Spával na zemi a na jedlo si zarábal vracaním fliaš od Coly. Neskôr zmenil celý priemysel

Jeho typickým oblečením bol čierny rolák s dlhým rukávom, modré džínsy a tenisky. Mnohí ho obdivovali a mnohí neznášali. Reč je o zakladateľovi „najväčšieho jablka na svete“ menom Steve Jobs.

Steva odmalička fascinovala technika a najmä počítače. Štúdium na vysokej škole zanechal po prvom semestri. Prednášky, ktoré si už ale vyberal podľa vlastnej voľby navštevoval ešte ďalší rok a pol. Spával na zemi po izbách svojich kamarátov a na jedlo si zarábal vracaním fliaš od Coly.

Prečítajte si tiež: Od predaja fliaš Coca-Coly k vybudovaniu impéria. Toto je cesta Warrena Buffetta k miliardám

Neskôr spolu so Steveom Wozniakom, ktorého spoznal ešte na strednej škole,  pravidelne navštevovali stretnutia počítačových nadšencov a Jobs sa zamestnal ako technik vo firme Atari.

Za našetrené peniaze odišiel na niekoľko mesiacov do Indie, kde meditoval v kláštore a študoval budhizmus. Do zamestnania sa vrátil s oholenou hlavou a kolegovia ho v tradičnom indickom odeve ani nespoznali.

Keď mal Steve 20 rokov, nahovoril svojho priateľa, Steva Wozniaka, aby predávali počítač, ktorý Wozniak doma sám vymyslel a v garáži vyrobil.

Založili spoločnosť Apple Computer, ktorá sa čoskoro stala synonymom úspechu vo svete informačných technológií. Jeden kus počítača typu Apple I s televíznym displejom a kazetovým magnetofónom mohli záujemcovia získať za 666,66$. Prístroj ukladal programy na tie časy neuveriteľnou rýchlosťou 1 200 bitov za sekundu.

Neskoršia vylepšená verzia Apple II išla na dračku a spoločnosť s jabĺčkom v logu začali počítačoví odborníci z celého sveta brať vážne.

Prečítajte si tiež: Z chudobného chlapca z Indie až na riaditeľa spoločnosti Google. Toto je Sundar Pichai

Viacerí bývalí spolupracovníci Steva Jobsa neskôr hovorili, že terorizoval svojich zamestnancov. Výkonný riaditeľ čoraz známejšej firmy trpel zmenami nálady, podriadeným dával výpoveď aj za najmenšie chyby a prisvojoval si akýkoľvek úspech svojich zamestnancov. Na druhej strane bol známy vďaka svojim rečníckym schopnostiam a tým, že dokázal mať víziu a presvedčiť o nej mnoho ľudí.

Pre agresivitu a pomstychtivosť si získal veľa nepriateľov, čo vyústilo v roku 1985, keď ho v Apple odstavili z funkcie výkonného riaditeľa. Jobs v krátkom čase predal všetky svoje akcie a spoločnosť opustil.

Neskôr založil novú počítačovú firmu NeXT Computer a kúpil grafické štúdio, ktoré premenoval na Pixar. Milovníci počítačovej filmovej animácie ho dobre poznajú, keďže Pixar stojí za takými snímkami ako Príbeh hračiek, Život chrobáka, Hľadá sa Nemo, Autá, či Ratatouille.

V roku 2005 Jobs vo svojom prejave na Stanfordskej univerzite povedal, že odchod zo spoločnosti Apple bolo to najlepšie, čo sa mu mohlo stať.

„Túžbu úspechu nahradila ľahkosť toho, že som bol opäť začiatočník. Dala mi slobodu vstúpiť do jednej z najkreatívnejších etáp môjho života. Som si istý, že nič z toho by sa nestalo, keby som nebol vyhodený z Applu. Bola to odporne horká pilulka, ale povedal by som, že pacient ju potreboval.“

Otec štyroch detí sa napokon v roku 1996 do Apple vrátil – Jobsov NeXT ju skrátka kúpil za vyše 420 miliónov dolárov. Spoločnosť bola v tom čase v strate, no Jobs sa ujal postu výkonného riaditeľa, viacerým manažérom dal výpoveď a nahradil ich novými.

Čoskoro po jeho nástupe prišli prvé úspechy – v roku 2001 Apple predstavila nový druh prenosného prehrávača iPod. Potom prišiel v roku 2007 mobilný telefón s dotykovým displejom iPhone a s multifunkčným zariadením iPad.

Úspech obchodnej stratégie Steva Jobsa stál na tom, že dokázal vycítiť aktuálne potreby trhu, klásť dôraz na jednoduchosť použitia a nepodceňovať dizajn, za ktorý si záujemcovia radi priplatili, pretože im dával pocit výnimočnosti.

Steve sa chcel podieľať na všetkom, mať kontrolu nad každým procesom, vďaka čomu mal rolu neporovnateľnú s inými CEO a analytici preto poukazovali na prepojenosť s jeho osobnosťou a Applom samotným.

Jeho plat bol v určitej dobe iba 1$, no vďaka akciám Applu a Disney, ktoré vlastnil, patril medzi najbohatších Američanov. Časopis Forbes odhadoval jeho majetok na 8,3 miliardy dolárov.

Keď dňa 25. augusta 2011 rezignoval na poste šéfa spoločnosti Apple, kvôli vážnemu zdravotnému stavu, nahradil ho Tim Cook, ktorý je dodnes generálny riaditeľ Applu.

Vďaka úspechu modelov počítača iMac, prehrávača iPod, mobilného telefónu iPhone a tabletu iPad sa aj po smrti Steva Jobsa firma Apple stala jednou z najväčších svetových firiem, ktorá má dnes viac ako 115 000 zamestnancov a 478 pobočiek po celom svete a zisky v hodnote desiatok miliárd dolárov.

Prečítajte si tiež: Máte správnu rannú rutinu? Pozrite sa, ako začína svoj deň týchto 15 najbohatších ľudí sveta

 

Obrázok: flickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «