Čo robiť, keď nechcete nič robiť? Rozhýbu vás tieto neobvyklé metódy

Ako často máte problém urobiť to, čo je treba? Snažíte sa vstať skoro a zacvičiť si, ste príliš unavení na to, aby ste po práci pracovali na svojom projekte.

O to horšie je, že tento pocit typu „nechcem nič robiť“ odsúva vaše ciele. Dá sa takého pocitu vôbec niekedy zbaviť?

 

Tu je 5 trochu neobvyklých metód, ktoré stojí za to vyskúšať:

 

1. Pridajte „tajomstvo“

Silná forma motivácie súvisí so spontánnosťou a neočakávanosťou. Skúste si vypísať aspoň 5 rôznych odmien, ktoré môžete získať, keď splníte úlohy.

Napríklad si pozriete video na YouTube, dáte si kúsok čokolády, zabrnkáte si na gitare, pozriete si obľúbený seriál, prejdete sa na čerstvom vzduchu.

Každá odmena je iná. Niektoré sú menšie s okamžitým potešením. Iné sú pre vás väčšie a osobnejšie.

Predstavte si, že by ste si vždy mohli vybrať iba jednu z týchto odmien. Tým sú veci opäť zaujímavé. Akonáhle budú veci opäť zaujímavé, je viac ako pravdepodobné, že budete mať motiváciu niečo spraviť.

Prečítajte si tiež: Pýtate sa, prečo musí byť pre vás život taký komplikovaný? Tu je odpoveď

 

2. Urobte svoju motiváciu „strašidelnou“

Týmto prístupom sa skôr zameriavate na motiváciu vyhnúť sa niečomu. Musíte len nájsť vhodné spôsoby, ako sa „potrestať“ za to, že ste neproduktívni v čomkoľvek, čo je pre vás dôležité.

Tu je niekoľko jednoduchých príkladov, z ktorých môžete čerpať nápady:

  • Ak nevstanete skoro na cvičenie, váš partner vás bude špliechať vodou, kým nevstanete.
  • Ak si po práci nezacvičíte, budete musieť zjesť niečo, čo vám nechutí.
  • Ak počas obeda nenapíšete ani stránku do svojho románu, budete musieť na 24 hodín uzamknúť všetky rušivé aplikácie v telefóne.

Váš trest musí byť dostatočne tvrdý na to, aby ste ho „pocítili“. S trochou kreativity určite nájdete niečo, čo vás motivuje k akcii, aby ste sa za každú cenu vyhli trestu.

 

3. Použite vzájomný tlak

Táto metóda funguje dobre, ak máte členov rodiny a priateľov, ktorí vám pomáhajú dosiahnuť vaše ciele. Musíte len povzbudiť svojich blízkych, aby na vás „vyvíjali nátlak“, aby ste pracovali na svojich cieľoch, kedykoľvek to bude potrebné.

Povedzme teda, že ste sa rozhodli po práci napísať svoj román. No ak prvá vec, ktorú urobíte, keď sa vrátite z práce domov bude, že skočíte na gauč a začnete prepínať kanály, prišiel čas, aby zakročila vaša rodina:

  • „Láska, nebolo by úžasné, keby si dnes dopísal tú stranu svojho románu? Viem, že by som bol šťastný.“
  • „Oci, čítal som jednu knihu a premýšľal som nad tým, aké by to bolo super, keby si dokončil svoju.“
  • „Mami, kedykoľvek vidím, že píšeš knihu, som na teba taký/-á hrdý/-á – nemôžem sa dočkať, keď ju dokončíš!“

V podstate by len pokračovali, kým sa nedostanete k písaniu alebo k čomukoľvek inému. Motiváciu za vás urobia všetci ostatní.

 

4. Znížte svoje štandardy neprimerane nízko

Veľkým problémom je keď cítite, že vaše ciele sú príliš veľké. Ak sa cítite pohltení každou úlohou, motivácia bude klesať..

Jednoduchý spôsob, ako to obísť, je použiť metódu „10%:“ Ak niekedy pocítite najmenší odpor voči úlohe, ktorú máte práve vykonať, stačí si povedať, že urobíte iba 10% z pôvodnej úlohy a môžete sa potom venovať niečomu inému.

Takže ak plánujete urobiť 20 klikov, urobte iba 2. Ak máte v pláne napísať stránku do svojho románu, napíšte iba odsek. Najlepšie na tom je, že keď znížite svoj mentálny odpor k danej úlohe (a tým zvýšite svoju motiváciu ju urobiť), urobíte veľmi pravdepodobne viac ako iba 10%. To preto, lebo naberiete dynamiku a tá vás bude posúvať ďalej.

 

5. Zapojte do hry peniaze

Nič vás nezabolí viac, ako keby ste prišli o svoje peniaze. Jednoduchý spôsob, ako túto myšlienku použiť, je spojiť svoje ťažko zarobené peniaze s dosiahnutím svojich cieľov.

Zapojte priateľa alebo člena rodiny. Stačí jednému z nich povedať toto: „Tu je 20€. Ak uvidíš, že si po práci nezacvičím, nenapíšem ani stránku môjho románu alebo zajtra skoro nevstanem, môžeš si ich nechať.“

Ktokoľvek vám pomáha, uvidíte široký úsmev na tvári a budete zvedaví, či práve ony fandia vášmu neúspechu. Tak či onak, po použití tejto metódy môžete očakávať, že vaša motivácia pracovať na svojich cieľoch bude raketovo stúpať.

Pamätajte, že motivácia nie je o pocite inšpirácie alebo o čomkoľvek inom. Hlavným cieľom je vytvoriť nutkanie konať.

Prečítajte si tiež: Gary Vaynerchuk a jeho 7 rád pre úžasný život

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Ericson Ay Mires

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «