Nespravil skúšky a neprijali ho ani do KFC. Napriek tomu je dnes Jack Ma 2. najbohatší Číňan

Skúšky do školy trikrát nespravil, prepadol z matematiky a po skončení školy si nemohol ani nájsť prácu. Aj napriek tomu je dnes 2. najbohatší Číňan s majetkom vo výške 31,4 miliardy dolárov.

Jack Ma pochádza z chudobnej rodiny z mesta Hangzou. Už vo veku 12 rokov sa u Jacka začala prejavovať podnikavosť. Hoci v škole prepadol z matematiky, sústredil sa na to, čo ho bavilo – angličtina.

Prečítajte si tiež: Ako priemerný študent sa raz rozhodol byť najlepším. Dnes je najbohatším človekom na svete

V čase, keď do krajiny po smrti Mao Ce-tunga začali prúdiť turisti, robil sprievodcu. Väčšinou zadarmo, výmenou za precvičovanie jazyka a taktiež kontakty. Vďaka nim neskôr navštívil jednu rodinu v Austrálii.

Po návrate do Číny sa 10-krát hlásil na Harvard, no nezvládol prijímacie skúšky a vyštudoval podľa svojich slov „najhoršiu školu v Chang-čou“. Oženil sa so svojou študentskou láskou a živil sa ako učiteľ angličtiny s platom zhruba 12€ mesačne.

Chcel ísť za policajta, kde z 5 ľudí zobrali 4. Jack bol jediným, ktorého neprijali. Keď do jeho mesta prišlo KFC, chcel si privyrobiť aj tam. Avšak z 24 ľudí vzali 23 a on bol opäť jediným, ktorého nevzali. Celkovo sa skúsil dostať až do 30 zamestnaní, avšak všade ho odmietli.

Jack sa ale nevzdal a založil prekladateľskú spoločnosť. S ňou sa dostal do USA, kde sa zrodila myšlienka internetového biznisu. Po niekoľkých úspešných projektoch založil spoločnosť Alibaba. Internetovú firmu, ktorá dnes zarába viac ako Amazon a e-Bay dohromady a ktorú dnes používa viac ako 100 miliónov ľudí denne.

Prečítajte si tiež: Z vysokej školy bol 2x vylúčený a nevedel si udržať ani prácu. Potom dostal miliardový nápad

Spočiatku sa jej však veľmi nedarilo. Prvé 3 roky sa nedočkal žiadneho zisku, čo ho priviedlo k tomu, aby sa stal kreatívnejším. Problémom bolo, že nemal žiaden spôsob, ktorým by mohol pracovať s platbami a banky s ním spolupracovať nechceli. Rozhodol sa preto, že vytvorí vlastný platobný systém, ktorý nazval Alipay. Vďaka nemu mohol presúvať platby v rôznych menách medzi medzinárodnými kupujúcimi a predávajúcimi.

Vďaka Alibabe si môže hocikto online kúpiť z Číny takmer akýkoľvek tovar, ktorý mu bude doručený kdekoľvek na svete.

“Nikdy som nečakal, že mi Alibaba prinesie veľké bohatstvo. Chcel som sa len stať rešpektovaným podnikateľom.”

Dnes tohto päťdesiatnika berie na ľahkú váhu len málokto. Dokonca aj napriek jeho divokým parochniam a perám, ktoré si na výročných schôdzach Alibaba Group Holding pokojne namaľuje rúžom. Na rozdiel od väčšiny škrobených čínskych podnikateľov si zo seba meter a pol vysoký muž dokáže robiť žarty.

Jeho impérium, ktoré sa podieľa na celkových tržbách čínskeho internetového predaja 80 percentami, sa teraz snaží dostať do Európy a USA. Výťažok z predaja akcií chce Ma využiť práve na expanziu Alibaby na tamojších trhoch.

Jeho príbeh sa stal bezpochyby inšpiráciou pre milióny Číňanov a dnes knihy o jeho obchodnom úspechu plnia poličky kníhkupectiev na celom svete. Napriek tomu neboli podnikateľove začiatky ani zďaleka ružové.

Väčšina ľudí, s ktorými sa o svojom nápade rozprával mu však hovorila, že toto je najhlúpejší nápad, aký kedy mal. Avšak, ako povedal: „Bolo mi jedno, či to bolo hlúpe alebo nie, ak to ľudia môžu používať.“

Dnes používa Alipay viac ako 800 miliónov ľudí po celom svete a spoločnosť Alibaba aj vďaka Alipay úspešne vstúpila na burzu. Alibaba Group dnes zamestnáva viac ako 50 000 ľudí po celom svete.

Prečítajte si tiež: Brian Tracy: Toto je kľúč k vytvoreniu veľkého bohatstva

 

Ak vás príbeh Jacka Ma zaujal, pozrite si rozhovor s ním, kde hovorí o svojich začiatkoch, pádoch, neúspechoch, ale aj úspechoch (video je v angličtine):

 

Obrázok: businessinsider.com.au

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «