3 najobľúbenejšie platobné metódy v e-shope

Platiť v e-shope má v tejto dobe niekoľko podôb a možností a môže sa zdať, že každým rokom ich pribúda. Hotovosťou, kartou, Bitcoinom, SMSkou a dokonca aj starou dobrou zloženkou.

Ako však v záplave platobných metód vybrať takú, ktorá zákazníkom uľahčí platenie a pomôže im dokončiť každú objednávku?

Čo na jednotlivých metódach môže byť prínosom pre vás a vašich zákazníkov a čo naopak, mínusom sme pripravili v nasledujúcich riadkoch, kde sme vybrali 3 najobľúbenejšie platobné metódy na Slovensku.

 

Dobierka

Predstavte si, že kupujete v obľúbenom e-shope topánky za 100 euro. Zdá sa vám staromódne platiť za ne v hotovosti a to až vo chvíli, keď vám ich kuriér doručí? Ak áno, patríte k menšine. Dobierka je stále najpoužívanejší spôsob, ako ľudia na Slovensku platia za tovar kupovaný online a to je vlastne hlavný dôvod, prečo by nemala chýbať ani na vašom e-shope.

Z pohľadu vlastníka e-shopu to však môže priniesť viac starostí a neplechy ako úžitku. Musíte napríklad počítať s tým, že niektorí zákazníci zaslaný tovar neprevezmú, pretože nemajú takú motiváciu, ako tí, čo za tovar zaplatili vopred. Dodatočné náklady za zbytočnú dopravu a aj na nervy s tým spojené, môžu byť vedľajším efektom tejto platobnej metódy. Taktiež sa to môže odzrkadliť a skomplikovať váš cash flow.

 

Platba QR kódom

Ak hľadáte rýchly, bezpečný a pohodlný spôsob, ako prijímať platby na vašom e-shope, online bankový prevod s QR kódom je tou pravou voľbou. Z pohľadu zákazníka ide o jednu z vôbec najpohodlnejších platobných metód. Stačí, keď zákazníci zvolia na smartfóne v aplikácii banky platby a naskenujú ikonku QR kódu na obrazovke.

Pred-vyplnený platobný príkaz zmenšuje riziko chýb pri prepise. Informáciu o vykonanej platbe získa váš e-shop prakticky okamžite a tak môžete tovar rýchlo odovzdať na doručenie. Spokojnejší ste vy aj zákazník.

 

Platba kartou

Pôvab pri platení kartou spočíva v jednoduchosti. Stačí mať pri sebe kartu, odpísať 16 miestny kód, dátum vypršania platnosti karty a 3-miestny kód z rubu karty. Takisto si už platobná brána v dnešnej dobe vie zapamätať tieto údaje, ak to povolíte.

Ďalšou výhodou je, že rovnako ako u online bankového prevodu, získa e-shop informáciu o platbe krátko po zaplatení, čo výrazne skracuje doručovaciu dobu. Poplatky za jednotlivé transakcie majú brány nastavené podľa objemu platieb, ktoré na kartách realizujete.

 

Stále viac a viac sa e-shopisti a zákazníci zoznamujú s PAY by square metódou. Ak ju raz vyskúšate, zistíte, že všetko je niekoľkokrát jednoduchšie a rýchlejšie. Stačí naskenovať QR kód košíka vo vašej bankovej aplikácii na mobile a platba je uskutočnená ihneď. Žiadne vyplňovanie údajov, či vyťahovanie platobnej karty.

Viac informácií, ako to všetko funguje, poskytuje Bysquare.