Toto odkazuje autorka Harryho Pottera všetkým, ktorí tvrdia, že „ranné vtáča ďalej doskáče.“

„Ranné vtáča ďalej doskáče.“

Určite ste toto príslovie počuli už v školských rokoch, keď vás mama budila skoro ráno do školy. Neskôr od našej spoločnosti, ktorej definícia úspešných ľudí je, že vstávajú o 4 ráno.

Apple CEO, Tim Cook, začína svoj deň o 3:45. Najpredávanejší autor Dan Brown, autor knihy Da Vinci Code, hovorí, že vstáva o 4 ráno so smoothie a šálkou kávy. Michelle Gassová, generálna riaditeľka obchodných domov Kohl, má nastavený budík na 4:30, aby začala svoj deň ranným behom.

Prečítajte si tiež: Máte správnu rannú rutinu? Pozrite sa, ako začína svoj deň týchto 15 najbohatších ľudí sveta

Všetky tieto príklady naznačujú, že skorý začiatok dňa je zvykom, ktorý má mnoho najúspešnejších ľudí na svete.

Inc.com to skúmal vo svojom článku: 5 Morning Rituals to Boost Your Productivity.” (5 ranných rituálov pre zvýšenie vašej produktivity)

Museli očakávať iný druh reakcie.

Najpredávanejšia autorka, J. K. Rowling, na tento článok reagovala svojsky: „Oh, nebláznite.“


A dosť ľudí z celého srdca vyjadrilo rovnaký názor. Očividne nie každý má sklon vstať pred svitaním kvôli naháňaniu úspechu.

Čo je však na tom pravdy? Musíte byť ranné vtáča, aby ste sa stali úspešnými?

Je zrejmé, že veľa ľuďom sa kvôli skorému rannému vstávaniu darí viac. Pravdou však je, že to nie je pre každého. A nemusí byť.

Adam Grant, organizačný psychológ, to dokonale zhrnul: „Najúspešnejší ľudia na svete sa neobávajú, kedy ostatní vstávajú. Vstanú a pracujú v režime, ktorý im vyhovuje.“

Čo môže fungovať ranným vtáčatám, nemusí nevyhnutne fungovať pre vás, pretože to, v aký čas začnete svoj deň, nemá nič spoločné s vašou úrovňou úspechu.

Je to všetko o tom, čo dosiahnete a ako to dosiahnete – nezáleží na tom, či to urobíte o hodinu alebo dve skôr alebo neskôr.

Na čom záleží je, ako sa zobudíte – nie ako skoro. Pretože ako sa cítite a ako začnete ráno nastaví tón na zvyšok vášho dňa.

Všetky tie články, videá a knihy zaoberajúce sa problematiku skorého vstávania a toho, ako zvyšuje produktivitu, vynechávajú jeden dôležitý fakt: Nie každého produktivita a úroveň energie vrcholí v ranných hodinách.

Dokonca aj veľa z najúspešnejších ľudí na svete vstáva z postele o niečo neskôr:

  • Elon Musk, zakladateľ firiem Tesla a SpaceX, ide do postele o 1 hodine ráno a vstane kedykoľvek chce.
  • Zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku, Mark Zuckerberg, si nastavuje budík o 8:30.
  • Kultový bývalý anglický premiér, Winston Churchill, nevyšiel z postele do 11:00.
  • Alexis Ohanian, zakladateľ Redditu, ide spať okolo 2 hodiny ráno a „sa snaží“ zobudiť do 10:00.

Veda súhlasí s tým, že všetci máme rôzne cirkadiánne rytmy, ktoré určujú naše cykly spánku a bdenia. Tieto rytmy môžu byť dokonca ovplyvnené genetikou, ale keďže je „trendy“ byť ranné vtáča, všetci sme boli informovaní o úžasných výhodách skorého vstávania.

Čo z toho nakoniec vyplýva?

Nezáleží na čase tak, ako na vašej rutine. Potrebujete rozpoznať, kedy vaša kreativita vrcholí a naplánovať si rutinu okolo toho. Pretože prečo by ste vstávali o 4 ráno, keď pracujete najlepšie neskoro v noci?

Nie je potrebné nútiť sa vstávať skoro a pracovať počas neproduktívnych hodín, keď môžete tento čas využiť na odpočinok. Lepší spánok je dôležitejší ako začať svoj deň zle. Nielen, že bude trpieť vaše telo, ale aj vaša práca. Robte to, čo je pre vás najlepšie.

Prečítajte si tiež: 2% športovcov sa stanú profesionálmi a 1% ľudí dosiahne status milionára. Nebuďte štatistikou


Zdroj: ideapod.com, Autor: Genefe Navilon, Obrázok: flickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «