Japonské tajomstvo žitia naplňujúceho života? Princíp zvaný Ikigai

Hľadanie zmyslu a naplnenia je také univerzálne ako čokoľvek v živote. Čo dáva nášmu životu zmysel? Čo nám umožňuje žiť šťastný a naplnený život bez ľútostí?

To je presne to, na čo sa snaží japonský princíp zvaný ikigai, odpovedať.

Prečítajte si tiež: 4 príšerné hodnoty, okolo ktorých by ste nikdy nemali postaviť svoj život

Ikigai ponúka model na objavenie jedinečného úsilia, ktoré dá vášmu životu zmysel a naplnenie. Ponúka praktickú mapu namiesto všeobecnej múdrosti.

V japončine znamená ikigai „dôvod existencie“ a je to „dôvod ráno vstať“. Je to vaša cesta k sebarealizácii, ktorá je pre všetkých vo všetkých ohľadoch jedinečná.

Ikigai každej osoby je iný, založený na rôznych presvedčeniach a hodnotách a často sa skladá zo štyroch základných faktorov:

  • Čo milujete?
  • V čom ste dobrí?
  • Čo svet potrebuje?
  • Za čo môžete dostať zaplatené?

Váš ikigai je to, čo robí váš život užitočným. Poháňa vás bez potreby typickej motivácie, pretože to máte radi a veríte vo svoje schopnosti, pretože ste na to kompetentní.

Odpoveďou na vyššie uvedené otázky nájdete „sladké miesto“, ktoré aspoň do istej miery odškrtáva všetky tieto otázky. Pomôže vám to nájsť niečo, čo bude pre vás plne uspokojivé a zmysluplné.

Napríklad, ak ste umelec, ktorý miluje kreslenie a pracovali ste na svojom remesle, existuje mnoho ciest, ktoré môžete podniknúť. Berúc do úvahy ikigai, možno by ste mohli byť ilustrátorom. Ilustrátori pomáhajú ožiť našim obľúbeným príbehom, ktoré nás inšpirujú a pomáhajú vyrovnať sa s výzvami každodenného života. Navyše, ilustrátori sú dobre platení.

Aký je váš ikigai? Pre čo ste sa narodili? Čo je vašou vášňou? Aké dary, ktoré môžete ponúknuť svetu, máte?

Nájdenie priesečníka medzi týmito vecami vám môže pomôcť žiť šťastným, zmysluplným a naplňujúcim životom.

Prečítajte si tiež: Dalajláma prezrádza, prečo je táto jednoduchá činnosť jediným protijedom na utrpenie

 

Zdroj: goalcast.com, Obrázok: senat.me

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «