75-ročná štúdia z Harvardu odhaľuje najdôležitejší faktor v ľudskom šťastí

Už ste niekedy počuli o štúdii Harvardskej univerzity, ktorá trvala 75 rokov, aby sa zistilo, čo nás robí šťastnými? Je to revolučná štúdia v psychológii.

Prečítajte si tiež: Dalajláma prezrádza, prečo je táto jednoduchá činnosť jediným protijedom na utrpenie

Čo nás teda udržuje v živote šťastnými a zdravými? Ak si myslíte, že je to sláva a peniaze, nie ste sami – ale podľa psychiatra Roberta Waldingera sa mýlite. Ako riaditeľ 75-ročnej štúdie o vývoji dospelých, má Waldinger bezprecedentný prístup k dátam o skutočnom šťastí a spokojnosti.

Aký je teda najdôležitejší faktor pre vaše šťastie a pohodu?

Waldinger hovorí: „Najjasnejšia správa, ktorú sme získali z tejto 75-ročnej štúdie, je táto: Dobré vzťahy nás udržiavajú šťastnejšími a zdravšími.“

Správne, najväčším predikátorom vášho šťastia a naplnenia v živote je v podstate láska.

Štúdia konkrétne ukázala, že mať niekoho, na koho sa môžete spoľahnúť, pomáha vášmu nervovému systému relaxovať; pomáha vášmu mozgu, aby zostal zdravý a znižuje emocionálnu bolesť.

Dáta tiež jasne hovoria, že tí, ktorí sa cítia osamelí, s väčšou pravdepodobnosťou uvidia skôr pokles fyzického zdravia a zomrú mladší.

„Nie je to len o počte priateľov, ktorých máte a nie je to len o tom, či ste alebo nie ste v partnerskom vzťahu,“ hovorí Waldinger. „Záleží na kvalite vašich blízkych vzťahov.“

Nezáleží na tom, či máte obrovskú skupinu priateľov alebo či ste v partnerskom vzťahu. Záleží na kvalite vzťahov – do akej miery v nich existuje hĺbka a úprimnosť; rozsah, v akom sa môžete uvoľniť a byť videní takí, akí skutočne ste.

Je to veľmi dobrá pripomienka toho, aby ste uprednostnili autentické spojenia s ostatnými. Pretože dáta hovoria jasne – na konci môžete mať všetky peniaze, ktoré ste kedy chceli, ale bez láskyplných vzťahov nebudete šťastní.

Prečítajte si tiež: Ako sa vysporiadať s hnevom a inými negatívnymi emóciami? Odpoveď má duchovný učiteľ Eckhart Tolle

 

Zdroj: ideapod.com, Autor: Lachlan Brown

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «