Aké je tajomstvo pokoja a sústredenosti? Odpoveďou môžu byť tieto návyky budhistických mníchov

Aké je tajomstvo pocitu pokoja a sústredenosti? Nie je ľahké odpovedať na túto otázku. Prečo teda budhistickí mnísi pôsobia pokojne? Ako to robia? Poznajú nejaké skryté tajomstvo, ktoré vy nie?

Po tisíce rokov sa budhistická filozofia zameriavala iba na to, ako znížiť ľudské utrpenie a udržať myseľ zameranú na súčasný okamih.

Toto sú najdôležitejšie zásady a návyky budhizmu, ktoré si každý môžeme osvojiť v každodennom živote a aj keď sa spočiatku môžu javiť ako zložité, ak v tom budeme pokračovať, budú nám prínosom po celý život:

 

1. Minimalizovanie vonkajších ruchov

Vedeli ste, že Budha sa narodil ako princ? Áno, mohol stráviť život vo veľkom, krásnom paláci, kde by všetci všetko urobili zaňho, no neurobil tak.

Všetko zanechal za sebou, keď si uvedomil frustrujúcu podstatu materializmu. O 2 300 rokov neskôr to robia aj budhistickí mnísi. Udržiavajú materiálne statky na minime – len to, čo potrebujú pre život. Zvyčajne sa im všetko vojde do malého batohu.

 

2. Minimalizovanie vnútorných ruchov – starostlivosť o ostatných

V mnohých budhistických kruhoch sa mnísi učia robiť veci nie pre seba, ale pre celý svet.

Keď meditujú, je to kvôli všetkým. Pokúšajú sa dosiahnuť osvietenie, aby využili svoj plný potenciál a pomohli tým, ktorí to potrebujú. Keď môžete rozvinúť tento druh nezištného prístupu, sústredíte sa menej na svoje osobné problémy. Z maličkostí budete menej emotívni a vaša myseľ sa upokojí.

Vytvárajú priestor pre ostatných a likvidujú sebecké návyky.

 

3. Veľa meditácie

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa niekto stane mníchom, je mať viac času na meditáciu. Väčšina mníchov sa zobudí skoro, medituje 1 až 3 hodiny a robí to isté aj v noci. Tento druh praxe mení mozog. Tento druh prísneho harmonogramu si nemusíte osvojovať, ale čo by sa stalo, keby ste začali deň 30-minútovými meditáciami?

 

4. Naslúchanie múdrosti

V západnej spoločnosti máme k starobe nezdravý vzťah. Budhistickí mnísi však vidia v starších ľuďoch múdrosť. Hľadajú starších duchovných sprievodcov, ktorí im môžu pomôcť na ich ceste.

Ak sa pozriete okolo seba, vždy existujú ľudia, od ktorých by ste sa mohli učiť. Starší ľudia majú viac skúseností, čo znamená, že môžu ponúknuť nespočetné množstvo životných lekcií.

Prečítajte si tiež: 3 kľúčové princípy, ktoré treba brať do úvahy, keď si pripúšťate ostatných do vášho vnútorného kruhu

 

5. Počúvajte pozorne a bez úsudku

Náš mozog prirodzene súdi ostatných. Podľa budhistov je však cieľom komunikácie pomôcť menej trpieť iným a aj nám samotným.

Kritika a posudzovanie zjavne nepomáhajú. Na bdelosti je úžasné to, že je bez úsudku. Hlavným cieľom všímavej komunikácie je prijať všetko, čo niekto hovorí, bez toho, aby ste to museli hodnotiť.

Toľkí z nás si, zatiaľ čo počúvame, vopred naplánujú svoje odpovede, no hlavným cieľom je tu jednoducho prijať všetko, čo niekto hovorí. Vedie to k väčšiemu vzájomnému rešpektu, porozumeniu a šanciam na pokrok v rozhovore.

 

6. Zmena je jediný zákon vesmíru

Podľa budhistického majstra Suzukiho je zásadným princípom, ktorý sa musíme všetci naučiť, prijať zmenu: „Bez toho, aby sme akceptovali skutočnosť, že sa všetko mení, nemôžeme nájsť dokonalú vyrovnanosť. Bohužiaľ je pravda, že je pre nás ťažké to prijať. Keďže nemôžeme prijať pravdu o pominuteľnosti, trpíme.“

Všetko sa mení, to je základný zákon vesmíru. Napriek tomu je pre nás ťažké prijať to. Silne sa stotožňujeme s našim vzhľadom, s našim telom a osobnosťou. A keď sa to zmení, trpíme.

Suzuki však hovorí, že to môžeme prekonať uznaním, že obsah našej mysle je v neustálom toku. Všetko o vedomí prichádza a odchádza. Uvedomenie si toho môže v okamihu rozptýliť strach, úzkosť, hnev, uchopenie či zúfalstvo. Je ťažké zostať nahnevaní, keď chápete a vidíte hnev taký, aký je. To je dôvod, prečo Zen učí, že okamih je všetko, čo existuje.

 

7. Žiť v prítomnom okamihu

Ľudia môžu mať problém prijať súčasný okamih. Máme tendenciu premýšľať o minulých udalostiach alebo si robiť starosti s tým, čo prinesie budúcnosť. Naša myseľ sa môže prirodzene unášať.

Všímavosť nás však povzbudzuje k preorientovaniu pozornosti. Precvičovanie všímavosti nám umožňuje lepšie presmerovať naše myšlienky späť na to, čo nás skutočne zaujíma. Bez toho, aby sme sa súdili za to, že sme sa stratili v našich myšlienkach, jednoducho uznáme, že sme stratili našu pozornosť a zameriame svoju pozornosť na naše zmysly alebo na akúkoľvek úlohu, ktorú práve robíme.

Chce to disciplínu, ale je to to, čo musíme urobiť, ak chceme byť prítomní pre zázraky života.

 

8. Zameranie sa na jednu vec

Jedná sa o jednoduchý bod, ale zdôrazňuje kľúčový aspekt budhistickej filozofie. Budhistickí mnísi sa učia v danom čase sústrediť na jednu vec. Čokoľvek sa deje v tomto momente, venujte tomu svoju plnú pozornosť.

Keď plníme viac úloh, často si myslíme, že toho zvládneme viac. Vedecky sa však preukázalo, že mozog nezvláda dobre vykonávanie viacerých úloh. V skutočnosti nie je kvalita vašej práce pri vykonávaní viacerých úloh taká vysoká.

Ak sa budete sústrediť na jednu vec, budete sa viac zaoberať tým, čo robíte – a pravdepodobne vďaka tomu zažijete viac pokoja a pohody.

 

9. Dajte do toho všetko, čo máte

Dať do niečoho všetko je podobné ako sústrediť sa na jednu vec. To neznamená, že sa z nás stane agresívny ťažný kôň, ktorý vytvára stres pre seba a ľudí vo svojom okolí.

Namiesto toho sa sústreďte na prítomný okamih s pocitom pokoja a trvalej koncentrácie. Nemáte byť nikde inde, nemáte robiť nič iné. Dajte tomu, čo robíte, všetko, čo máte, a počkajte, kým sa dostavia výsledky.

 

10. Pustite to, čo nemôžete ovládať

Pustiť veci, ktoré nemôžete ovládať, je obrovskou súčasťou toho, ako budhistickí mnísi žijú svoj život. Keď si uvedomíte, aké je všetko nestále, začnete sa púšťať a užívať si život taký, aký je v tom okamihu.

Opačný spôsob života je sa na veci naviazať a snažiť sa ich držať. Ale takto život nefunguje. Všetko sa časom mení. Ak sa snažíte udržať veci nezmenené, bránite sa prirodzenému stavu vecí.

Prečítajte si tiež: 5 historických figúr, ktorých vodcovské schopnosti dokážu inšpirovať moderného lídra

 

Zdroj: ideapod.com, Autor: Lachlan Brown

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «