Podľa budhizmu je toto najčastejšia príčina utrpenia a 6 spôsobov, ako ho prekonať

Už ste niekedy počuli o štyroch vznešených pravdách budhizmu? Sú to v zásade 4 princípy života, ktoré riadia filozofiu budhizmu:

 1. Pravda o utrpení (dukkha)
 2. Pravda o príčine utrpenia (samudaya)
 3. Pravda o konci utrpenia (nirhodha)
 4. Pravda o ceste, ktorá nás oslobodzuje od utrpenia (magga)

Prečítajte si tiež: 3 budhistické pravdy, ktoré uľavia na duši (a urobia vás oveľa šťastnejšími)

Budeme hovoriť o 2. ušľachtilej pravde – o tom, čo spôsobuje naše utrpenie a o stratégiách, ktoré môžeme použiť, aby sme ho prekonali.

Podľa budhizmu vzniká utrpenie z pripútanosti k túžbam. Tieto túžby sa môžu líšiť od materiálnych predmetov, zmyslových pôžitkov alebo dokonca od vašich vzťahov. Dôvod, prečo túžba spôsobuje utrpenie je ten, že pripútanosti sú prechodné a strata je nevyhnutná.

Budhizmus hovorí, že jediná konštanta vo vesmíre je zmena a tým, že po niečom túžite, sa snažíte ovládať a narábať s niečím, čo je pevne dané. Utrpenie bude nasledovať, pretože idete proti silám vesmíru, čo spôsobuje úzkosť, depresiu a negatívne emócie.

Je dôležité si uvedomiť, že je nemožné úplne odstrániť túžbu. Aby sme ukončili utrpenie, budhisti tvrdia, že musíme nasledovať osemnásobnú cestu. Toto oslobodenie od utrpenia je to, čo mnohí ľudia myslia, keď používajú slovo „osvietenie“.

Aby ste našli slobodu od utrpenia, musíte nasledovať osem prístupov alebo ciest:

 1. Správny pohľad
 2. Správny úmysel
 3. Správna reč
 4. Správne konanie
 5. Správne živobytie
 6. Správne úsilie
 7. Správne nastavenie mysle
 8. Správna koncentrácia

 

Tu je 6 spôsobov, ako prekonať utrpenie:

 

1. Nevytvárajte si príbehy

Keď zažívame utrpenie, máme tendenciu vytvárať „príbehy“ o tom, čo sa stane. Napríklad, keď stojíme pred koncom vzťahu, hovoríme si veci ako: „Už nikdy nenájdem niekoho dobrého.“ Alebo: „Z môjho utrpenia niet cesty von.“

Namiesto toho praktizujte pozitívne rozhovory so sebou samým a žite v tejto chvíli. Zistíte, že to nie je také zlé, ako si myslíte a vaša realita existuje iba v každom okamihu.

 

2. Prijmite zmenu

Budhizmus hovorí, že jediným zákonom vo vesmíre je zmena. Majte na pamäti, že všetky pocity, či už negatívne alebo pozitívne, sa zmenia. To vám dá nádej v zlých časoch a prinúti vás užiť si každú chvíľu, pretože nebude trvať večne.

 

3. Usmievajte sa, aj keď sa na to necítite

Thich Nhat Hanh raz povedal: „Niekedy je vaša radosť zdrojom vášho úsmevu, ale niekedy môže byť váš úsmev zdrojom vašej radosti.“

Toto je úžasné pripomenutie, že máme viac sily na zmenu nálady, ako si uvedomujeme.

 

4. Vyskočte zo svojej obvyklej rutiny

Dajte šancu čomukoľvek, čo vás môže vytiahnuť zo zabehnutých koľají. Uvidíte, ako to zmení povahu vášho utrpenia.

 

5. Zjemnite utrpenie niekoho iného

Každý zažíva utrpenie a je užitočné si uvedomiť, že niekto práve teraz trpí pravdepodobne viac ako vy. Buďte láskaví k niekomu inému. Myslite na iných a zlepší to aj váš blahobyt.

 

6. Pamätajte na svoju základnú dobrotu

„Základná dobrota“ je vynikajúci koncept, ktorý vychádza z budhistickej tradície Šambaly. Pripomína nám, že bez ohľadu na to, aké chaotické alebo negatívne sú okolnosti nášho života, v nás a vo vesmíre existuje základ základnej dobroty, na ktorý sa môžeme spoľahnúť.

Prečítajte si tiež: Ubíjanie sa a hranie sa na obeť negatívnym vnútorným monológom. Takto z toho von

 

Zdroj: ideapod.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «