojimi priateľmi zo školy sa rozhodol vytvoriť sociálnu sieť.
Prečítajte si tiež: Z chudobného chlapca z Indie až na riaditeľa spoločnosti Google. Toto je Sundar Pichai
Prvá sociálna sieť vznikla v júni 2004 pod menom „The Facebook“. Následne na to Zuckerberg zo školy odišiel. Avšak, pôvodná podoba Facebooku bola stále určená iba pre študentov Harvardu, ktorí by si medzi sebou písali či už o škole alebo o súkromí. Tu sa rodí plán zverejniť Facebook pre všetkých. Všetko začalo brať rýchly spád. Do konca roka toho roku dosiahla sieť milión používateľov.
Ako počet používateľov rástol, bol Facebook stále atraktívnejší aj pre firmy, pričom firma investovala do Facebooku 12,7 milióna dolárov. Facebook bol stále prístupný aj pre študentov Harvardu, pričom koncom roku 2005 bolo registrovaných 5,5 milióna používateľov.
Začiatky Facebooku sa tiež spájajú so súdnym procesom s bratmi Winklevossovcami, ktorí kopírovali funkcie Facebooku. Prípad sa uzavrel v roku 2009, po piatich rokoch súdneho konania. Boj nakoniec skončil v prospech Zuckerberga, pričom protistrana zaplatila viac ako 60 miliónov eur.
Facebook prešiel za 12 rokov obrovským vývojom, používa ho skoro 2 miliardy aktívnych používateľov a Zuckerberg má na konte 69 miliárd dolárov, vďaka čomu je dnes 6. najbohatším človekom na svete – kvôli projektu, ktorý mal mať pôvodne iba školský rozmer. Facebook sa stal aj veľkým hráčom na trhu. Magazín Times označil Marka Zuckerberga za osobnosť roka 2010.
Koncom roku 2014 odkúpil druhú najväčšiu sociálnu sieť – Instagram. Prekvapujúce je, že od doby, keď Facebook odkúpil Instagram, má 49-krát väčšiu hodnotu ako predtým. V marci tohto roku odkúpil aplikáciu menom MSQRD. Je jasné, že príbeh Marka Zuckerberga a jeho „tvárovej knižky“ hovorí za všetko. Stačí, ak máte dobrý nápad a trpezlivosť a možné je naozaj všetko.
Prečítajte si tiež: Urobte najprv to, z čoho máte strach a začnite sa báť až potom. Tu sú 3 pravdy o tom, ako to v konečnom dôsledku zlepší váš život
O autorovi:
Lukáš Sabo rád sleduje finančnú situáciu jednotlivých spoločností za posledné obdobie – či už zisky, výnosy, tržby, prípadne straty. Chce ľuďom ukázať, že práve dnes sú tie najlepšie podmienky na to stať sa bohatým, úspešným a vplyvným človekom.
Verí, že svet je otvorený pre tých, ktorí chcú.
Obrázky: flickr.com, flickr.com