Keď príde na negatívne myšlienky, naučte sa zastaviť efekt snehovej gule. Dopomôže vám k tomu tento návod

Ľudia sú plní zložitých emócií, ale to je niečo, čo nás tvorí. Prežívame dobré a ťažké obdobia a stále držíme hlavu hore. Život je predovšetkým o prežívaní rôznych vecí a vytváraní spomienok. Neustále zmeny a nové skúsenosti sú to, čo nám umožňuje rásť. Avšak niekedy, keď čelíme ťažkostiam, môže byť ťažké sa po nich posunúť ďalej.

Cítime sa na dne a začneme príliš premýšľať. Jednu sekundu ste pokojní a druhú sekundu nemôžete prestať prepadať panike kvôli každému detailu. To sa stane, keď vaše negatívne emócie z vás dostanú to najlepšie. Ako tomu zabrániť?

 

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť udržať všetko na uzde:

 

1. Identifikujte svoje myšlienky a pocity

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, keď sa pristihnete pri nadmernom premýšľaní, je dať si pauzu. Zhlboka sa nadýchnite a identifikujte všetky veci, ktoré v danom okamihu cítite. Aké myšlienky vám prechádzajú hlavou? Z čoho máte obavy? Čo s tým môžete robiť?

Keď začneme mať obavy z maličkosti, môže to veľmi ľahko viesť k množstvu negatívnych emócií. Tieto emócie sa zdajú také intenzívne, že človek, ktorý ich prežíva, má pocit, akoby už nikdy nemalo byť nič v poriadku. Je preto dobré identifikovať všetky svoje fyzické a duševné príznaky.

Mnohokrát nás náš mozog klame, aby sme si mysleli, že veci už nikdy nebudú v poriadku. To však nie je tak celkom pravda; keď prechádzame niečím traumatickým, začneme si predstavovať najhoršie možné scenáre. Môže to viesť k sebazničujúcemu cyklu. Je dôležité pripomínať si, že ste urobili jednu chybu, ale to neznamená, že budete robiť stále tú istú chybu.

Prečítajte si tiež: Aké je tajomstvo pokoja a sústredenosti? Odpoveďou môžu byť tieto návyky budhistických mníchov

 

2. Precvičujte všímavosť

Mnohokrát, keď máme do činenia s niečím zraňujúcim, sme smutní a začneme myslieť negatívne. Je to preto, že v ťažkých časoch je pre niektorých z nás nemožné pozerať sa na dobré veci v našom živote. Čelíme jednému problému a odmietnutiu a to nás núti veriť, že život bude vždy taký.

Bežným príkladom by mohlo byť obdržanie listu o odmietnutí od vysnívanej vysokej školy alebo spoločnosti; prinútilo by vás si myslieť, že stále budete odmietnutí.

Počas takýchto chvíľ je dôležité mať na pamäti prítomný okamih. Pripomeňte si všetky problémy, s ktorými ste sa predtým stretli a že sa z toho tiež dostanete. Pripomínanie si svojho okolia nám môže pomôcť zostať v prítomnom okamihu a nespadnúť do diery.

 

3. Vstaňte a nájdite rozptýlenie

Mnohokrát, keď prežívame negatívne emócie, môže to v nás zanechať extrémne fyzické príznaky. Môžeme zaznamenať problémy s dýchaním, nízky krvný tlak a úzkosť. Keď sa to stane, môže byť ťažké dostať sa z toho. Preto sa môžete pokúsiť nájsť rozptýlenie.

Jediným spôsobom, ako zabrániť svojmu mozgu v tom, aby si predstavoval všetky najhoršie možnosti a trápiť sa nad všetkým, je zmena myšlienkového smeru. Efekt snehovej gule negatívneho myslenia spočíva v tom, že uviaznete v cykle. Ak však nájdete záľubu alebo rozptýlenie, tento cyklus zastavíte. Môžete presvedčiť svoj mozog, aby sa zameral na niečo iné.

 

4. Myslite na všetky svoje spúšťače

Keď máme úzkosť alebo sa cítime zle, väčšinou sa to stane, pretože nám to niečo vyvolalo. Všetci prechádzame traumatizujúcimi zážitkami, pretože je to súčasť života.

Napríklad ste v minulosti mali fyzické zranenie, keď ste hrali hru, čo môže mať za následok spúšťač. Možno si myslíte, že ste sa cez to už preniesli, ale potom to príde a môže to byť škodlivé. Môžete začať hrať, ale váš mozog pocíti strach, že vás znova zrania. Takto fungujú spúšťače, ktoré vás môžu znepokojiť.

Môžete skúsiť identifikovať svoje spúšťače a zapísať si ich. Väčšinou nevenujeme pozornosť tomu, čo sa nám naše telo snaží povedať. Ak počúvame a pamätáme na to, že si náš mozog potrebuje dať prestávku, môžeme sa vyhnúť tvrdým výsledkom.

 

5. Pripomeňte si, že je to dočasné

Boli ste niekedy na strašidelnej jazde a stále ste mysleli na to, že sa to nikdy neskončí? Tak to je, keď si myslíte, že sa to nikdy nezlepší. Čelíme problému vedie nás to k viere, že všetko, čo kedy budeme mať, budú problémy.

Ak sa chcete z toho vytrhnúť, môžete si skúsiť pripomenúť, že to, čo cítite, je dočasné. Tak to nezostanete navždy. Vyžaduje si to veľa emocionálnej sily a tvrdej práce, aby sme sa nedali ovládnuť vlastnými emóciami. Čelíme problémom a šťastným časom, ale žiadny z nich netrvá večne. To, že jedna vec nešla podľa našich predstáv, ešte neznamená, že nikdy nič nepôjde.

Je to celoživotná cesta a tieto tipy vám pomôžu lepšie regulovať svoje emócie. Keď sa naučíte, ako zaobchádzať so všetkými pocitmi, ktoré máte, môžete sa naučiť, ako byť lepším človekom.

Prečítajte si tiež: Poznáte tajomstvo Elona Muska? Vďaka týmto piatim veciam získal obrovský úspech

 

Zdroj: addicted2success.com, Autor: Nouman Ali Awan

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «