Neskúsený vodca musí byť schopný pracovať na svojom vlastnom hlase a zároveň dostatočne dôverovať svojmu okoliu, aby získal radu pri zložitých rozhodnutiach. Ani jedna z nich nie je zručnosť, ktorú je možné rozvinúť za jednu noc. Moderný vodca sa môže pozrieť späť do histórie a inšpirovať sa niektorými z najväčších osobností, aké kedy žili.
Tu sú niektoré z nich:
1. Sun Tzu – Pozorujte a prispôsobujte sa
Rovnako ako voda mení svoj kurz vzhľadom na svoje okolie, vodca sa musí učiť a prispôsobiť sa akejkoľvek situácii – to by mohlo znamenať reakciu na čokoľvek, od ekonomického prostredia po aktivity vašej konkurencie.
Slávny vojenský vodca, spisovateľ a filozof, Sun Tzu, poznamenal, že vodca musí pozorovať svoje okolie, aby mohol lepšie porozumieť tomu, čo príde.
The Art of War je samozrejme napísané s ohľadom na extrémnu kulisu Číny 500 p.n.l., ale rady Sun Tzu v surovom formáte stále platia: štúdium vášho prostredia a vašej konkurencie vás dostane do najlepšej pozície pre využitie každej príležitosti.
„Víťazní bojovníci najskôr vyhrajú, a potom idú do vojny, zatiaľ čo porazení bojovníci idú najskôr do vojny, a potom sa snažia zvíťaziť.“ Sun Tzu
2. Toussaint Louverture – Nájdite svoj smer a zostaňte vytrvalí pri dosahovaní svojich výsledkov
Toussaint Louverture, bývalý otrok, nadšený princípmi francúzskej revolúcie, pomohol poraziť európske impériá v San Domingu, dnes známom ako Haiti, a vyčistiť svoju kolóniu od otroctva.
Na začiatku revolúcie zostal Louverture neochvejný voči jednému základnému ideálu: zrušiť obchod s otrokmi v kolónii. Na splnenie svojich cieľov sa Louverture spojil po boku francúzskej a španielskej armády. Namiesto toho, aby sa jednoducho združil pod vlajku svojho národa, bojoval po boku vojakov, ktorí zdieľali jeho princípy.
Za týmto účelom bol Louverture úspešný vo svojich pokusoch o vypudenie otroctva stanovením smeru a vykonaním všetkých krokov potrebných na zabezpečenie toho, aby sa to nakoniec podarilo dosiahnuť.
Prečítajte si tiež: Les Brown: 6 kľúčov k sebamotivácii
3. Nelson Mandela – Buďte žiarivým príkladom, ktorý vaši ľudia potrebujú
Niekedy je predstieranie sebavedomia a odvahy sebavedomím a odvahou. Nelson Mandela, známy po celom svete, bol právom označovaný za nebojácneho vodcu, aj keď mal plné právo na skutočný strach.
V roku 1994, počas svojej predvolebnej volebnej kampane v Južnej Afrike, cestoval Mandela v malom lietadle, aby predniesol prejav pred svojimi podporovateľmi Zulu. Keď bolo lietadlo 20 minút od miesta pristania, zlyhal jeden z motorov, čo podnietilo paniku.
Keď sa však ostatní pasažieri lietadla pozreli na Mandelu, sedel ticho a pokojne čítal noviny. Nakoniec sa lietadlu úspešne podarilo pristáť a pilotovi sa podarilo všetkých dostať do bezpečia.
Pokiaľ ide o Mandelu, neskôr sa priznal, že sa bál rovnako ako ktokoľvek iný, ale jednoducho odmietol pripustiť, aby ho strach premohol a dokázal tak zachovať pokoj aj ostatných cestujúcich.
To samozrejme neznamená, že musíte riskovať svoj život; znamená to naučiť sa vyrovnať sa s obavami a strachom z každodenného sveta. Pamätajte, že odvaha nie je absenciou strachu, znamená inšpirovať ostatných, aby sa nad ním povzniesli.
4. Abraham Lincoln – Myslite skôr než niečo poviete
Poukazovanie na chyby druhých je zriedka nástrojom vykonania zmien a málokedy vedie k poučeniu. Ľudské bytosti nie sú hnané rozumom, ale emóciami. Abraham Lincoln sa túto lekciu naučil ťažkou cestou.
V roku 1842 mladý Lincoln počas debaty o bankovníctve v Illinois verejne pokarhal politického rivala Jamesa Shieldsa. Lincoln nahneval Shieldsa až tak, že Lincolna vyzval na duel, v ktorom víťaz vzal súperovi život spolu s hrdosťou víťazstva.
Lincolna zachránila iba milosť skupiny spoločných priateľov, ktorí rozumne dohovorili Shieldsovi. V tomto období si Lincoln uvedomil, že jeho prístup tvorí viac nepriateľov ako priateľov. Jeho novou politikou, ktorá mu počas pobytu v Bielom dome dobre slúžila, bolo pochopiť, čo motivovalo jeho rivalov, prijať ich nedostatky a potlačiť agresiu.
Tak si Lincolnova reputácia porozumenia získala mnohých obdivovateľov. Kniha Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln od historičky Doris Kearns Goodwin v skutočnosti vysvetľuje, ako Lincoln dokázal z mnohých svojich politických nepriateľov urobiť členov vlastného kabinetu.
Počas občianskej vojny, keď niekto povedal niečo proti južným štátom, Lincoln jednoducho povedal: „Nekritizujte ich; sú to presne to, čím by sme boli my za podobných okolností.“
5. Niccolò Machiavelli – Naberajte to najlepšie
Aby ste lepšie pochopili, kam máte namierené, budete potrebovať vo svojom okolí ľudí, ktorým môžete veriť. Niccolò Machiavelli vo svojom slávnom diele Princ tvrdí, že ak chcete nájsť to najlepšie, musíte najskôr pochopiť svoje vlastné slabosti.
V modernom zmysle to znamená, že musíte pochopiť, v čom by ste sa mohli zlepšiť, aby ste úspešne vyplnili všetky medzery v zručnostiach. Nájsť to najlepšie však nestačí, je nevyhnutné, aby ste sa naučili ako od iných získať to najlepšie a ako môžu oni tiež získať to najlepšie z vás.
Machiavelli pri svojich poradcoch ocenil čestný názor, za ktorý nemohli byť potrestaní. Nakoniec však bol on tým, kto spravil konečné rozhodnutie a povedal: „Prvá vec, ktorú treba urobiť, aby sme zhodnotili obozretnosť vládcu, je pozrieť sa na ľudí okolo neho.“
Ak sa obklopíte tými najlepšími ľuďmi, ktorí sa neboja vyjadriť svoje názory, nie je konca toho, čo môžete dosiahnuť.
Prečítajte si tiež: 3 kľúčové princípy, ktoré treba brať do úvahy, keď si pripúšťate ostatných do vášho vnútorného kruhu
Zdroj: addicted2success.com, Autor: Ben Harper, Obrázok: National Archives and Records Administration, Public domain, via Wikimedia Commons
Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?
» Kliknite SEM «