Stihnite toho viac za kratší čas. Pomôže vám starobylá japonská technika zvaná Ichigyo-Zammai

Myšlienka snažiť sa sústrediť sa na jednu vec v danom okamihu sa môže zdať pre niektorých ľudí nemožná – a pre niektorých ľudí aj nemožná je.

Prečítajte si tiež: Čelíte výzve a chýba vám sebavedomie? Skúste tento trik

Mnohí ľudia utrácajú peniaze za koučov, aby im pomohli zvládnuť ich pracovné zaťaženie a zodpovednosti v živote.

Existuje však alternatívna metóda, ktorá sa stáva čoraz bežnejšou. Nazýva sa ichigyo-zammai, japonský termín, ktorý v podstate znamená plnú koncentráciu na jeden akt.

Len si predstavte, aké to musí byť začať a dokončiť jednu úlohu. Pre väčšinu ľudí, ktorí skočia z umývania riadu na prípravu obedu pre deti, potom skontrolujú svoj e-mail, vyberú kura z mrazničky, poskladajú bielizeň a nikdy sa nedostanú späť k umývaniu riadov, to bude vyzerať ako španielska dedina.

Takto žije veľa ľudí svoj život a je to vyčerpávajúce.

Koučovia vám povedia, že efektívny spôsob, ako zvýšiť svoju produktivitu, je robiť jednu vec v jednom okamihu. Tim Ferriss, autor široko preslávenej knihy „4-hodinový pracovný týždeň“, tiež hovorí o dôležitosti zamerania sa na jednu vec v jednej chvíli, aby ste dotiahli prácu do konca.

Tu je 6 krokov k praktizovaniu „ichigyo-zammai“:

  1. Začnite svoj deň zoznamom úloh, ktorý obsahuje všetky vaše bežné práce, ktoré chcete za deň splniť.
  2. Zoraďte ich podľa dôležitosti. Predstavte si, ktorých dokončenie vám navodí pocit, že ste mali úspešný deň.
  3. Určite, ako dlho vám bude trvať dokončiť každú úlohu. Pamätajte si, že ľudské bytosti sú notoricky známe preceňovaním toho, čo môžu urobiť za mesiac a podceňujú, čo môžu urobiť za hodinu.
  4. Sledujte čas a odložte všetky ostatné rozptýlenia. Zaviažte sa pracovať na danej úlohe, kým vám nevyprší čas.
  5. Udržujte si svoj fokus tým, že venujte pozornosť svojim myšlienkam. Keď si všimnete, že začnete bočiť do inej myšlienky, než je tá, ktorú máte na dokončenie úlohy, urobte krok späť a pripomeňte si, že tento pocit nepohodlia potrvá len niekoľko okamihov a skoro budete naspäť v prirodzenom rytme práce.
  6. Keď píšete, čistíte, umývate, varíte, chodíte – buďte si vedomí svojho okolia a ako skvelé je žiť v tomto okamihu.

Keď spomalíte a dávate veciam pozornosť, ktorú si zaslúžia, môžete si všimnúť veci, ktoré by ste si inak nevšimli. Výsledkom môže byť aj kvalitnejšia práca.

Namiesto toho, aby ste počas konverzácie kontrolovali svoje správy, dajte niekomu plnú pozornosť – možno ani nebude vedieť, čo s ňou robiť. Sme tak zvyknutí, že nás ľudia v týchto dňoch ignorujú.

Dajte všetko do toho, čo robíte a možno zistíte, že cítite väčší mier, ste produktívnejší a tešíte sa na tie chvíle, keď sa môžete sústrediť v jednom okamihu len na jednu vec.

Prečítajte si tiež: Grant Cardone: Ste zlyhaním? Dobre pre vás


Zdroj: hackspirit.com, Autor: Lachlan Brown

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «