Úspešné tipy na to, ako začať s vlastným rozvojom

Každý, kto sa rozhodne vydať na cestu vlastného rozvoja, si bude musieť položiť otázku: „Tak kde mám začať?“

Pre všetkých to jednoduché nie je, niekto má podporu rodiny a priateľov, iný sa musí naučiť plávať v tomto „obrovskom mori“ sám. V tomto článku vám povieme, aké kroky vám na ceste k samostatnému rozvoju pomôžu.

 

Musíte sa nájsť

Zariaďujete si v mysli vlastnú pracovňu s tým najlepším kancelárskym nábytkom? Aj to je jedna z vecí, ktorú budete potrebovať, ale ešte je čas. Prvým krokom v ceste vlastného vývoja by malo byť skúmanie seba samého. Budete musieť podrobne analyzovať vaše ašpirácie, preferencie a potom zvoliť smer ich rozvoja.

Žiadna osoba, dokonca ani s veľkou túžbou, nebude schopná rozvíjať a dosiahnuť úspech vo všetkých smeroch súčasne, takže je nevyhnutné si určiť priority na samom začiatku a pokiaľ možno, nájsť si v tom systém.

 

Určte si smer vlastného rozvoja

Ak chcete určiť správny smer, môžete si najprv vybrať to, čo vás naozaj láka a prináša radosť a potešenie. Toto je tá najjednoduchšia možnosť. Ak nemáte zjavnú odpoveď, musíte skúsiť všetky možné smery a zastaviť sa v tom, v ktorom sa budete cítiť najlepšie. Niekedy to stojí človeka viac námahy a času, ale je to tá najlepšia cesta.

 

Napíšte si na papier minimálne „tucet“ prípadov, ktorým by ste sa chceli venovať

Môže to byť naozaj všeličo, dôležité je, aby vám to prinieslo nejaký zisk, na základe ktorého si môžete uspokojiť základné potreby. V tomto smere je napríklad pre začínajúcich podnikateľov vhodné virtuálne sídlo, s ktorým vám ostane viac času na osobný rozvoj a pomôže vám mnohé  nápady zrealizovať.

 

Pozorne si prezrite zoznam a vyberte položky, ktoré sú pre vás dôležité

Aj keď je to pre niekoho nezmyselná činnosť, z času na čas sa drobná poznámka hodí. Naša pamäť je „potvorská“ záležitosť a niekedy sa človeku vypne práve vtedy, keď ju najviac potrebuje.

Preto, ak vás niečo napadne, urobte si pohodlie, sadnite za nový výškovo nastaviteľný stôl a napíšte to, čo vám prišlo na um. Aj jedna obyčajná vec sa vám potom môže hodiť. Ak ich je viac, máte si z čoho vyberať.

 

Poistite si svoje rozhodnutia odborným úsudkom

Ďalšia vec, ktorú musíte urobiť, je nájsť si literatúru o záležitostiach, ktoré vás zaujímajú a ponoriť sa do ich čítania. Užitočné môžu byť všetky druhy kurzov, školení alebo seminárov o zvolenej téme. Tam si môžete nielen zlepšiť vlastné zručnosti, ale tiež komunikovať s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, využívať ich skúsenosti a byť inšpirovaní komunikáciou. Môžete nájsť ľudí, ktorí majú rovnaké myslenie a objaviť komunikáciu, ktorá vás povzbudí k novým úspechom.