Zlato – investičná príležitosť (nie) len pre bohatých

Zlato. Čo sa vám vybaví v hlave ako prvé, keď počujete toto slovo? Určite sú to slová ako istota, ochrana, platidlo, symbol bohatých, prestíž a podobne. Všetky slová s týmto spojené sú správne. Zlato je drahý kov, ktoré ľudstvo pozná už viac ako 5 000 rokov. Je to drahý kov žltej farby, ktorý už od jeho počiatkov ľudstvo vnímalo ako niečo „vzácne“, aj preto patrí medzi vzácne kovy.

Deti a možno aj niektorí starší si ho pamätajú hlavne z rozprávok o kráľoch, ktorí boli obklopení zlatom, nosili zlaté koruny, prstene, pili zo zlatých kalichov. Aj preto je to pre mnohých akýsi symbol bohatstva. A nemýlia sa. Bohatí ľudia majú veľkú časť svojho majetku práve v zlate.

Tí menej bohatí však vedia aj podľa vysokoškolských učebníc, že zlato by malo tvoriť 10-15% majetku, čo úplne stačí.

Ľudia s ním v minulosti platili a obchodovali. V dnešnej dobe jeho funkciu platidla už zastupujú papierové bankovky, ktoré však kvôli ich neustálemu tlačeniu strácajú každým rokom na svojej hodnote. Aj preto zlato stále nevyšlo z módy, práve naopak.

Čoraz viac sa dostáva do povedomia ľudí a čoraz viac si jeho hodnotu a funkciu začínajú uvedomovať aj „bežní smrteľníci“. Vo svetových médiách sa už zopár mesiacov pošuškáva o príchode ďalšej recesie či krízy, čomu nasvedčujú burzy a vývoj akcií, ktoré sú už dobrých pár rokov na stúpajúcej vlne. A každý z vás si určite veľmi dobre uvedomuje, že nič nemôže byť stále iba hore alebo dole.

Platí to aj v živote. Raz vám svet leží pri nohách a ste plnými nadšenia, vnútornej sily a pochopenia pre seba a tento svet, inokedy by ste sa najradšej niekde vyparili, kde by vás nikto a nič nevidel a nepočul.

Na príchod „niečoho veľkého“ už nepriamo upozorňujú aj centrálne banky a vlády jednotlivých štátov. Len taká Ruská centrálna banka (CBR) nakúpila za posledný rok takmer 20 ton a dosiahla svoje historické maximum, 1857 ton zlata. Podľa svetovej rady pre zlato (WGC), sa v treťom kvartáli tohto roku medziročne zvýšil dopyt po zlate o 6,5% na 963,4 ton. V polroku pritom ešte klesal o 6%, na najnižšiu úroveň od roku 2009.

Tých čísel a štatistík by sme si tu mohli vymenovávať donekonečna. Nedá mi však ešte nespomenúť, že napríklad USA má viac než 8 000 ton zlata, čo predstavuje 75% ich celkových rezerv ako štátu. Celkovo banky po celom svete držia takmer 33 000 ton zlata, čo je neuveriteľných 18% z celkového množstva, ktoré sa kedy vyťažilo.

V prípade ďalšej finančnej krízy bude podľa svetových odborníkov zlato a striebro najbezpečnejším variantom pre sporenie a investície pre každého, bez rozdielu príjmu.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že na nakúp zlata je najideálnejší čas práve dnes. Žiaľ, málo Slovákov tomu venuje pozornosť a 95% z nich nie je vôbec na krízu pripravených a budú to riešiť, až keď bude neskoro.

Zdroj: goldprice.org

Zdroj: goldprice.org

Nie je zlato ako zlato

Je veľmi dôležité, od koho to zlato kupujete, ako ho nakupujete, kde bolo razené, kde ho máte uschované a za aký čas ho viete odpredať a samozrejme, čo Slováka najviac zaujíma, sú poplatky. Toto všetko sú veľmi podstatné atribúty toho, aby to vaše zlato aj reálne plnilo všetky tie svoje funkcie, ktoré by malo mať.

Jeho rýdzosť je asi prvým a hlavným atribútom, ktorý je potrebné si overiť, to si uvedomí azda každý.

Medzi jednu z najstarších a najväčších mincovní v strednej Európe – a vôbec v Európe – patrí takmer 900-ročná mincovňa, Münze Österreich. Razia zlato tej najvyššej kvality – 999,9.  Ich odliatky ponúkajú na Slovenskom trhu viaceré spoločnosti.

Zdroj: muenzeoesterreich.at

Nie je firma ako firma

Naskytá sa druhá otázka, ktorú by si mal položiť každý kupujúci a to, ako a cez koho zlato nakupujem, či ho reálne nakupujem na svoje meno a mám ho uložené v stráženom trezore, alebo ho nakupuje len nejaká firma na svoje meno a má to zlato uložené vo svojej vzduchom vydýchanej kancelárii, kde sú všetci traja zamestnanci zároveň aj konatelia firmy a zlato si veselo držia v šuplíku.

Samozrejme, nájdu sa aj „neveriaci“, ktorí by si to zlato neuložili ani do najlepšie a najprísnejšie stráženého trezoru na svete. Tí si zlato môžu spokojne poslať aj domov, ale odporúčam im o tom nikomu nehovoriť a kúpiť zopár vyhladovaných vlčiakov.

Určite sú pre väčšinu z vás dôležité poplatky. Je jasné, že nákup zlata – tak ako aj všetkého ostatného na svete – je spojený s poplatkami. Tu je na mieste uviesť, že poplatky by mali byť transparentné, primerané kvalite zlata a jeho spracovaniu a úschove.

Pozor hlavne na skryté poplatky, ktoré sú bohužiaľ dosť časté pri takýchto produktoch.

PS: Ešte malý oznam, ktorý daňovákov nepoteší. Zlato je jediná komodita (teda aj nástroj), pri ktorej sa neplatí DPH a ani daň z výnosu. Tak veľa šťastia pri investovaní do zlata.

Volám sa Jakub Paločko a osobne mám skvelé skúsenosti s nákupom zlata, preto ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte ma emailom na palockojakub96@gmail.com alebo na číslo +421 918 521 827.

Veľmi rád sa s vami podelím o túto skúsenosť, pretože kríza klope na dvere a pamätajte, že šťastie praje pripraveným.