„Príncíp praku“ alebo prečo ísť za tým, čo chcete, vám v skutočnosti môže brániť v tom, aby ste to dosiahli

Aby ste boli silnejší, zoslabnite. Môže to znieť rozporuplne a nelogicky, ale tak funguje ľudské telo. Aby si človek vybudoval väčšiu trvalú silu, musí najskôr slabnúť prostredníctvom tréningu.

Rovnaký princíp platí pre dosiahnutie vašich cieľov. Niekedy je najlepší spôsob, ako dosiahnuť svoje ciele, ísť, neintuitívne, opačným smerom.

V čom spočíva „princíp praku“?

Koncept vzdialiť sa od toho, čo chcete, aby ste to dosiahli – alebo prejsť k tomu, čo nechcete, aby ste sa toho zbavili – je to, čo sa nazýva „Princíp praku“. Ak chcete niečo vystreliť vpred, vytvoríte napätie a odpor pohybom predmetu opačným smerom, ako chcete, aby letel. Tak funguje prak.

To je dôvod, prečo honba za tým, čo chcete, vás k tomu nie vždy priblíži, ale v skutočnosti to môže ešte oddialiť. Zamyslite sa nad tým, koľko ľudí sa snaží byť bohatými a ako málo ľudí v skutočnosti zbohatne.

Ak sa pozriete na to, čo robia bohatí jednotlivci a spoločnosti, uvidíte, že najskôr dajú hodnotu a neskôr ju získajú. Ak sa chcete dostať do pozície, v ktorej získate väčšiu hodnotu (napríklad peniaze), musíte najskôr dať niečo hodnotné. Inými slovami, mali by ste sa pýtať „čo môžem dať“ namiesto „čo môžem získať.“

V podnikaní to môže znamenať bezplatné poskytnutie vzoriek, experimentovanie s neúspešnými myšlienkami alebo investovanie kapitálu bez okamžitých výnosov. Počiatočné straty sú jednoducho investíciami na dosiahnutie väčšieho zisku.

Princíp praku je účinný v mnohých oblastiach života. Ak chcete zažiť nebojácnosť, musíte sa svojmu strachu najskôr postaviť. Ak chcete zažiť väčšie pohodlie, musíte vykročiť mimo svoju komfortnú zónu. Aby ste získali väčšiu jasnosť a smer, možno budete musieť chvíľu zažiť zmätok a neistotu.

Princíp praku tiež vysvetľuje, ako vám vyhýbanie sa bolesti môže priniesť väčšiu bolesť. Ak si krátkodobo pôjdete za tým, čo chcete, môže vám to v dlhodobom horizonte uškodiť.

Princíp praku definuje paradox úspechu: Na dosiahnutie väčšieho úspechu je potrebné prijať zlyhanie. Princíp praku nielen udeľuje povolenie na zlyhanie, ale vysvetľuje, prečo môže byť zlyhanie skutočne kritické pre dosiahnutie úspechu. Zlyhanie poskytuje spätnú väzbu, buduje odolnosť a ukazuje, že každá prekážka môže potenciálne predstavovať rámec pre ešte väčší úspech.

Od tejto chvíle si položte otázku: „Ako mi môže moje zlyhanie priniesť úspech, ktorý chcem?“ Možno prídete na to, že keď pôjdete po veci, ktorej ste sa vyhýbali, získate presne to, čo ste chceli.

Prečítajte si tiež: Nedarí sa vám a vo všetkom len zlyhávate? Toto je tá príčina

 

Zdroj: success.com, Autor: Derek Doepker

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «