4 životné lekcie od Billa Gatesa, jedného z najvplyvnejších filantropov na Zemi

V mnohých ohľadoch urobil Bill Gates jeho najvýznamnejšiu prácu mimo spoločnosti Microsoft, ktorú založil s jeho priateľom z detstva, Paulom Allenom, v roku 1975.

Prečítajte si tiež: Ako priemerný študent sa raz rozhodol byť najlepším. Dnes je najbohatším človekom na svete

V roku 2011 Bill Gates s manželkou a so svojím dobrým priateľom, Warrenom Buffettom, vymysleli takzvanú „The Giving Plegde“ – kampaň za účelom presvedčiť najbohatších ľudí sveta darovať počas svojho života väčšinu svojho majetku.

 

Tu sú 4 životné lekcie, ktoré sa môžeme naučiť od Billa Gatesa a jeho pozoruhodného života:

 

1. Čítajte, čítajte, čítajte

Zvedavosť a učenie sú súčasťou DNA Billa Gatesa. Zaneprázdnený miliardár často odporúča knihy na svojom blogu „Gates Notes“, kde nájdete celú sekciu venovanú recenziám kníh.

Ako mladý chlapec Bill čítal série Encyklopédie sveta od začiatku až do konca. Jeho rodičia povzbudzovali jeho chuť do čítania tým, že mu zaplatili za akúkoľvek knihu, ktorú chcel.

Bill pripisuje jeho schopnosť myslieť vo veľkom jeho skorým príležitostiam čítať: „Keď som bol chlapec, mal som naozaj veľa snov a myslím, že z veľkej časti k tomu dopomohlo to, že som mal možnosť veľa čítať.“

Bill Gates je taktiež autorom dvoch bestsellerov – The Road Ahead a Business @ the Speed of Thought.

 

2. Naučte svoje deti si to zaslúžiť

Gates je jedným zo zakladajúcich členov „The Giving Pledge“, s ktorou prišiel v roku 2011. Doteraz daroval viac ako 29 miliárd dolárov svojho majetku na „The Bill & Melinda Gates Foundation“.

Pokiaľ ide o jeho 3 deti, zdedia nepatrnú časť jeho bohatstva.

Avšak, Bill Gates tvrdí, že jeho 3 deťom bude dané neuveriteľné vzdelanie, za ktoré bude riadne zaplatené – ale rovnako ako zvyšok z nás, budú si musieť vybrať zamestnanie a ísť do práce.

 

3. Podstúpte vypočítané riziko

Zatiaľ čo bol Bill študentom na Harvarde, z časopisu Popular Mechanics sa dozvedel o novom počítači firmy MITS, Altair 8800 a zavolal do spoločnosti, aby im povedal, že preň napísal programovací jazyk – ktorý v skutočnosti nenapísal.

To ho však nezastavilo. Vzal si z Harvardu voľno a požiadal svojho kamaráta z detstva, Allena, aby spoločne pracovali na programovacom jazyku, ktorým sa stal BASIC. Nakoniec ho predali spoločnosti MITS za 3.000$.

 

4. Tvrdo pracujte na svojich snoch – neexistuje žiadna skratka

Gates má povesť tvrdého šéfa, no bol tvrdý aj sám na seba. Počas prvých piatich rokov Microsoftu nebol zodpovedný len za prevádzku spoločnosti, ale dohliadal aj na vývoj produktov a keď bolo treba, sám prepisoval kódy.

Za mlada tiež často pracoval dlho do noci. Podľa časopisu Business Insider, raz zamestnanec prišiel do práce a našiel na podlahe spiaceho muža. Chystal sa zavolať políciu, ale potom si uvedomil, že tým mužom bol Bill Gates.

Prečítajte si tiež: Myslíte si, že ste človek s otvorenou mysľou? Miliardár hovorí o 7 spôsoboch, ako to zistiť

 

Zdroj: entrepreneur.com, Obrázok: flickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «