Prečo niektorí ľudia dosahujú neustály pokrok vo svojom osobnom a profesionálnom živote, zatiaľ čo iní neustále čelia výzvam a opakovane robia tie isté chyby?
Prvá skupina ľudí, ktorí sa zdajú byť neustále úspešní, má otvorenú myseľ – prejavujú horlivosť, aby sa učili od druhých, prijali nové nápady a vedia si priznať, keď sa mýlia.
Druhá skupina sú ľudia s uzavretou mysľou – tvrdohlavá, verí, že pozná odpoveď a nemôže ani zvážiť možnosť, že urobila niečo zle.
Prečítajte si tiež: Poznáte frázu „žijem svoj sen“? Neznášam ju a nemali by ste ju používať, tvrdí Grant Cardone
Veríte, že máte otvorenú myseľ? Ako to viete?
Vo svojej knihe Princípy, Ray Dalio, americký selfmade miliardár a zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete, ktorého majetok má hodnotu 19,4 miliardy dolárov, uvádza 7 spôsobov, ako to zistiť:
1. Ľudia so zatvorenou mysľou sa viac zameriavajú na to, aby boli porozumení namiesto toho, aby porozumeli
Čo sa stane, keď s niekým nesúhlasíte? Pokúša sa dotyčný okamžite preformulovať to, čo povedal, aby zmenil váš názor, alebo vás počúva, aby zistil, prečo nesúhlasíte?
Keď niekto zopakuje to, čo práve povedal, aj keď inými slovami, znamená to, že predpokladá, že mu nerozumiete a nepredpokladá, že s ním jednoducho nesúhlasíte.
Na druhej strane, ľudia s otvorenou mysľou majú potrebu vidieť svet z perspektívy iných ľudí. Keď s nimi nebudete súhlasiť, rýchlo predpokladajú, že práve oni niečomu nerozumejú a budú s vami skúmať, z čoho táto nezhoda pramení.
2. Ľudia so zatvorenou mysľou budú skôr vydávať vyhlásenia, ako klásť otázky
Sú to ľudia, ktorí vám rýchlo povedia, čo si o niečom myslia, namiesto toho, aby sa opýtali vás, čo si myslíte.
Môžete ich spoznať, pretože často robia vyhlásenia a ponúkajú svoje názory. Pomyslite na vaše posledné skupinové stretnutie, ktorého ste sa zúčastnili. Boli to ľudia, ktorí vydávali vyhlásenia a zdieľali svoje názory alebo kládli otázky, aby sa učili od ostatných?
Ľudia s otvorenou mysľou skutočne veria, že by sa mohli mýliť, preto kladú lepšie otázky, ktoré im skutočne pomôžu lepšie niečomu porozumieť – aj keď možno o danej téme toho vedia dosť veľa, majú prirodzenú zvedavosť dozvedieť sa viac.
3. Ľudia so zatvorenou mysľou majú problém s udržaním dvoch myšlienok súčasne
Ako F. Scott Fitzgerald kedysi povedal: „Test prvotriednej inteligencie je schopnosť mať na pamäti dva protichodné nápady súčasne a udržať si schopnosť stále fungovať.“
Je v našej prirodzenej podstate zavrieť našu myseľ pred novými možnosťami. Ľudia s otvorenou mysľou však lepšie prijímajú myšlienky druhých a zároveň majú svoje vlastné myšlienky. Udržia si viac myšlienok súčasne, pričom budú zvažovať, ktoré sú najužitočnejšie.
Prečítajte si tiež: Ubíjanie sa a hranie sa na obeť negatívnym vnútorným monológom. Takto z toho von
4. Ľudia so zatvorenou mysľou blokujú ostatných v rozprávaní
Viac sa zaujímajú o rozprávanie než o počúvanie a nechcú počuť hlasy nikoho iného okrem seba.
Ľudia s otvorenou mysľou sa vždy viac zaujímajú o počúvanie než o hovorenie. Povzbudzujú iných, aby prehovorili, takže sa od nich môžu viac naučiť.
5. Ľudia so zatvorenou mysľou často hovoria: „Možno sa mýlim, ale …“
Dalio hovorí: „Ľudia so zatvorenou mysľou hovoria veci ako: „Môžem sa mýliť, ale tu je môj názor.“ Toto je klasická narážka, ktorú stále počujem. Je to často povrchné gesto, ktoré ľuďom umožňuje udržať si vlastný názor a zároveň sa utvrdzovať v tom, že majú otvorenú myseľ. Ak sa vaše vyhlásenie začína slovami „Mohol by som sa mýliť…“, mali by ste ho nasledovať otázkou, nie tvrdením. Ľudia s otvorenou mysľou vedia, kedy sa majú vyjadriť a kedy majú klásť otázky.“
6. Ľudia s otvorenou mysľou vidia nesúhlas ako prostriedok na rozšírenie svojich vedomostí
Ľudia so zatvorenou mysľou nechcú, aby ich názor niekto spochybňoval. Často sú frustrovaní tým, že druhá osoba okamžite neprijme ich názor ako svoj namiesto toho, aby prejavili zvedavosť, prečo nesúhlasí.
Ľudia s otvorenou mysľou sú viac zvedaví, prečo môžu existovať nezhody a budú ich vnímať ako príležitosť na zlepšenie svojich myšlienok. Vedia, že vždy existuje možnosť, že sa mýlia a že stojí za to venovať nejaký čas tomu, aby sa dozvedeli viac o názoroch druhej osoby.
7. Ľudia s otvorenou mysľou sú pokorní
Ľudia s uzavretou mysľou nemajú hlboký pocit pokory. Odkiaľ ľudia nadobúdajú pokoru? Zvyčajne zo zlyhania. Z takého zlyhania, ktorým si už nechcú znovu prejsť.
Ľudia s uzavretou mysľou majú problém vidieť, že zlyhali. Zdôvodňujú svoje činy a zvyčajne vinia za to, čo sa stalo, vonkajšie okolnosti alebo iných ľudí.
Ľudia s otvorenou mysľou pristupujú ku všetkému so zakoreneným strachom, že sa môžu mýliť. Strach je ich sila. Výsledkom je pokora.
Ak v sebe spoznávate niektoré vlastnosti ľudí so zatvorenou mysľou, netrápte sa. Schopnosť pýtať sa a rekalibrovať je skvelým znamením a ukazuje, že máte relatívne otvorenú myseľ.
Nezabúdajte tiež na to, že v uzavretosti mysle je niekedy múdrosť. Nemôžete byť otvorení všetkému. Ak niekto chce, aby ste urobili niečo, čo je nevľúdne a zlé, možno stojí za to premýšľať dvakrát.
Napriek pamätajte: Otvorenosť mysle je aktívny proces. Nie je to niečo, čo sa dá dosiahnuť.
Musíte si časom osvojiť atribúty otvorenosti. Kladenie si otázok, počúvanie a učenie sa od druhých je cesta k úspešnému životu.
Prečítajte si tiež: Podľa budhizmu je toto najčastejšia príčina utrpenia a 6 spôsobov, ako ho prekonať
Zdroj: ideapod.com, Autor: Justin Brown, Obrázok: flickr.com
Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?
» Kliknite SEM «