Warren Buffett a jeho 6 rád, ako rozumnejšie zaobchádzať s peniazmi

Warren Buffett je nepochybne jeden z najväčších odborníkov na financie a investovanie vôbec. Je majiteľom 4. najväčšej firmy na svete, Berkshire Hathaway, a jeho majetok má hodnotu väčšiu, ako 73,5 miliárd dolárov, čo z neho robí 4. najbohatšieho človeka na svete.

Buffett bol na tom s peniazmi vždy dobre. Nie však preto, že by bol vychovaný v bohatej rodine, ale preto, že mal od detstva vôľu zarábať ich. Dnes má bohaté skúsenosti, ktoré môže zdieľať so svetom.

 

Tu je Warrenových 6 rád, ako rozumnejšie zaobchádzať s peniazmi:

 

1. Reinvestujte váš zárobok

Váš zárobok vás môže zvádzať k tomu, aby ste zarobené peniaze hneď utratili. Nerobte to. Ak chcete zarábať ďalej, mali by ste váš zisk reinvestovať. Aj malý investičný kapitál sa môže premeniť vo veľké bohatstvo.

Prečítajte si tiež: Táto tajná formulka rozhodne o veľkosti vášho bohatstva

 

2. Premýšľajte inak

Nezakladajte svoje rozhodnutie na tom, čo hovorí, alebo robí každý. Pre Warrena je práve priemer to, čo robia všetci ostatní. K tomu byť nadpriemerný je potreba merať seba samého tým, čo Warren nazýva Inner Scorecard, hodnotiť seba podľa vlastných štandardov, nie podľa svetových.

 

3. Strážte drobné náklady

Aj malá diera môže potopiť veľkú loď. Obozretný postup pri stanovovaní nákladov môže mať svoje zisky a tým zvýšiť váš zárobok.

 

4. Obmedzte pôžičky

Život kreditných kariet a pôžičiek z vás nikdy bohatého človeka neurobí. Nepožičiavajte si peniaze na niečo, čo vám nezarobí ďalšie peniaze. Warrenove odporúčanie znie: „Konajte s veriteľmi a splaťte, čo môžete. Potom, keď máte dlhy zaplatené, pracujte na nasporení nejakých peňazí, ktoré môžete použiť na investovanie.“

 

5. Uvedomte si, kedy skončiť

Raz, keď bol Warren Buffett malý, išiel na dostihy. Stavil si vtedy na víťaza pretekov a prehral. Chcel získať svoje peniaze čo najrýchlejšie späť, preto vsadil na ďalšie preteky a prehral znovu, tentoraz viac a opustil dostihy s prázdnou kapsou.

Bol nešťastný, pretože prišiel o týždenný zárobok. Warren potom už rovnakú chybu nikdy neopakoval. Vedel, kedy má odísť so stratou a odolať pokušeniu staviť znova a získať peniaze späť.

 

6. Berte do úvahy riziká

Pýtajte sa sami seba: „A čo potom?“ To vám pomôže vidieť všetky možné dôsledky a môže vám ukázať najrozumnejšie cestu, keď sa bojíte urobiť rozhodnutie.

Prečítajte si tiež: Milionár Brad Lea: Ako získať všetko, čo chcete za 90 dní? Tu je môj návod

 

Zdroj: warrenbuffett.com, Obrázok: flickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «